Pomáhajú liečiť dušu – poznáte psychobiotiká?
To, že náš črevný mikrobióm má vplyv na trávenie, vieme asi všetci. Jeho vplyv však siaha na mnohé ďalšie funkcie nášho tela. Štúdie zistili dokonca aj prepojenie s nervovou sústavou. A teda to, čo zjeme, má vplyv aj na funkciu nášho mozgu, od čoho sa následne odvíja aj naše psychické rozpoloženie a správanie. Narušenie rovnováhy v črevnom mikrobióme môže vyústiť do úzkosti či depresie. Práve konzumácia tzv. „psychobiotík“ môže pomáhať vytvárať tú správnu rovnováhu a lepšiu duševnú pohodu.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému udržateľnosti. Tie najlepšie riešenia pre budúcnosť sú tie dlhodobé. Pre nás, v poisťovni Generali, je každý klient jedinečný a zaslúži si riešenia šité na mieru, ktoré ho podržia v každej životnej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.
Črevný mikrobióm a os črevo-mozog
Naše telo netvoria iba ľudské bunky, no takmer v každej časti tela žijú obrovské spoločenstvá mikróbov – samostatných bunkových mikroorganizmov. A práve črevný mikrobióm predstavuje jednu z najvýznamnejších mikrobiálnych komunít v našom tele.
V posledných rokoch výrazne pokročil výskum súvislosti črevného mikrobiómu a celkového zdravia. Vedci ho začali nazývať aj „druhým mozgom“ pre vysoký počet nervových zakončení, ktoré sa v črevách nachádzajú. Hlavný nerv, ktorý prepája mozog s črevami, je blúdivý nerv – nervus vagus. Tento nerv plní významnú funkciu pri regulácii trávenia a imunity a takisto nálady a činnosti srdca. Baktérie, ktoré sa nachádzajú v črevách, majú preto vplyv na neurotransmittery, a to aj tie, ktoré sú kľúčové pre duševné zdravie – serotonín, dopamín a kyselina gama-aminomaslová.
Čo sú psychobiotiká?
O probiotikách ste už určite počuli. Sú to kultúry živých organizmov, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Nájdete ich napríklad v kefíre, kyslej kapuste alebo v bryndzi. Psychobiotiká sú vlastne probiotiká, ktoré sa vyznačujú priaznivým vplyvom na psychické zdravie. Tento pojem je relatívne nový a je predmetom mnohých štúdií, doterajšie výsledky však naznačujú ich veľký potenciál pri podpore liečby psychických ochorení.
Vedci zistili, že konzumácia psychobiotík zmierňuje príznaky depresie, chráni pred úzkosťou a stresom či dokonca môže znížiť sociálnu úzkosť a prejavy poruchy autistického spektra (u myší). Ich výhodou sú minimálne vedľajšie účinky – pozor by ste si mali dať, ak máte potravinové alergie. Zázračné schopnosti by sme im však nemali pripisovať a pri doplnení stravy o tieto látky je potrebné psychické ochorenia naďalej liečiť aj konvenčnými spôsobmi.
Kde ich nájdeme?
Ak chcete svoju stravu obohatiť o psychobiotiká, nájdete ich napríklad v týchto potravinách:
- kefír,
- jogurt,
- tempeh,
- kimchi,
- kyslá kapusta,
- iná fermentovaná zelenina.
Okrem toho, že majú priaznivý účinok na duševnú pohodu, za ich konzumáciu sa vám poďakuje aj váš imunitný systém a tráviaci trakt. Nezabúdajte však na správny balans. Aj psychobiotiká je potrebné konzumovať s mierou a najvhodnejšie je ich účinok sledovať na sebe samom. Tak zistíte najlepšie, ktoré výrobky sú pre vás tie ideálne a ktoré vám, naopak, úplne nesedia.
Na trhu sa objavujú aj doplnky výživy, o ktoré môžete svoju stravu obohatiť. Treba však mať na pamäti, že výživové doplnky nie sú tak prísne regulované ako liečivá, preto by ste mali kupovať vždy od overených výrobcov.
Nezabúdajte ani na pohyb a kvalitný spánok
Pestrý jedálny lístok, pravidelný pohyb, dobrý spánok, starostlivosť o svoje duševné zdravie a eliminácia zlozvykov sú základné piliere zdravej životosprávy. Strava je len jednou, i keď podstatnou zložkou, no pre celkovú dobrú kondíciu nepodceňujte ani tie ostatné, ktoré majú pre zdravie rovnako dôležitú funkciu, a to nielen pre fyzické, ale aj pre duševné zdravie.
Zdroje:
https://www.forbes.com/health/body/psychobiotics/
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/lecba-nejen-uzkosti-pomoci-psychobiotik/
https://www.margit.cz/encyklopedie/psychobiotika/
https://www.optimallivingdynamics.com/blog/the-9-most-promising-psychobiotics-for-anxiety