projekt poisťovne logo generali

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

Jožo a Hanka Orgonášovci 26. 08. 2019

Stredné Slovensko je najredšie zaľudnená časť Slovenska, zato však riadne veľká – oficiálne pokrýva Žilinský aj Banskobystrický kraj. Kopcovitý terén, pôvabná príroda, odvšadiaľ na Slovensku je to sem kúsok. Stredné Slovensko ponúka 980 kilometrov značených turistických trás. Od pohodových prechádzok v Badínskom pralese až po poriadny výšľap na Ďumbier (2045,9 m n. m.). Navyše, písala sa tu aj história. Inšpirujte sa našimi osobnými tipmi z potuliek po tomto malebnom a na cestovateľské zaujímavosti bohatom kraji.

Banská Bystrica

Začnite v metropole stredného Slovenska. Banská Bystrica je šiestym najväčším mestom na Slovensku. Ak by sme mali vybrať jedno miesto, ktoré pri jej návšteve netreba vynechať, bolo by to Múzeum SNP. Chápeme, že múzeá nemusia byť vašou vášňou (ani našou, nebojte), avšak práve SNP ovplyvnilo históriu našej krajiny natoľko, že by bola hanba toto múzeum nenavštíviť.

Po dobrej kávičke práve na Námestí SNP si dajte rýchly výstup na Hodinovú vežu, odkiaľ sa vám naskytne perfektný výhľad na celé mesto. Jeho jadro je mestskou pamiatkovou rezerváciou a bolo dokonca jedným z prvých našich miest, ktorému sa takéto privilégium vôbec udelilo.

Ak máte radi pohyb a výzvy, máme z Banskej Bystrice pre vás ešte jeden tip. Príležitosť zašportovať si, zabaviť sa a symbolicky tak ukončiť s deťmi letné prázdniny bude na 8. ročníku Generali Balans Minimaratónu pre deti a mladých, ktorý sa bude konať v sobotu 31. augusta 2019. Podujatie sa uskutoční v parku pod pamätníkom SNP od 8.30 do 12.30. Registrovať sa môžete online tu (štartovné 2 €) alebo osobne priamo na mieste (štartovné 3 €).

Generali Balans Minimaratón

Barborská cesta

Nepísaným centrom stredného Slovenska je pomyselný trojuholník miest Banská BystricaKremnicaBanská Štiavnica, ktoré spája aj tzv. Barborská cesta. Práve svätá Barbora, ku ktorej menu sa viaže história týchto miest, je patrónka baníkov.

A baníctvo tento región ovplyvnilo najvýraznejšie. Môžete fyzicky nahliadnuť do miest, kde fárali naši predkovia (napr. v štôlni Bartolomej neďaleko Banskej Štiavnice) alebo sa len tak poprechádzať po Španej doline, kde nájdete ešte stále pôvodné banícke domy z dreva a kameňa.

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

Dominantou tejto nadmieru fotogenickej dedinky je areál rímskokatolíckeho Kostola premenenia Pána, ktorý bol vysvätený v roku 1254 (!).

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

Nezabudnite sa zastaviť pri unikátnom historickom špaňodolinskom banskom vodovode a vyhľadávanou atrakciou je aj Banícky orloj priamo na obecnom námestí!

Štiavnické tajchy

Štiavnické tajchy sú pôvodne umelo vytvorené rezervoáre vody pre bane, ktoré však už po toľkých rokoch tvoria prirodzenú súčasť Štiavnických vrchov. Dva tucty takýchto miest sú skvelou príležitosťou na ovlaženie sa v horúcom lete. Zaujímavé je prečítať si, ako vôbec taký tajch vznikal.

Kostolík v Hronseku

Drevený kostolík v Hronseku, pamiatka na Zozname svetového dedičstva UNESCO, hrdosť Slovenska. Evanjelický drevený artikulárny kostolík si Horehrončania nadmieru vážia. Pochádza z roku 1726, nenájdete v ňom ani jeden klinec, nemá vežu a postavili ho za jediný rok!

Autor návrhu tohto kostolíka nie je známy, je však postavený v tvare kríža a tvrdí sa, že na ňom pracovali ľudia dokonca z ďalekej Škandinávie.

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

Via ferrata na Skalke

Keď už však histórie budete mať dosť, nedávno bol pre verejnosť oficiálne otvorený najdlhší visutý lanový most na Slovensku ako súčasť tzv. via ferraty na Skalke. Môžete sa po ňom prejsť a tiež si môžete užiť lanovú lezeckú sieť.

Pohľad z výšky 30 metrov nemusí robiť každému dobre, no po takmer 80 metroch lezenia to budete mať hrdo za sebou.

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

Badínsky prales

Príroda je to najkrajšie, čo stredné Slovensko ponúka. Dôkazom je pre nás aj Badínsky prales (domáci ho poznajú aj pod označením Kulisovo) v Kremnických vrchoch a v najprísnejšom stupni ochrany sa tu nachádza viac ako 30 hektárov územia.

Ide o jedno z najstarších chránených území na Slovensku, ktoré je rajom geológov aj botanikov. Unikátom je možnosť vidieť rysa ostrovida, medvede či vlky (rysa by sme ešte asi nejak zvládli, inak by sme zrejme mocne utekali).

Mimo najprísnejšieho ochranného pásma vedia lesná cesta, z ktorej viete nazrieť aj do pralesa. Prosíme však, rešpektujte človekom nedotknutú prírodu a neschádzajte mimo náučného chodníka!

Náučný chodník Šomoška

Keď sme sa pre pár rokmi vybral na mesiac spoznávať našu rodnú hrudu, utkvelo nám v pamäti miesto, ktoré tvorí už okraj stredného Slovenska a autom to už ďalej ani veľmi nejde. Obrovská pláň plná kamenných kociek a kvádrov a neďaleko od nej vodopád, ktorý akoby skamenel.

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

Tušili ste, že na Slovensku máme kamenné more a kamenný vodopád? Z obce Šiatorská Bukovinka sa dostanete k náučnému chodníku Šomoška, ktorý vedie k rovnomennému hradu. A už po pár minútach prechádzky sa dostanete k obrovskému kamennému moru, ktoré pochádza ešte z doby ľadovej! A len pár metrov obďaleč je aj kamenný vodopád, ktorý tu čaká na návštevníkov už 4 milióny rokov.

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

S týmto krásnym krajom sa rozlúčime pohľadom na impozantný Ďumbier, ktorý je najvyšším vrchom Nízkych Tatier a celého regiónu Horehronia.

Poďte s nami na neopakovateľné miesta stredného Slovenska

Krásne potulky po strednom Slovensku!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.