Mamičky, ako sa čo najlepšie vyrovnať s telesnými zmenami po pôrode?
Ani vy nie ste spokojné so svojím popôrodným telom? Podľa mňa neplatí, že žena by mala byť na svoje popôrodné telo hrdá, nech je akékoľvek, aj keď to niekto tvrdí. Žena by mala mať predovšetkým telo, ktoré miluje! To by mal byť cieľ. Vaše deti sú dôležité, ale rovnako dôležitá ste aj vy. Vaše zdravie, vaše telo, vaša pleť, vaše vlasy. Nestraťte o seba záujem, nevypestujte si „sebaslepotu” a nezahoďte zdravý úsudok. Dá sa to, verte mi, len si treba „upratať” priority.
Nezanedbajte seba a svoje ciele
Niektoré ženy majú vyslovene radi svoje nové krivky, niektoré túžia mať opäť veľkosť S. Keď je však vaším cieľom mínus 10 kíl alebo zhodiť 5 „centi” z pása, mali by ste nabrať silu, motiváciu a nekompromisne prehodiť celej rodine priority a vrhnúť sa na plnenie svojich cieľov. Telo sa pôrodom radikálne zmení, ale postupom času môže byť dokonca ešte krajšie ako pred ním.
Je totiž úplne normálne, že pocit nepohodlia vo vlastnom tele, ktorý sa hromadí, môže váš život veľmi negatívne ovplyvniť. Nie nadarmo sa vraví: nespokojná mama = nespokojné dieťa = nespokojná rodina. Sama to veľmi dobre poznám!
Je totiž úplne normálne, že pocit nepohodlia vo vlastnom tele, ktorý sa hromadí, môže váš život veľmi negatívne ovplyvniť.
Je to o pocite, keď sa vo svojom tele cítite hrozne, nepáči sa vám, veľa jete alebo, naopak, jete málo a aj to „kinder” čokoládky a horalky. Potom sa vám akurát tak hromadia tuky a spolu s nimi aj výčitky.
Do toho sú vaše deti ešte uplakané či mrzuté a čím viac ste nešťastná a vykoľajená vy, tým viac máte pocit, že sa postupne vykoľajuje celý váš život a všetko okolo vás. Poviem vám pravdu, ani ja, ako fitneska, nie som iná. Tiež som raz hore, raz dole.
Mám však jednu výhodu. Už viem, čo s tým a rada aj vám tu na Generali Balans poradím, ako na to!
O číslo väčšia koža po tehotenstve
Začneme tým, ako spevniť vašu pokožku, ktorá po tehotenstve dostala poriadne zabrať. Je pritom úplne jedno, či ste mali predtým vypuklé bruško, prepadnutý „lavór” alebo riadne tehličky. Vaša koža na bruchu nemusí ostať prevesená cez nohavice.
Pokožka je orgán, ktorý sa dokáže úžasne regenerovať, neuveriteľne natiahnuť a do veľkej miery aj stiahnuť. Rozhoduje o tom faktor elasticity, miera vyplnenia podkožia a tiež váš denný príjem vitamínov a pravidelná hydratácia.
Ako však vašej pokožke ešte nad rámec tohto všetkého pomôcť? Čo tak vyplniť priestor pod kožou svalovou hmotou? Ak je pokožky viac ako treba, je tu možnosť zamerať sa práve na brušné svaly a ich tonizáciu. Postupným posilnením dôjde k efektu vypnutia kože na brušku a nadbytočná koža sa pekne zredukuje.
Čo tak vyplniť priestor pod kožou svalovou hmotou? Postupným posilnením dôjde k efektu vypnutia kože na brušku a nadbytočná koža sa pekne zredukuje.
Ako to však v živote býva takmer so všetkým, nič nejde hneď. Bez potrebnej dávky trpezlivosti, poctivého a pravidelného cvičenia a zdravej stravy to nepôjde. Nie sú nutné však žiadne drahé stroje na cvičenie ani zázračné prípravky na chudnutie. Netreba dokonca ani piť proteíny či si pripravovať špeciálnu fitness stravu.
Bez cvičenia sa neposuniete
Poctivým cvičením aj v domácich podmienkach viete svojmu telu neskutočne pomôcť. Cvičte aspoň 3- až 4-krát týždenne 30 minút celé telo a na záver každého cvičenia precvičte brušné svaly.
Začnite jednoduchými cvikmi v ľahu a postupne prejdite na cviky v sede. Neskôr zaraďte obyčajné, ale poctivé drepy, výpady, skúste kliky a pár cvikov na bruško na podložke či koberci. Na začiatok sú vhodnejšie najmä stabilizačné a výdržové cvičenia, pri ktorých máte svaly napnuté v krátkych intervaloch. Postupne vydržíte vždy cvičiť dlhšie.
Na začiatok sú vhodnejšie najmä stabilizačné a výdržové cvičenia, pri ktorých máte svaly napnuté v krátkych intervaloch.
Nezačínajte však klasickými brušákmi, najmä ak cítite bolesť v chrbte. K tým sa môžete, ak budete chcieť, dostať neskôr, keď zvládnete výdržové cviky. Inšpirujte sa cvikmi na bruško, ktoré vo svojom videu a blogu odporúča Janka Earl.
Zdravú stravu tiež neobíďte
Po takomto tréningu si môžete dopriať mäsovo-ryžové alebo zeleninovo-ryžové jedlo. Ak je zeleninové, musí obsahovať zeleninu či potraviny s obsahom rastlinných bielkovín, napríklad strukoviny alebo tofu, aby ste doplnili energiu a svalová hmota mala z čoho rásť.
Upravte svoj jedálniček tak, aby ste mali plnohodnotné jedlo aspoň trikrát denne. Cez pracovný týždeň úplne vynechajte sladkosti a sladké nápoje. Ovocie jedzte len doobeda a na večeru si robte chutné a zdravé šalátiky. Obmedzte biele pečivo a chlieb a vymeňte ich za ryžové chlebíky a rôzne zdravé celozrnné výrobky.
Tajne schovanú čokoládu či horalku si odložte vždy iba na jeden deň do týždňa. Napríklad na sobotu, z ktorej môžete urobiť váš „deň za odmenu”. Najmä však nestrácajte motiváciu a odhodlanie ani po čase.
Tajne schovanú čokoládu či horalku si odložte vždy iba na jeden deň do týždňa.
Kedy viem, že mám diastázu?
Odhaliť častý problém, ktorý prichádza po tehotenstve – diastázu, čiže oddelenie svalov tvoriacich prednú stenu brucha v dôsledku veľkého vnútorného tlaku, býva niekedy veľmi ťažké. Veľmi mierne diastázy môžu ostať nepovšimnuté a ženy, ktoré svoje bruško až tak neriešia, na to často ani neprídu.
Ako teda zistiť, či máte diastázu? Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy v kolenách a oprite chodidlá o podlahu. Dvomi prstami si nahmatajte priestor tesne nad pupkom, zdvihnite hlavu a pritiahnite bradu k hrudníku. Ak sa vaše prsty doslova ponoria do bruška a okolo prstov cítite výrazne voľný priestor, s najväčšou pravdepodobnosťou máte diastázu.
Opticky môže takéto bruško vyzerať stále vypuklé. Tiež môžete pri napnutí brušných svalov spozorovať, že máte viditeľnú výraznú ryhu cez strednú časť brucha od pupka hore. Ale nezúfajte!
Ako takmer všetko, aj toto sa dá riešiť, nie však priamo cvičením bruška. Úplný základ je posilniť svaly panvového dna. Odporúčam obrátiť sa na kvalitného fyzioterapeuta, ktorý vám nastaví plán cvičenia. Dnes už okrem Kegelových cvikov poznáme oveľa sofistikovanejšie metódy, ako posilniť tieto pre ženy veľmi dôležité partie.
Úplný základ je posilniť svaly panvového dna. Odporúčam obrátiť sa na kvalitného fyzioterapeuta, ktorý vám nastaví plán cvičenia.
Po základnom spevnení môžete postupne prejsť na cviky na bruško, ale určite nie brušáky. Opäť je potrebné zamerať sa na stabilizačné cvičenia a pridať aj dýchacie cvičenia so zapojením vnútorných brušných svalov.
Veľké výsledky sú zložené z malých cieľov
Nesústreďte sa len na dlhodobé veľké ciele. Namiesto toho sa naučte milovať ten pocit, keď ste pre seba niečo spravili. Keď ste sa aj napriek únave prekonali a zacvičili si alebo ste len jednoducho (ale dôležito) odolali zákusku ku káve. Tieto drobné ciele totiž tvoria výsledky.
Tak, maminky, držím palce každej jednej z vás, ktorá si zvolí túto cestu za svojím lepším JA. Kľúčové je popri deťoch nezabudnúť aj na seba.
Držte sa!