projekt poisťovne logo generali

Repelenty, ktorých výrobu zvládnete sami

04. 08. 2018

Teplé počasie sa pomaly blíži ku koncu, preto si jeho zvyšky treba užiť naplno. Ešte pred nástupom sychravých dní si naplánujte posledné grilovačky, opekačky či výlety do prírody s rodinou a priateľmi. Určite si však pekné chvíle nenechajte znepríjemniť dotieravým hmyzom a namiesto repelentov z obchodu plných chemikálií vyskúšajte naše ekologickejšie tipy.

Levanduľa

Jemne fialová a krásne voňavá rastlinka síce upokojuje ľudí, no hmyzu sa jej aróma príliš nepozdáva. Ak ste ju nestihli vysadiť, nevadí, kúpiť sa dá aj v kvetináčoch a potom ju stačí premiestniť čo najbližšie k miestu oslavy. Ak uprednostňujete levanduľové oleje, skúste zmiešať 3 lyžice klasického jedlého oleja s 5 kvapkami levanduľového éterického oleja a niekoľkými kvapkami citróna. Nalejte zmes do fľaštičky s rozprašovačom a nastriekajte na telo. Budete krásne voňať a hmyz aj kliešte vám dajú na dlhý čas pokoj.

Na podobnom princípe fungujú aj eukalyptus a citronela. Stačí zmiešať 100 ml oleja s 10 kvapkami eukalyptového alebo citronelového éterického oleja a hmyz sa k vám nepriblíži.

Klinčeky

Arómu klinčekov si väčšina z nás spája s krásnym predvianočným obdobím, komáre a ostatný hmyz ju však takto pozitívne nevnímajú. Repelent získate zmiešaním 10 g celých klinčekov a 100 ml vodky alebo liehu, ako náhrada pomôže aj Alpa. Prípravu repelentu si musíte naplánovať vopred, pretože ho budete musieť nechať asi 2 týždne odstáť, pričom počas tohto obdobia ho treba občas premiešať. Po vylúhovaní sa extraktom potierajte.

Rozmarín

Trochu trpezlivosti si vyžiada aj rozmarínový vývar s pridaným litrom vody a 1 polievkovou lyžicou vínneho octu. Vrecko rozmarínu alebo lístkov treba chvíľu povariť vo vode, nechať vychladnúť, precediť a pridať vínny ocot. Tekutinu môžete následne použiť alebo odložiť do chladu.

Citrusy

Svieža vôňa citrusov je odpudivá najmä pre kliešte, ovocie je však potrebné prevariť vo vode. Po minúte na silnom ohni teplotu stíšte a varte ďalšiu hodinu. Po precedení a vychladnutí je vývar pripravený na priame použitie. V interiéri zas pomôže, ak do limety zapichnete niekoľko klinčekov a položíte ju na misku alebo malý tanierik.

Cesnak

Účinnosť proti upírom potvrdiť nevieme, no hmyz jeho vôňu skutočne neznáša. Netreba sa ním natierať; nasekané strúčiky stačí umiestniť do misky blízko miesta, kde sa budete pohybovať.

Muškáty

O balkónových rastlinách ste možno netušili, že vás ochránia pred dotieravcami. Dve odrody sú špeciálne efektívne – Moskito Schocker a Citronella s príjemnou citrónovou arómou.

Okrem už spomínaných rastlín dobre poslúžia aj klasické bylinky ako bazalka, ktorej lístkami si stačí potrieť kožu, pažítka či medovka. Za vyskúšanie stojí aj čajovník, ktorý má okrem iného protizápalové účinky a chladivý efekt. Ak sa vám však uštipnutiu predsa len nepodarilo zabrániť, postihnutého miesta sa nedotýkajte. Radšej naň priložte trocha zubnej pasty alebo vylúhované vrecúško zeleného čaju.

Máte svoje vlastné overené recepty na odstrašenie hmyzu?

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.