projekt poisťovne logo generali

Lucia Solomon zo školy šmyku SuperDRIVE: Šancu na záchranu krízovej situácie máme len jednu, tak nech je správna

05. 09. 2022

Bezpečná a ekologická jazda, zvládanie krízových situácií a vedenie vozidla tak, aby ste predišli havárii – to všetko sa naučíte v škole šmyku SuperDRIVE. Prečo je dôležité naučiť sa zvládať nebezpečné situácie aj v praxi, aké zlozvyky môžu viesť k nehode a ako byť za volantom viac disciplinovaný, to všetko nám v rozhovore prezradila Lucia Solomon zo školy šmyku SuperDRIVE.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému kúpe auta. Buďte na cestách zodpovední a opatrní, aby ste vždy šťastne dorazili do cieľa. V poisťovni Generali vám radi pomôžeme nájsť to vhodné poistenie, ktoré bude vaše auto kryť v každej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Mnohí vnímajú školu šmyku ako zábavu, o to však, samozrejme, primárne nejde. Prečo je dôležité naučiť sa na vlastnej koži reagovať na nebezpečné situácie na cestách? Je to niečo, čo sa lepšie naučíme v praxi ako teoreticky?

Keď sa vodič dostane do krízovej situácie, nevyhnutne nastane šok a zľakne sa. Vtedy sa do žíl navalí adrenalín a racionálne rozmýšľanie sa doslova deaktivuje, človek koná skôr pudovo, resp. urobí čokoľvek, čo mu prvé napadne.

Prvé, čo v takej chvíli napadne, je „STOP“, a preto vodiči najčastejšie volia práve brzdenie, čo pre väčšinu šmykov je práve to najhoršie riešenie, ktoré šmyk ešte zhorší.

Preto je viac ako užitočné nacvičiť si tie správne reakcie na rôzne krízové situácie na cvičisku, aby mal vodič takúto situáciu zažitú a vyskúšanú aj správnu reakciu. Šancu na záchranu krízovej situácie máme len jednu, tak nech je správna.

Aké situácie sú to napríklad?

Dá sa povedať, že všetky situácie, ktoré nečakáme a prekvapia nás na ceste, sú pre nás nebezpečné, najmä kvôli zľaknutiu a oneskorenej reakcii. Najčastejšie nebezpečné situácie súvisia so šmykom v zákrute (alebo aj na rovnej ceste) s nutnosťou vyhnúť sa prekážke na ceste alebo s krízovým zastavením pred prekážkou, ktorej sa nedokážeme vyhnúť. Väčšina týchto nebezpečných situácií sa dá ustáť, pokiaľ vodič zareaguje okamžite v jej zárodku a správne. Na našich tréningoch opakovane zisťujeme, že vodičom robí obrovský problém aj správne krízovo zabrzdiť, nieto ešte s prehľadom zvládnuť vyhýbací manéver alebo šmyk.

Výhodou tréningových centier je to, že v každom ročnom období dokážeme nasimulovať aj jazdu na mokrej, zasneženej či zľadovatenej vozovke vďaka špeciálnym nízkoadhéznym povrchom na našich dráhach. Vodiči si tak natrénujú všetky možné krízové situácie, ktoré môžu reálne nastať na ceste, a to v rôznych rýchlostiach a na rôznych povrchoch.

272582591_2123983581110968_4840329163825105458_n.jpg

Zdroj foto: SuperDRIVE

Vodiči si natrénujú všetky možné krízové situácie, ktoré môžu reálne nastať na ceste, a to v rôznych rýchlostiach a na rôznych povrchoch.

Pre koho sú vaše tréningy určené?

Naše tréningy sú určené úplne pre všetkých vodičov, ktorí už majú vodičský preukaz. Najužitočnejšie to asi je práve pre začiatočníkov, ktorí potrebujú získať tie správne návyky, spoznať fyziku vlastného auta a vybudovať si zdravú sebaistotu za volantom. Pre tých máme špeciálny tréning úrovne 1. Potom máme ďalšie 4 úrovne tréningov, ktoré narastajú na technickej náročnosti pre vodičov, ako aj na dĺžke tréningu či rýchlosti, v ktorých cviky realizujeme. Dá sa teda povedať, že dokážeme posunúť vodičské zručnosti každému od začiatočníka po profesionálneho vodiča, od osobného auta cez motorku až po nákladný domiešavač. Snažíme sa pomôcť každému vodičovi, aby si buď opravil vlastné zlozvyky, alebo sa naučil nové zručnosti, ktoré mu raz môžu zachrániť život.

Je určite veľmi dôležité, aby sme sa naučili reagovať, keď sa dostaneme do nebezpečných situácií, no ešte dôležitejšie je predchádzať im. Venujete sa tiež osvete a zvyšovaniu bezpečnosti na cestách. Berú ľudia bezpečnosť dosť vážne, alebo by sme jej mali venovať viac pozornosti?

Samotný fakt, že tento rok sa doteraz stalo o vyše tisíc nehôd viac ako v tomto čase minulý rok s väčším počtom úmrtí na cestách, hovorí sám za seba. Ľudia nevenujú dosť pozornosti prevencii bezpečnosti. Prevencia bezpečnosti nie je sexi.

My sa naozaj venujeme zvyšovaniu povedomia o bezpečnosti, natáčame videá, píšeme články, tvoríme rôzne marketingové materiály s odkazom na rôzne aspekty bezpečnosti, no je to len malá kvapka v mori. Okrem toho máme aj samotný tréning, ktorý je výsostne venovaný prevencii bezpečnosti vodičov, teda ako nastaviť vlastný jazdný štýl a aktívne predvídať problémy v premávke, skôr ako nastanú.

Problém vnímame v tom, že ľudia príliš podceňujú riziko a preceňujú svoje schopnosti, ako aj samotnú fyziku. Všetci vidia, čo robia iní vodiči zle, no keď sa to stane za volantom im samotným, vtedy to je v poriadku, lebo oni „to majú pod kontrolou“.

Je to beh na dlhé trate a my budeme neúnavne pokračovať vo zvyšovaní povedomia o bezpečnosti vďaka všetkým našim aktivitám, či už na tréningoch školy bezpečnej jazdy alebo cez rôzne marketingové a vzdelávacie kanály ako doteraz.

auto na snehu2.jpg

Zdroj foto: SuperDRIVE

Ľudia príliš podceňujú riziko a preceňujú svoje schopnosti, ako aj samotnú fyziku.

Aké sú zlozvyky Slovákov za volantom, ktoré často spôsobujú nehody?

Najväčší problém je nevenovanie sa plne vedeniu vozidla, čo najčastejšie znamená rozptyľovanie mobilom. Neznamená to len čítanie či písanie správ, ale aj nastavovanie navigácie či voľba hudby. Dokonca ani samotné hands free telefonovanie nie je vždy bezpečné, keď to je náročná téma vyžadujúca si naše sústredenie. Telefón je dôvod asi každej druhej nehody na Slovensku. Náročné témy v aute radšej neriešte, dohodnite si telefonát na neskôr.

Ako ďalší častý problém vodičov je ich slabé predvídanie správania iných vodičov, jazdenie takzvane na istotu a automatizovane. Keď nastane nečakaný problém, prekvapí ich to, zľaknú sa a potom je už neskoro zachraňovať situáciu. Tu nepomôžu ani skúsenosti, ani najazdené kilometre. Jednoducho každý kilometer treba vnímať plným sústredením. Aj na ceste, ktorú dokonale poznáme, môže byť zrazu vysypaný štrk či iná prekážka, ktorá tam ešte ráno nebola.

Ktoré skupiny vodičov sú z vašej skúsenosti najrizikovejšie?

Najrizikovejší sú práve mladí neskúsení vodiči, ktorí zároveň majú najväčší problém odložiť telefón a jednoducho ho nemať v dohľade v aute. Je to pre nich už neodmysliteľná súčasť ich života.

Samozrejme, nechcem zovšeobecňovať, rizikový je každý nepozorný a nesústredný vodič. Takých je mnoho aj medzi vyjazdenými vodičmi, ktorí majú za sebou aj milión kilometrov. Aj títo sa môžu ľahko dostať do rizikovej situácie práve preto, že jazdia veľa a rovnaké trasy, jazdia už po pamäti, viac si dovolia venovať sa za volantom aj iným činnostiam a práve vtedy ich dokáže prekvapiť napríklad prerábka cesty či obchádzka, kvôli čomu sa dostanú do kolízie.

Ľudia si často neuvedomujú, že už aj moment nepozornosti alebo zlý pohyb volantom môžu viesť k tragédii. Ako tomu vieme predísť, ako sa naučiť byť za volantom disciplinovaný?

Presne tak. Aj malý detail vie spôsobiť veľký problém. Už aj napríklad zle nastavené sedadlo spôsobí, že si vodič uvedomí neskoro, že sa auto začína šmýkať, a teda už nemá šancu na záchranu šmyku.

So sebadisciplínou má problém veľa ľudí. Treba si naozaj nastaviť pravidlá a každý sám seba strážiť, aby ich plnil/-a. Čo sa týka mobilu, je veľmi ťažké nevšímať si ho, keď nám vedľa nás cinká a bliká. Jednoducho ho treba odložiť z dohľadu a vypnúť zvuk. Telefonáty cez hands free sa dajú u väčšiny áut prijímať aj cez ovládanie auta.

My veríme, že by sme všetci dokázali predísť viac ako polovici nehôd, keby sme jazdili uvedomelo a defenzívne. To neznamená nutne vystrašene a pomaly, ale plynule a predvídavo.

shutterstock_1086840347.jpg

Uvádzam veľmi v skratke pár rád, ako jazdiť bezpečnejšie:

Neustále si všímajte premávku a vodičov okolo seba. Vnímajte ich jazdný štýl a predvídajte, čo urobia, hlavne ich možné chyby. V premávke treba vnímať všetkých okolo nás ako začiatočníkov a očakávať od nich chyby. Vtedy na to budete pripravení, zareagujete skôr a bez zľaknutia.

Aktívne pohybujte očami, zlepšíte si tak periférne videnie a skôr zareagujete na riziko prichádzajúce zo strán. Spätné zrkadlá sledujte naozaj často. Vodiči si vždy myslia, že majú neustály prehľad o situácii za ich autom, no na našom tréningu im frekvenciu sledovania spätných zrkadiel zmeriame a ôsmi z desiatich o sebe zistia presný opak, teda že späťáky nesledujú dosť často.

Komunikujte efektívne s ostatnými účastníkmi premávky, vyhľadávajte očný kontakt – to vám najlepšie povie, čo od nich môžete čakať, či už ide o ostatných vodičov cyklistov, chodcov a podobne. Teda nepozerajte len na autá, ale do áut. Jazdite tak, aby ste aj vy boli čo najčitateľnejší pre ostatných vodičov.

Jazdite plynule, nerobte nečakané manévre, dávajte smerovky včas a spomaľujte postupne. Dodržiavajte rozostupy a nikdy sa nelepte na auto pred vami. Ak to robíte, do jeho rúk vkladáte vlastnú bezpečnosť, lebo keď on urobí chybu, doplatíte na ňu aj vy. Nechajte si priestor na chybu – teda väčší rozostup… takto by som mohla pokračovať ešte dlho. Otázka je, koľko čitateľov došlo až sem. 🙂

Zároveň platí, že nežijeme v utópii, kde nenastanú nečakané situácie. Samozrejme, že áno. Jediné, čo pomôže, je byť neustále v strehu, plne sa sústrediť na premávku a stanoviť si pravidlá, ktoré naozaj budeme počas šoférovania dodržiavať.

Každý z nás môže prispieť k bezpečnosti cestnej premávky. Aké jednoduché kroky môže každý podniknúť?

Každý by si mal odpovedať na otázku: Keby každý jazdil ako ja, bola by premávka plynulejšia a bezpečnejšia? Každý by mal začať od seba a jednoducho jazdiť tak, ako to očakáva od ostatných. Mnoho vodičov ospravedlňuje svoje „prešľapy voči bezpečnosti“ tým, že aj ostatní to aj tak robia. To nás práve udržiava v začarovanom kruhu neohľaduplnej a rizikovej premávky, najmä vo veľkých mestách. Skúsme sa aspoň zamyslieť, či naozaj jazdíme tak, ako to chceme vidieť u ostatných.

Pre viac informácií o tréningoch a ďalšie užitočné tipy navštívte https://www.superdrive.sk/.

Prečítajte si aj článok Lucii Solomon o tom, čo nás najviac rozptyľuje za volantom a ako byť viac uvedomelým šoférom.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.