projekt poisťovne logo generali

9 najčastejších mýtov o behu – odborníci radia, ako je to v skutočnosti

13. 05. 2022

O behaní koluje veľa mýtov. Niektorí ľudia hovoria, že z behu bolia kĺby. Iní zas vravia, že vo vyššom veku sa už behať nesmie. A potom sa objavia aj takí ľudia, čo tvrdia, že bežcom sa buď narodíte alebo nenarodíte. Ak vás od behania odradil niektorý z týchto argumentov, je čas zamyslieť sa. V tomto článku sa pozrieme na 9 najčastejších mýtov o behu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme aktívnemu a zdravému životnému štýlu. Pohyb je pre prevenciu zdravotných ťažkostí mimoriadne dôležitý. V prípade neočakávaných udalostí je však vhodné mať aj to správne životné poistenie. Životné poistenie La Vita od poisťovne Generali sa dokonale prispôsobí vaším potrebám, pričom poistiť si môžete až 37 závažných ochorení s 3-násobným plnením.

1. Nemám telo bežca

Nič také ako nesprávne telo na beh neexistuje. Ak by ste zúčastnili akejkoľvek verejnej bežeckej udalosti, môžete vidieť, že bežci sú rôznych veľkostí a tvarov. Určite sa medzi nimi nájdu aj štíhli bežci, no netreba sa nechať odradiť. V skutočnosti na tom aj tak nezáleží.

Štúdie ukazujú, že cvičenie strednej intenzity, čo je v tomto prípade beh, môže pomôcť jednotlivcovi schudnúť a zlepšiť si kondíciu. Možno nebudete behať tak rýchlo ako elitní bežci, no to neznamená, že nemôžete behať a zároveň pocítiť výhody, ktoré tento šport so sebou prináša.

V roku 2014 mladá Angličanka zabehla 53 maratónov v rámci 53 dní. Amy Hughes tak za necelé dva mesiace zabehla 2 235 kilometrov čím prekonala vtedajší rekord v počte zabehnutých maratónov. Keď sa jej po úspešnom dokončení 53-teho maratónu opýtali, ako sa cíti, odpovedala: „Cítim, že by som ešte mohla pokračovať, cítim sa silnejšia“. Táto mladá žena je dôkazom, že telo sa prispôsobí a zvládne toho oveľa viac, ako si myslíme.

2. Na beh potrebujem drahé vybavenie

Slovakian - Gif 1.gif
Beh je jeden z najekonomickejších športov. Môžete si ho vyskúšať pred tým, ako si kúpite nejaké drahé vybavenie. Pokiaľ vás to chytí, na trhu nájdete rôznorodé produkty na beh, či už je to bežecké tričko zo špeciálnej látky, hodinky s GPS, špičkové slúchadlá, batoh so zabudovanou hydratáciou alebo tie najmodernejšie topánky s najlepším odpružením.

„Na behanie potrebujete len pohodlnú bežeckú obuv, ponožky, šortky a tričko,“ hovorí hovorí tréner Miguel Baptista. „Ak je horúco, vezmite si čiapku. Ak je zima, pridajte ďalšiu vrstvu a rukavice, no základ je rovnaký.“ Oblečenie nemusí byť na začiatok určené na beh, ale dbajte na to, aby bolo pohodlné a neodieralo sa. A pokiaľ chcete beh zaznamenávať, môžete tak spraviť pomocou jednej z mnohých bezplatných aplikácií, ako je Runtastic alebo Strava.

Jednu vec, ktorú odborníci odporúčajú, je zakúpiť si ponožky a topánky určené na beh. Sú najdôležitejšou súčasťou vašej výbavy bez ohľadu na to, ako ďaleko alebo ako rýchlo bežíte. Moderná bežecká obuv a ponožky, ktoré podporia vaše nohy a zabezpečia pohodlie, sú nevyhnutné pre všetky úrovne bežcov. Je pravda, že za jeden pár bežeckých topánok a ponožiek veľmi ľahko miniete aj 300 eur, no nezabúdajte na dobré alternatívy, ktoré získate za desatinu ceny.

3. Všetci sa na mňa budú pozerať

Prekvapivo veľký počet ľudí nebehá zo strachu, že sa na nich budú ľudia pozerať. Nechcú, aby sa na nich iní smiali, že idú pomaly a neohrabane a že sú celí spotení a červení v tvári. Sarah Burdett sa nedávno dala na behanie. Zo začiatku chodila skoro ráno, keď vedela, že v okolí nebude veľa ľudí. „Človek si však rýchlo uvedomí, že je to nezmysel. Nikto sa na vás pozerať nebude. A keby sa aj pozerali, je to jedno,“ priznáva Sarah.

Pri prvých pokusoch o beh sa možno budete cítiť, že nemáte správnu bežeckú formu alebo že vaša tvár je až príliš červená. Nikto však nevie, koľko ste zabehli. A dôležité je, že na rozdiel od nich, vy ste sa na to odhodlali.

4. Behanie bolí

„Beh by nikdy nemal byť bolestivý, ale občas môže byť nepríjemný,“ vysvetľuje tréner Jo Wilkinson. „Nepríjemné je to, ak chcete behať čo najrýchlejšie už na začiatku, alebo máte zranenie. V takom prípade by ste mali odpočívať, nie behať“. Väčšina ľudí pociťuje bolesť, pretože išli behať bez zahriatia. Treba si uvedomiť, že náš aeróbny systém sa zahrieva päť až 20 minút. „Pokiaľ vynecháte zahriatie, vaše telo bude využívať laktátový systém, ktorý spôsobuje pálenie pľúc a sťažuje dýchanie. Začnite pomalšie a dajte svojmu telu čas, aby sa správne naštartovalo,“ dodáva tréner.

Ak sa chcete vyhnúť takejto bolesti, mnohí tréneri odporúčajú bežať takým tempom, pri ktorom ste schopní viesť rozhovor s bežeckým partnerom. Je možné, že zo začiatku bude problém udržať rozhovor, no konverzačné tempo je dobrá všeobecná rada najmä pre nových bežcov.

5. Beh škodí kolenám

Slovakian - Gif 2 Running Myth.gif

Starý známy argument. Mnoho ľudí, ktorí nebehajú, vás budú chcieť presvedčiť, že behanie poškodí kolená a kĺby a vedie k artritíde v neskoršom veku. Veď čo môže byť dobré na tom, keď vaša noha kilometer za kilometrom dopadá na tvrdú zem?

Pravdou je, že žiadne štúdie nepreukázali, že beh škodí kolenám. Dokonca mnohé štúdie naznačujú opak. Jedna z takýchto štúdií sledovala bežcov a nebežcov takmer 20 rokov a na základe röntgenových snímok zistila, že známky artritídy boli prítomné u 20 % bežcov a 32 % nebežcov. Ďalšia štúdia zistila, že beh posilňuje svaly a kĺby a môže skutočne pomôcť predchádzať zraneniam kolien.

„Musíme prestať vnímať beh ako niečo, čo poškodzuje kĺby,“ Tom Goom, fyzioterapeut a zakladateľ Running Repairs. „Musíme si uvedomiť, že beh môže byť užitočný, ak sa vykonáva na správnej úrovni. Prináša množstvo výhod, vrátane udržiavania zdravej hmotnosti, čo je veľmi dôležité pre zdravie kĺbov.“

Kľúčové je nájsť si takú úroveň behu, ktorá vám vyhovuje, a postupne ju zvyšovať. Pomáhajú aj silové cvičenia nôh, správna bežecká obuv a dostatok odpočinku.

6. Idem príliš pomaly na to, aby som bol/a skutočným bežcom

„Je to nezmysel,“ smeje sa tréner Jo. „Ak beháte, ste bežec.“ Váhaví bežci môžu mať pocit, že idú príliš pomaly. Krása behu však spočíva v tom, že nikto nevie, ako ďaleko alebo akou rýchlosťou ste bežali. Možno vás vyčerpá a zadýcha aj pol kilometra, po ktorom potrebujete prejsť na chôdzu. No nikto naokolo to nevie a nebude vás súdiť. Je dôležité si uvedomiť, že aj ľudia, ktorých vidíte bežať na olympiáde, skutočne elitní bežci, tiež niekedy bežia pomaly. A dokonca sa niekedy aj a zastavia či prejdú do chôdze. Rýchlosť nie je skutočný problém. Iba pre vás.

7. Skutoční bežci nechodia

Áno, chodia. A dokonca aj tí najväčší profesionáli. Mnohí začiatočníci považujú chôdzu za prejav slabosti alebo zlyhania, ale rozhodne to tak nie je. Ak by ste sa prihlásili do programu Couch To 5K alebo podobného bežeckého programu, váš tréning bude kombinovať beh s chôdzou. Cieľom je postupne zvyšovať čas, počas ktorého beháte, ale chôdza je kľúčová pre rozvoj bežca.

Aj na elitnej úrovni je beh s chôdzou uznávaným prístupom. Tí najlepší maratónci či ultramaratónci si dávajú v priebehu behu prestávky vo forme chôdze. Kombinácia behu a chôdze má veľa výhod a dodáva tréningu rozmanitosť. Touto metódou aj bežec začiatočník dokáže ubehnúť akúkoľvek reálnu vzdialenosť. Stačí len striedať jednu minútu behu minútou chôdze. Medzi ďalšie výhody patrí aj znížené riziko úrazu. Pokiaľ to na začiatku neprepálite, chôdza vám zaručí, že budete vedieť s cvičením pokračovať dlhšie.

„Chôdza je úplne v poriadku,“ hovorí tréner Jo Wilkinson. „Ak sa pred vami zjaví strmý kopec, pokojne prejdite do chôdze. Bude to pohodlnejšie. A hoci vás to spočiatku spomalí, celú trasu pravdepodobne zdoláte rýchlejšie, pretože budete sviežejší, keď vystúpite na vrchol. Prijmite chôdzu ako súčasť tréningu. Nevnímajte ju ako slabosť.“

8. Behanie je nudné

Slovakian - Gif 3.Running Mythgif.gif

Nemožno poprieť, že beh môže byť veľmi nudný. Behanie po jednej a tej istej trase môže byť rovnako nudné, ako jesť každý deň na obed to isté jedlo. Behanie je nudné len vtedy, ak to vy dovolíte. Skúsení bežci odporúčajú obmieňanie trás a typu trate čím nude nedáte nikdy šancu.

Ak potrebujete ďalšiu zábavu, môžete pri behu počúvať hudbu, audioknihu či podcast. Zároveň však dávajte pozor na okolie a prípadnú premávku. Ďalšou možnosťou je mať pri behu spoločnosť. Pri pohodlnom tempe sa budete môcť rozprávať o koníčkoch, o deťoch alebo o čomkoľvek inom, čo vám napadne. Pokiaľ beháte iba na bežeckom páse, skúste zmeniť sklon a rýchlosť, ktorou beháte. Hry s rýchlosťou môžete zaradiť aj do behu v exteriéri. Veľa trénerov odporúča vybrať si cieľ, ku ktorému budete šprintovať, a následne prejdete späť do pohodlného bežeckého tempa. Nielenže časom zvýšite svoju rýchlosť, ale vnesiete do svojho behu aj rozmanitosť. Štúdia spoločnosti Asics, ktorej sa zúčastnilo 14 000 ľudí, ukázala, že 82 % bežcov behá, aby si vyčistili myseľ. Počas behu sa pohyb stáva automatickým a tým bežcom ponúka čas na usporiadanie a spracovanie myšlienok, na ktoré počas dňa nemajú čas.

9. Nie som bežec, pokiaľ nepretekám

„Toto nie je vôbec pravda,“ hovorí tréner Jo Wilkinson. „Trénoval som už veľa bežcov, ktorí súťažia aj ktorí nesúťažia. No preteky by som odporučil každému bežcovi. Celá tá skúsenosť je zábavná,“ dodáva. Účasť na bežeckých pretekoch vám dodá dôvod prečo trénovať a navyše tam môžete stretnúť veľa rôznych bežcov, ktorí sa navzájom podporujú. Ak sa rozhodnete pretekať, vyberte si kratšiu vzdialenosť a dostatok času na prípravu. Mnohí bežci sa organizovaným pretekom vyhýbajú zo strachu, že sa budú hanbiť. Pokiaľ patríte medzi nich, pozrite si cieľové časy z predchádzajúcich ročníkov, ktoré následne porovnáte so svojimi. Zistíte tak, že sa nemusíte za nič hanbiť a možno vám to dodá aj sebavedomie. Obavy sú častokrát úplne zbytočné.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.