projekt poisťovne logo generali

Čo nás najviac rozptyľuje za volantom? Týmto činnostiam sa pri šoférovaní vyhnite.

Lucia Solomon 26. 08. 2022

Na Slovensku je takmer polovica všetkých nehôd spôsobená porušením povinností vodiča (v roku 2021 to bolo 46 %) – čo je takmer výlučne nevenovanie sa plne vedeniu vozidla, najmä používanie telefónu počas šoférovania.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému kúpe auta. Buďte na cestách zodpovední a opatrní, aby ste vždy šťastne dorazili do cieľa. V poisťovni Generali vám radi pomôžeme nájsť to vhodné poistenie, ktoré bude vaše auto kryť v každej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Okrem samotného mobilu sa medzi rozptyľovanie počítajú aj ďalšie činnosti, ako napríklad jedenie, pitie, fajčenie, hľadanie predmetov v taške, upokojovanie detí v aute, nastavovanie podcastov či hudby a podobne. Je jasné, že týmto aktivitám sa nedá úplne vyhnúť. Čo by sme si však mali uvedomiť, je, že v tom čase sa potrebujeme ešte viac sústrediť na okolitú premávku, aby sme boli schopní čo najskôr zareagovať, čiže vedome sa viac snažiť sledovať cestu.

Niektoré z týchto činnosti síce nie sú zakázané, resp. dokázateľné políciou, takže pokuta zrejme za to nehrozí, no jednoznačne zvyšujú riziko kolízie a všetkým zodpovedným vodičom by malo ísť hlavne o znižovanie rizika a bezpečnú jazdu.

Rozptyľovanie posádkou auta – deti

Najmä pri dlhších cestách v aute s deťmi je takmer isté, že sa začnú po chvíli nudiť a prejaví sa to na ich správaní, začnú byť nervózne, možno plakať, dožadovať sa pozornosti alebo minimálne spustia nekonečné kolo otázok „Kedy tam už budeme?“.

Treba s tým jednoducho počítať a pripraviť sa na to. Už pred cestou si povedzte, že asi sa to stane, no nebudem z toho hneď v strese. Vďaka takejto jednoduchej príprave vás hneď nerozhodí, keď sa deti budú dožadovať vašej pozornosti. Pripravte si s deťmi dopredu hry či aktivity do auta.

Pomáha aj to, ak si každé 2 – 3 hodiny naplánujete prestávku, optimálne na nejakom peknom mieste či odpočívadle. Zahrňte to do plánu cesty, aby ste neboli nervózni, že sa predlžuje plán cesty, keď stojíte. Okrem lepšej pohody detí pomôžete aj sebe ako vodičovi predchádzať únave.

Rozptyľovanie posádkou auta – zvieratká

Väčšina zvierat znáša cestovanie dobre. Vtedy stačí postarať sa o bezpečný prevoz tak, aby sa nemohlo stať, že napríklad pes sa môže dostať k šoférovi. Môže mu totiž zakryť výhľad či zabrániť v manévrovaní s volantom. Preto radšej zaistite zvieratko v prepravnom boxe, prípadne bezpečnostným pásom určeným pre zvieratá. Ak vášmu miláčikovi cestovanie nerobí dobre, v krajnom prípade môže byť riešením podanie lieku na upokojenie. Vždy to však vopred konzultujte so zverolekárom. No a samozrejme ako pri deťoch, aj pri domácich maznáčikoch platí: naplánovať si dostatok prestávok po ceste a vybehať sa.

Emocionálne rozhovory

Neveďte emocionálne náročné rozhovory či nebodaj hádky s posádkou v aute ani cez telefón. Rozoberanie náročných tém výrazne ovplyvní vašu schopnosť sústrediť sa na jazdu. Ak by sa schyľovalo k náročnému rozhovoru, už dopredu si pripravte tzv. reakčnú vetu „Teraz radšej nie, nemohol/-la by som sa sústrediť na šoférovanie“. Trvajte na tom, aby sa tento rozhovor odložil radšej na neskôr. Všetci rozumejú rizikám plynúcim z nebezpečného šoférovania, preto vás určite pochopia.

Jedenie za volantom

Jedenie za volantom patrí medzi rizikové aktivity a vo všeobecnosti sa neodporúča. Zároveň však platí aj to, že jedenie môže pomôcť aspoň sčasti oddialiť prichádzajúcu únavu, a tak pomôcť vodičovi dostať sa bezpečne k najbližšiemu miestu na zastavenie a oddych. Keďže na dlhších cestách nás často pristihne hlad za volantom, zhrňme si pár rád, ako na to bezpečne.

Obcerstvenie v aute.png

Mobil ako dobrý pomocník, ale zlý pán

Mobil je vnímaný väčšinou ľudí ako nenahraditeľný pomocník, ktorý nám pri dnešnom spôsobe života a práce ponúka množstvo výhod. Vie však byť veľmi zlý pán, najmä keď ho používame počas šoférovania. Riziká spojené s mobilom za volantom sú príliš veľké na to, aby to vodiči brali na ľahkú váhu. Podľa štatistík Slovenskej republiky to však zatiaľ na ľahkú váhu berie viac ako polovica vodičov. Mobil je najčastejšou príčinou dopravných nehôd.

Podľa anonymného prieskumu SuperDrive medzi vodičmi v roku 2021 až 97 % slovenských vodičov súhlasí s tým, že používanie mobilu výrazne zvyšuje riziko nehody. Je veľmi pozitívne, že takmer všetci Slováci s vodičským preukazom sú uvedomelí. Menej potešujúce je, že z rovnakej skupiny opýtaných len 45 % deklarovalo, že mobil počas šoférovania naozaj nepoužíva.

Vodiči, ktorí priznali používanie mobilu počas šoférovania, sa najviac venujú len telefonovaniu (49 %) vrátane telefonovania s použitím systému hands free. Je však potrebné uvedomiť si, že aj takéto telefonovanie nás oberá o schopnosť rýchlej reakcie a o sústredenie sa na premávku.

Hands-free telefonovanie.png

Následne to je skupina vodičov, ktorí si trúfnu aj na čítanie a písanie SMS správ (18 %) počas šoférovania a podľa odpovedí len 3 % ľudí robí na telefóne čokoľvek (internet, sociálne siete…).  Z toho vyplýva, že viac ako polovica vodičov je ochotná podstúpiť riziko nebezpečenstva súvisiaceho s používaním telefónu počas šoférovania buď z dôvodu, že sú presvedčení, že to majú pod kontrolou a je to pre nich v danej situácii bezpečné, alebo z dôvodu, že jednoducho nedokážu odolať a nedokážu ignorovať notifikácie zo svojho telefónu. Prvý dôvod je viac príznačný u ľudí nad 35 rokov, druhý je častejší u mladších vodičov.

Jediné riešenie je uvedomelý prístup samotných vodičov.

Vašou pozornosťou zamáva aj únava

Únavu radšej nepodceňujte. Nielenže riskujete svoju bezpečnosť a bezpečnosť iných, ale zbytočne si zhoršujete zážitok z cesty.

S únavou prichádza okrem iného znížená schopnosť zaznamenávať malé zmeny v prostredí pri jazde, napr. malé prekážky na ceste, strata pozornosti, predĺžený reakčný čas a nestálejšie a menej účinné reakcie pri ovládaní vozidla (vybočenie z jazdného pruhu, prerušované brzdenie, náhodné zmeny rýchlosti).

Ako na unavu.png

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.