projekt poisťovne logo generali

Najväčšie mýty o chudnutí v súvislosti s pohybom

Jana Earl 12. 09. 2019

Tvrdo na sebe pracujete, ale zdá sa vám, že nedosahujete výsledky? Možno praktizujete cvičebný program, čo vám poradila kamarátka alebo skúšate novú diétu, čo ste videli na internete. Toto je však zväčša ten najväčší problém. Existuje už toľko informácií o cvičení a zdravom životnom štýle, že je niekedy veľmi ťažké rozlíšiť, čo je naozaj pravda a čo iba mýtus. Dnes sa chcem s vami podeliť o 4 najväčšie mýty o chudnutí, ktoré súvisia s pohybom, s ktorými sa ako fitness trénerka pravidelne stretávam.

Mýtus č. 1: Môžete schudnúť rovnomernou rýchlosťou

Zdravé a dlhodobé spaľovanie tukov sa nedeje pri konštantnej rýchlosti. Existuje pre to veľa dôvodov a je to úplne prirodzené. Po prvé: Hneď po začatí nového cvičebného programu uvidíte výsledky rýchlo, ale ako budete postupovať ďalej, budete musieť pracovať tvrdšie, aby ste získali ďalšie výsledky.

Po druhé: Existuje veľa ďalších faktorov, ktoré ovplyvnia váš pokrok na každodennej báze. Množstvo tekutín, vaše hormóny, stres – to všetko môže v krátkom časovom horizonte ovplyvniť váš pokrok pri cvičení.

Uistite sa, že aplikujete nutričný a tréningový program, ktorý je zdravý a udržateľný a výsledky sa dostavia. Ak si nie ste istí, konzultujte svoju stravu a tréning s niekým, kto tomu rozumie a profesionálne sa tejto problematike venuje. Netrápte sa meraním alebo vážením každý deň či týždeň. Sú aj iné spôsoby, ako zistiť, či robíte pokroky.

Cítite sa lepšie, zdravšie, silnejšie a viac fit? Sadne vám vaše oblečenie lepšie? Ak áno, držte sa takto nastaveného zdravého životného štýlu, ktorý je udržateľný a neubíja vás.

Netrápte sa meraním alebo vážením každý deň či týždeň. Cítite sa lepšie, zdravšie, silnejšie a viac fit? Sadne vám vaše oblečenie lepšie? Ak áno, držte sa takto nastaveného zdravého životného štýlu, ktorý je udržateľný a neubíja vás.

Mýtus č. 2: Aby ste schudli, robte iba kardio

Najväčší mýtus, ktorý som počula, je, že silový tréning je len na tvorbu svalovej hmoty a kardio len na spaľovanie tukov. Žiaľ, toto je veľmi vytrhnuté z kontextu. Veľa ľudí tak stráca hodiny na bežeckom páse, a pritom by mohli dosahovať oveľa lepšie výsledky inde.

Výskum ukázal, že oveľa účinnejší spôsob, ako spáliť tuk, je tréning s vysokou intenzitou (HIIT). Tento typ cvičenia spaľuje viac kalórií za minútu počas cvičenia, ako aj po docvičení ako akýkoľvek dlhý beh.

Silový tréning alebo posilňovanie je tiež skvelým spôsobom, ako spaľovať tuk. Je to preto, že naše telo potrebuje určité množstvo kalórií, len aby sme mohli vôbec existovať. Nazýva sa to bazálny metabolizmus (BMR). Čím viac svalovej hmoty máte, tým vyšší je BMR.

Skúste cvičiť zmes silových tréningov a HIIT a dosiahnete oveľa lepšie výsledky.

Najväčšie mýty o chudnutí v súvislosti s pohybom

Mýtus č. 3: Menej jedzte, viac sa hýbte

Ďalším rozšíreným mýtom je, že ak budete jesť menej, vaše telo bude musieť použiť tuk na získanie energie a tým sa tuk „spáli”. To spôsobuje, že ľudia hladujú, aby schudli. Žiaľ, nie je to pre nás vôbec dobré a to hneď z troch dôvodov:

  1. Nie je to udržateľné. Väčšina ľudí nakoniec skončí prejedaním sa alebo kvôli vyhladovaniu začnú jesť samé nezdravé jedlá. Stratia tak všetky výsledky, ktoré doposiaľ dosiahli.
  2. Hladovanie v skutočnosti poškodzuje naše telo a môže spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy.
  3. Ak budete menej jesť a viac sa hýbať, vaše telo síce bude používať nejaký tuk na energiu, ale bude takisto používať aj svaly. To znamená, že budete strácať na svalovej hmote, budete slabnúť a váš BMR bude klesať. To je tiež jednou z hlavných príčin tzv. štíhlej obezity.

Zdravé spaľovanie tukov by mal byť dlhodobo udržateľný projekt a trvať viac ako len zopár týždňov.

Sama som si prešla tým, že som málo jedla a veľa sa hýbala. Vyústilo to do štádia, keď som jedávala asi o 1000 kcal menej, ako by som mala, veľa som cvičila a výsledky sa napriek tomu nedostavili.

Keď som však začala jesť pravidelne a dostatočné porcie, konečne som pri mojom pohybe začala dosahovať aj výsledky. Poučte sa a neopakujte moje chyby.

Sama som si prešla tým, že som málo jedla a veľa sa hýbala. Vyústilo to do štádia, keď som jedávala asi o 1000 kcal menej, ako by som mala, veľa som cvičila a výsledky sa napriek tomu nedostavili.

Najväčšie mýty o chudnutí v súvislosti s pohybom

Mýtus č. 4: Môžete schudnúť len na určitých partiách tela

Možno sa trápite tukom na stehnách, možno na bokoch alebo sa nedokážete pozerať na svoje brucho. Chcete schudnúť z týchto partií čo najrýchlejšie, a tak sa zameriavate na ich precvičovanie.

Mám pre vás však zlú správu. Precvičovaním iba „problémových” partií tela sa vám na nich nepodarí schudnúť. Ak chcete ubrať tuk na bruchu alebo na stehnách, musíte schudnúť z celého tela.

Každé telo je iné a my si nevieme vybrať, z ktorej časti tela schudneme ako prvej. Je to do veľkej miery dané našimi génmi. Ja napríklad ako prvé naberám na bruchu a aj chudnem ako posledné z brucha.

Každé telo je iné a my si nevieme vybrať, z ktorej časti tela schudneme ako prvej. Je to do veľkej miery dané našimi génmi. Ja napríklad ako prvé naberám na bruchu a aj chudnem ako posledné z brucha.

Zamerajte sa preto na tréningy celého tela a necvičte 300 brušákov denne, len aby ste schudli z brucha. Jednak vám to chudnutie pôjde veľmi pomaly, ale môžete si privodiť aj zranenie chrbtice.

Dve dobré rady na záver

Tak, ako pri všetkom, každý má svoje individuálne tempo aj pri chudnutí. Vykašlite sa preto na porovnávanie či neustále meranie či váženie. Aj tu platí, že pomalá zmena váhy nemusí znamenať, že sa vám nedarí chudnúť. Môže to znamenať, že vám na úkor tuku pribúda svalovej hmoty, čo je pre vaše telo pozitívna správa.

Mojou druhou radou je, že ak si nie ste niečím pri chudnutí či cvičení istí, poraďte sa s niekým, kto tomu rozumie a má výsledky. Potom sa vám nestane, že sa budete riadiť niečím, čo vlastne nie je pravda. Predídete tak sklamaniu aj zbytočnej strate času.

Z vlastnej skúsenosti viem, že ak sa pri vašej snahe o lepšiu postavu či lepšiu kondíciu cítite dobre a zároveň cítite, že je táto vaša snaha dlhodobo udržateľná a neubíja vás, ste na správnej ceste!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.