projekt poisťovne logo generali

Udržte si zdravý mozog a znížte riziko Alzheimerovej choroby tými najúčinnejšími spôsobmi

01. 03. 2022

Alzheimerova choroba je najčastejším neurodegeneratívnym ochorením. Medzi jej prejavy patria pamäťové poruchy, poruchy koncentrácie, orientácie a myslenia. Na vzniku tohto ochorenia sa podieľa niekoľko faktorov, vrátane veku, genetiky, prostredia a životného štýlu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému témam vzdelávania. Poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier zastrešuje jedinečný program Učenie pre život, ktorý je určený znevýhodneným a sociálne slabým rodinám s deťmi vo veku 0 – 6 rokov. Aj vy môžete projekt podporiť a pomôcť v tom, aby sny týchto detí neostali snami.

Pohyb ako kľúč k prevencii

Niektoré faktory vzniku tohto ochorenia, akými sú vek a genetika, ovplyvniť nevieme, pri niektorých však vieme spraviť zmeny, ktoré môžu výrazne pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe. Zmeny životného štýlu, ako dostatok pohybu a vhodná strava môžu byť dobrou stratégiou prevencie. Nečakajte však, až sa prejavia prvé príznaky ochorenia – na prevenciu je potrebné myslieť už v mladom veku.

Pravidelná dávka pohybu zabezpečuje lepšie prekrvenie mozgu a niekoľko štúdií preukázalo zlepšenie kognitívnych funkcií a zníženú mieru ochorenia u dospelých v strednom a staršom veku, ktorý si dopriali 20-30 minút aeróbneho cvičenia pravidelne niekoľkokrát do týždňa. Takýto typ pohybu dokáže znížiť riziko Alzheimerovej choroby až o neuveriteľných 45 %.

Trénujte svoj mozog

Účinnými bojovníkmi v prevencii ochorenia sú tiež socializácia a intelektuálna aktivita, ktoré nás udržujú mentálne fit a posilňujú nervové prepojenia v mozgu.

Zahrajte si napríklad partiu šachu. Podľa americkej štúdie z roku 2018 ľudia, ktorí hrajú taktické hry, majú 2,5-krát nižšiu šancu rozvoja Alzheimerovej choroby. Ďalšími skvelými spôsobmi, ako stimulovať svoj mozog je čítaním kníh, lúštením hlavolamov, či dokonca počúvaním hudby, ktoré zlepšuje pamäť a výkon mozgu.

Ak nechcete, aby váš mozog „zlenivel“, môžete sa pustiť aj do štúdia cudzieho jazyka, alebo získavania nových vedomostí, napríklad prostredníctvom online kurzov.

Pri akých príznakoch spozornieť

Strata pamäti je najznámejším príznakom Alzheimerovej choroby, ale je dôležité poznať aj ďalšie príznaky, na ktoré treba dávať pozor. Pozrieme sa však aj na niektoré menej známe príznaky tejto choroby, vrátane problémov s priestorovým vnímaním (ako je napríklad odhad vzdialeností), opakujúcich sa rečových vzorcov a neočakávaných zmien v preferenciách potravín.

Čím skôr sa Alzheimerova choroba odhalí, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude pacient dobre reagovať na liečbu. Znalosť príznakov môže pomôcť vášmu blízkemu, aby sa čo najdlhšie tešil zo šťastnej a zdravej budúcnosti. Ak máte akékoľvek obavy, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám poradí a odborne situáciu posúdi.

 

Zdroje:

https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/risk-factors-and-prevention/physical-exercise

https://www.alz.org/alzheimers-dementia/research_progress/prevention

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/expert-answers/alzheimers-disease/faq-20057881

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.