projekt poisťovne logo generali

Prečo je pre nás vitamín D taký dôležitý

03. 08. 2018

Posilňuje kosti, zlepšuje náladu a dokonca môže pomôcť predchádzať rakovine. Využite slnečné počasie a načerpajte ho práve v lete. Nehovorí sa mu „slnečný vitamín“ len tak pre nič za nič. V niektoré dni nie je jednoduché prijať celú odporúčanú dávku, ale sú možnosti, ako zvýšiť príjem tohto vitamínu bez ohľadu na počasie, pre čo najlepšiu výživu tela aj mysle.

Čím je vitamín D výnimočný

  • Reguluje množstvo vápnika v krvi, kostiach a črevách a pomáha zvyšovať dôležitú súčasť kostí nazývanú fosfát. Takisto ochraňuje pred osteoporózou, čiže „rednutím“ kostí.
  • Je jediným vitamínom, ktorý ľudské telo prirodzene produkuje vystavením sa slnečným lúčom. To je aj najefektívnejšia cesta, ako prijať nevyhnutnú dávku tohto vitamínu. Väčšina ostatných vitamínov musí byť prijímaná prostredníctvom stravy.
  • Je taktiež jediným vitamínom, ktorý naše telo premieňa na hormón nazývaný aktivovaný vitamín D alebo kalcitriol.

Prečo ho potrebujeme

  • K udržaniu zdravia našich kostí, zubov a svalov.
  • K zlepšeniu psychického zdravia a vyrovnanosti.
  • Podporuje imunitný systém.
  • Je potrebný pre tvorbu hormónov.
  • Niektoré štúdie spájajú jeho nedostatok s vážnymi ochoreniami ako cukrovka, rakovina či srdcové ochorenia.

Ak mávate často horúčky, si prechladnutí, často unavení, trpíte depresívnymi stavmi, pociťujete bolesti v kostiach či svaloch alebo máte problémy s pokožkou – vyskúšajte si doplniť práve vitamín D. Samozrejme, nie je univerzálnym liekom a všetko závisí od individuálneho zdravotného stavu.

Patríte do rizikovej skupiny?

Nedostatkom vitamínu D trpia najmä ľudia, ktorí netrávia veľa času vonku, napríklad ľudia pracujúci v kanceláriách. Rizikovými skupinami sú aj starší ľudia, deti do 4 rokoch, tehotné ženy či ľudia s tmavšou pokožkou. „Tmavokožci“ totiž majú viac melanínu v pokožke, ktorý slúži ako UV filter.

Ako si doplniť vitamín D

Existuje jednoduchý spôsob – chodiť častejšie von! Či už je to obedná prestávka na vzduchu, pikniky či prechádzky cez víkend. Choďte von na vzduch minimálne raz za deň. Ideálne je stráviť vonku aspoň 20-25 minút medzi 10-tou a 15-tou hodinou. Všetko však závisí aj od ročného obdobia. Nenechajte sa však odradiť ani teplom či zimou. V každom ročnom období existuje aktivita, ktorú si môžete vybrať. Pri prijímaní vitamínu D pozor na opaľovacie krémy – tie znižujú šancu, že ho vstrebete dostatočné množstvo.

Pomôcť môže aj stravovanie. Ak si chcete doplniť vitamín D, naložte si mastnejšie druhy rýb – napríklad lososa, vaječné žĺtky, mlieko, jogurty, ovsené vločky či tofu. Ak máte podozrenie na väčší nedostatok vitamínu D, vyskúšajte aj doplnky stravy – odporúčame predtým zájsť si otestovať hladiny vitamínu D k svojmu lekárovi.

Vitamín D patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. To znamená, že telo si malé množstvá dokáže ukladať, na rozdiel od vitamínov rozpustných vo vode, ktorých nadbytok telo jednoducho vyplaví. Vytvorte si preto zásobu vitamínu D práve teraz v lete a čerpajte z nej aj neskôr v jesenných mesiacoch. Väčšine ľudí vydrží zásoba z leta až do októbra. Vitamínom D získaným zo slnka alebo stravy sa nepredávkujete, opatrný buďte však pri užívaní výživových doplnkov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.