projekt poisťovne logo generali

Pravdy a mýty o chorobách v zime vysvetľuje otorinolaryngológ MUDr. RNDr. Lukáš Varga, PhD.

07. 12. 2023

Kto z nás v detstve tisíckrát nepočul, ako sa musí poriadne obliecť a dať si čiapku, inak bude hneď chorý a dostane zápal mozgových blán? A keď už ho bolelo hrdlo - šup, spravíme si citrón s cukrom a horúci čaj s medom. Mali naše mamy a babky pravdu?

Tento článok vznikol v rámci špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a zdraviu v zimných mesiacoch. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. A keď vás vaše zimné aktivity privedú na slovenské kopce, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr.

Na desať najbežnejších výrokov viažucich sa k zime a zvýšenej chorobnosti počas nej sme sa pozreli spolu s otorinolaryngológom a biológom MUDr. RNDr. Lukášom Vargom, PhD. V článku sa dozviete aj to, či má z pohľadu vedy význam povestný štamprlík na vypálenie červov a chorôb.

1. Daj si čiapku, lebo dostaneš zápal mozgových blán!

Napriek tomu, že si treba ctiť materinské rady, pri tejto skôr platí, že v lete pokrievka hlavy ochráni lepšie pred rakovinou kože, než v zime pred meningitídou. Tým, samozrejme, nikoho neodrádzam od nosenia čiapky v zime alebo zlom počasí. Vzťah medzi nosením čiapky a zápalom mozgových blán nielenže nebol doteraz pravdepodobne nikdy exaktne skúmaný, ale z praxe sa takýto výskum ani nejaví ako opodstatnený. Povera vychádza z obdobia pred začiatkom 20. storočia, keď ešte neboli známi infekční pôvodcovia tohto ochorenia a jeho vznik sa pripisoval chladu, silnému vetru, mokrým vlasom a odmietaniu prekrývania hlavy. V niektorých oblastiach a rodinách sa to prechováva dodnes. Podobne sa kedysi predpokladalo, že malária vzniká zo zlého vzduchu alebo že mor sa lieči dymom z borovicového dreva.

Povera vychádza z obdobia pred začiatkom 20. storočia, keď ešte neboli známi infekční pôvodcovia tohto ochorenia a jeho vznik sa pripisoval chladu.

2. Keď sa nadýchneš studeného vzduchu, ochorieš!

Prirodzenou funkciou horných dýchacích ciest, najmä sliznice nosovej dutiny, je zohrievanie vdychovaného vzduchu, takže pri správnom dýchaní si telo poradí a nemá dôvod ochorieť. Pri extrémnom chlade hrozí skôr vznik omrzlín a celkové podchladenie.

3. Daj si ponožky, lebo ochorieš od studených nôh!

Kontakt so studeným povrchom, zvlášť ak je navyše aj vlhký, môže viesť k lokálnemu, prípadne aj celkovému podchladeniu, hlavne ak sa človek súčasne nehýbe, a tým k zhoršeniu imunitnej odpovede.

4. Poriadne sa obleč, aby si neprechladol – majú mať deti o jednu vrstvu viac ako dospelí?

Táto rada vychádza z poznania, že u malých detí je pomer telesného povrchu k telesnému objemu väčší ako u dospelých. Teda pri potení sa malé deti ľahšie dehydratujú a rovnako môžu väčším povrchom v chlade strácať telesné teplo. U novorodencov je to evolučne sčasti kompenzované aj prítomnosťou medzilopatkového hnedého tuku, ktorý rýchlou tvorbou tepla funguje ako malý ohrievač. Deti treba obliekať primerane, s rozumom a s prihliadnutím na úroveň telesnej aktivity vykonávanej v chladnom prostredí. Jedna vrstva navyše je v poriadku, sú však aj rodičia (a starí rodičia), ktorí pre istotu radšej pridajú hneď tri vrstvy. Tvár mrzne, telo sa potí.

U novorodencov je to evolučne sčasti kompenzované aj prítomnosťou medzilopatkového hnedého tuku, ktorý rýchlou tvorbou tepla funguje ako malý ohrievač.

5. Pri chorobe treba piť horúci čaj s medom

Horúce nápoje môžu poškodiť sliznicu ústnej dutiny a hltana. Kvalitný med má preukázané antibakteriálne účinky a podporuje hojenie. Ak je spracúvaný pri vyšších teplotách, tento účinok sa stráca, čo platí aj pri jeho pridávaní do horúceho čaju. Lepšou alternatívou je mierne teplý bylinkový čaj a k nemu olizovať lyžičku medu.

shutterstock_553100485.jpg

6. Ak si chorý, treba brať antibiotiká

Tak ako pri každej chorobe nie je nutná operácia, nie sú vo väčšine prípadov nutné ani antibiotiká. Tie sú rutinne indikované pri vážnejších bakteriálnych infekciách. Pri iných bakteriálnych zápaloch sa predpisujú, ak nezaberá prvotná „domáca“, resp. symptomatická liečba (objavia sa vysoké horúčky a pod.) a tiež u jedincov s oslabenou imunitou.

7. Číry soplík je v pohode, zelený a žltý je problém!

S určitými výhradami to v zásade platí. Číre hlieny svedčia o vírusovej alebo alergickej nádche. Žlté, belavé, zelenkavé a podobne sfarbené hlieny sú príznakmi bakteriálneho zápalu. Kým v prvom prípade sú antibiotiká zbytočné, pri bakteriálnej infekcii sú v niektorých prípadoch naopak potrebné. Nie však v podobe antibiotických kvapiek do nosa.

8. Daj si na zahratie a proti chorobám štamprlík! 

Alkohol vyvoláva pocit tepla rozšírením periférnych ciev a prekrvením tkanív, v chlade to však v skutočnosti vedie k zvýšeným stratám tepla. Alkohol vo vyššej koncentrácii má skutočne dezinfekčné účinky, pôsobiť však musí aspoň niekoľko minút. V ústach sa zriedi so slinami, v žalúdku so žalúdočnou šťavou atď. a túto koncentráciu si neudrží. Než by sa dostal do čreva, väčšina sa vstrebe sliznicou a na črevnú infekciu tak už nemá vôbec žiadny vplyv. To hovoríme o jednom či dvoch štamperlíkoch. Ak by to chcel niekto vyrovnať konzumáciou väčšieho objemu alkoholu, privodí si skôr iné problémy, než by sa vyliečil. Koncentrovaný alkohol navyše dráždi zapálenú sliznicu. Ľudia tým však často racionalizujú svoj pozitívny vzťah k alkoholu.

Než by sa dostal do čreva, väčšina sa vstrebe sliznicou a na črevnú infekciu tak už nemá vôbec žiadny vplyv.

9. Na boľavé hrdlo si daj citrón s cukrom

Citrón s cukrom nijako výrazne neuškodí ani nepomôže. Kyselina citrónová môže lokálne mierne podráždiť zapálenú sliznicu.

10. Ak je človek často chorý, má zníženú imunitu

Hlavne u detí v predškolskom veku, pri nástupe do kolektívnych zariadení, prípadne v prvých rokoch školskej dochádzky je častá chorobnosť do určitej miery prirodzeným „tréningom“ imunitného systému. Vo viacpočetných mladých rodinách je to potom niekedy veľmi zaujímavé a „vyhráva“ ten, kto ochorie posledný, aby ten prvý vzápätí ochorel znova. V neskoršom veku je častá chorobnosť  s vyššou pravdepodobnosťou spojená s poruchou niektorej časti imunitného systému a môže si vyžadovať podrobnejšie lekárske posúdenie.

Vychádza nám z toho, že počas zimy môžeme byť aktívni, aj keď mrzne, a studeného vzduchu sa báť nemusíme. Pri obliekaní seba aj detí zabudnime na pravidlo o vrstvách, ale riaďme sa rozumom – ak budú deti vonku v neustálom pohybe, vrstvu navyše bude potrebovať skôr rodič postávajúci bokom. A alkohol si odložme na silvestrovský prípitok.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.