projekt poisťovne logo generali

Jednoduché tipy, ako doma správne triediť odpad

25. 11. 2022

Recyklácia v domácnosti sa stala nevyhnutnou. Kvôli množstvu odpadu, ktoré v súčasnosti produkujeme, sa naša planéta dostáva do bodu, z ktorého sa len ťažko vracia. Okrem úsilia vlád a iných orgánov je čoraz dôležitejšie, aby súkromné osoby vo svojom každodennom živote recyklovali tiež, a tak ďalej znižovali svoju uhlíkovú stopu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému udržateľnosti. Tie najlepšie riešenia pre budúcnosť sú tie dlhodobé. Pre nás, v poisťovni Generali, je každý klient jedinečný a zaslúži si riešenia šité na mieru, ktoré ho podržia v každej životnej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Každá snaha pomáha. Triedenie odpadu v domácnosti je jednoduchá, keď ju raz začleníte do svojej rutiny. Vieme však, že na dosiahnutie účinnej separácie odpadu je potrebné vynaložiť určité úsilie, malú časovú investíciu a spočiatku aj obetovanie istého pohodlia.

Na začiatok je potrebné zistiť, ktorý odpad patrí do ktorého kontajneru, ako recyklovať zvyšky oleja alebo ako znížiť množstvo odpadu, ktoré produkujeme. Možno sa zdá, že je to až príliš komplikované, no nezúfajte. Pomocou nášho podrobného návodu sa naučíte separovať odpad jednoducho a rýchlo.

shutterstock_1886983042.jpg

Na Slovensku ročne vyprodukujeme približne 430 kilogramov odpadu na osobu.

Recyklácia na Slovensku

Z prieskumu agentúry Median z roku 2019 vyplýva, že až 92 percent ľudí na Slovensku triedi odpad. Zo všetkých druhov odpadu najviac separujeme plast, papier a sklo. Pokiaľ nie ste medzi nimi, prečítajte si nižšie uvedené výhody domáceho triedenia odpadu.

Vďaka separácii odpadu vieme predísť:

  • Emisiám 1,6 milióna ton CO2;
  • Spotrebe 2,3 milióna kubických metrov vody;
  • Spotrebe 1,45 milióna ton surovín.

Napriek tomuto úsiliu máme pred nami ešte dlhú cestu. Na Slovensku stále nerecyklujeme a nespracúvame veľké množstvo odpadu. Zatiaľ čo najbežnejšie druhy tovaru separuje viac ako 90 % občanov, kovy, elektroodpad či oblečenie odovzdáva do triedeného zberu menej ako polovica ľudí. Máme pred sebou poriadnu výzvu!

Slovensko recykluje iba 39 % všetkého komunálneho odpadu, ktorý vyprodukuje.

Národným recyklačným cieľom je zaistiť, aby sa do roku 2025 recyklovalo až 55 %. K tomu prispieva aj povinnosť triediť kuchynský odpad, ktorý platí pre väčšinu slovenských domácností od 1. januára 2021. Zvýšená miera recyklácie šetrí planétu a v konečnom dôsledku aj peniaze obyvateľov, ktoré by boli inak použité na ukladanie odpadu na skládku. Čítajte ďalej a zistíte, aké ďalšie výhody prinesie separácia odpadu vo vašej domácnosti.

shutterstock_1824001568.jpg

Výhody triedenia odpadu

Separácia odpadu v domácnosti prináša environmentálne, individuálne a kolektívne výhody vrátane nasledovných:

  • Zníženie emisií znečisťujúcich látok. Odhaduje sa, že výroba nového obalu alebo výrobku zvyšuje emisie o 20 % oproti emisiám z recyklovaných materiálov.
  • Racionálne využívanie prírodných zdrojov.
  • Boj proti klimatickým zmenám, ktorý pomáha zachrániť množstvo živočíšnych a rastlinných druhov.
  • Recyklácia podporuje vytváranie pracovných miest, ktoré majú vplyv na blahobyt všetkých.
  • Úspora peňazí. Správne recyklačné návyky v domácnosti nám každý deň pomáhajú ušetriť pár drobných, či už ide o opätovné používanie nádob alebo výmenu plastových tašiek za látkové.
  • Zníženie znečistenia ovzdušia, oceánov a pevniny, čím budujeme čistejšiu planétu.

Návod na triedenie odpadu v domácnosti: 10 užitočných tipov

Všetci vieme, že niekedy sa cítime byť príliš leniví na to, aby sme doma separovali. A hoci výhody, ktoré sme spomenuli vyššie, sú nepopierateľné, pre nedostatok času nerobíme to, čo je správne. Prinášame vám preto týchto 10 užitočných a jednoduchých tipov, vďaka ktorým zvládnete triedenie odpadu ľavou zadnou.

1. Majte doma 4 rôzne koše

Štyri rôzne vrecia alebo koše vám vo veľkom pomôžu zjednodušiť triedenie odpadu. Tajomstvo separácie odpadu v domácnosti spočíva okrem iného v tom, že viete, ako správne separovať odpad. Nižšie zistíte, čo vyhadzovať do ktorého kontajnera.

shutterstock_731239045.jpg

  • Kontajner na organický odpad. Všetok organický odpad musíte hádzať do vyhradeného kontajnera. Neobmedzujte sa len na zvyšky jedla, ovocné šupky či vaječné škrupiny, ale zahrňte aj použité obrúsky a papierové utierky.
  • Žltý kontajner. Vyhraďte si vrece na všetky nádoby vrátane plastových fliaš, plechoviek, plastových uzáverov, viečok od sklenených pohárov, téglikov od jogurtov a tubičiek od zubnej pasty. Všetky tieto veci je potrebné vyhodiť do kontajnera na obaly.
  • Modrý kontajner. Sem vyhadzujte papier a kartón, napríklad kartónové škatule od pizze, krabice od topánok, kartónové obaly z rôznych zásielok a časopisy.
  • Zelený kontajner. Posledný kontajner je určený na všetko sklo. Vedeli ste, že recyklácia skla nám umožňuje ušetriť 44 % energie, ktorú by sme spotrebovali na výrobu každého jedného obalu?

2. Nájdite miesto pre najkomplikovanejší odpad

Existujú druhy odpadu, ktorým musíte venovať osobitnú pozornosť vzhľadom na ich potenciálny vplyv na životné prostredie, a pritom nepatria do žiadnej zo štyroch kategórií, ktoré sme uviedli vyššie. Odporúčame vám používať špeciálny kontajner na:

Mohlo by vás zaujímať: Ako na varenie bez odpadu?

3. Vysvetlite význam recyklovania tým najmenším

Ste príkladom pre svoje deti. Ak im už v ranom veku ukážete hodnotu recyklácie, bude to mať veľmi pozitívny vplyv na ich návyky v dospelosti. Ak triedenie odpadu doma premeníte na hru, bude to pre všetkých príjemnejšie.

shutterstock_1029022357.jpg

4. Vyhýbajte sa kupovaniu výrobkov s prehnaným množstvom plastových obalov

Účinným spôsobom, ako zabrániť, aby vás separácia neomrzela, je riešiť problém priamo pri zdroji. Pri nakupovaní sa vyhýbajte výrobkom s príliš veľkým množstvom plastových obalov. Namiesto jednotlivo zabalených výrobkov si zvoľte balenie s jedným obalom. Zistite, či v susedstve nemáte obchod, kde môžete nakupovať výrobky vo veľkom. Ďalšou možnosťou je uskladniť strukoviny, ryžu, orechy či cestoviny do sklenených nádob namiesto plastových.

5. Dajte odpadu druhú šancu

Ďalšie užitočná stratégia je použiť časť odpadu, ktorý vyprodukujete. Skôr ako vyhodíte sklenenú či plastovú nádobu, dajte jej druhú šancu. Objavte 10 tvorivých nápadov, ako doma využiť plastový odpad.

6. Vymeňte kávové kapsule za mletú kávu

Kapsulový kávovar je praktický, no problém nastáva pri recyklácii kapsúl. Je to celkom únavný proces a pritom nie všetok materiál je recyklovateľný. Kávové kapsule bývajú z dlhodobého hľadiska aj drahšie ako bežná mletá káva. Kúpte si kvalitný kávovar na zrnkovú kávu a experimentujte s obľúbenými druhmi káv. Bude to lepšie z hľadiska chuti, času aj udržateľnosti.

7. Fľaše a tetrapaky pred vyhodením stlačte, kartónové krabice roztrhajte

Pred stlačením a vyhodením plastovej fľaše či plechovky sa vždy najprv presvedčte, či nejde o zálohované obaly označené veľkým Z. Obal s týmto označením je potrebné odniesť na odberné miesto a nesmie byť stlačený. Pokiaľ to nie sú zálohované obaly, pred vyhodením ich stlačte. Pokiaľ Nestlačený obal zaberie v odpadkovom koši až o 700 % viac miesta. Tento jednoduchý krok vám zaberie menej ako 10 sekúnd a umožní vám optimalizovať priestor na triedenie odpadu v domácnosti, vďaka čomu bude celý proces efektívnejší.

shutterstock_2212034619.jpg

8. Vyhnite sa polystyrénovým nádobám

Polystyrén je jedným z najviac znečisťujúcich materiálov na obaly. Nielen preto, že ide o ropný derivát s veľkým vplyvom na uhlíkovú stopu, ale aj kvôli jeho objemu, ktorý zvyšuje náklady na jeho prepravu a recykláciu. Vždy sa snažte kupovať nebalené výrobky alebo výrobky s ľahším obalom, ktorý nie je z polystyrénu.

9. Povedzte stop jednorazovým plastom

Rozklad jednej plastovej tašky môže trvať až 500 rokov. Toľko škody pre jedno použitie! Zamierte do obchodu radšej s vlastnými vrecúškami na viac použití, ktoré vám poslúžia sa ovocie, zeleninu, či pečivo.

10. Využívajte organický odpad

Máte doma rastliny? Váš odpad môžete využiť na vytvorenie toho najlepšieho organického substrátu. Využite ovocné šupky, použitú kávu, vaječné škrupiny a iné zvyšky potravín a premeňte ich na prírodný kompost. Samozrejme, nezabudnite sa vyhnúť mliečnym výrobkom, citrusovým plodom alebo potravinám, ktoré by zvýšili kyslosť hnojiva, ako je cibuľa alebo cesnak. Za menej ako 50 eur si zaobstarajte kompostér, ktorý dá organickému odpadu druhý život.

Domov je miestom, kde by sme sa mali cítiť najpríjemnejšie. Preto si ho radi zveľaďujeme a opatrujeme. Chráňte svoj domov aj všetky vaše poklady v ňom vhodným poistením majetku. Hodnotu svojej domácnosti si určíte jednoducho, pomocou našej aplikácie.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.