projekt poisťovne logo generali

Rady, ako zvládnuť bežné sviatočné nástrahy

14. 12. 2022

Vianoce sú sviatkami pokoja. Teda v tom ideálnom prípade. Nie vždy však ide všetko podľa plánu a aj počas sviatkov sa môžu vyskytnúť nepríjemnosti, ktoré sviatočnú atmosféru pokazia. Poradíme vám, ako týmto nepríjemnostiam predísť, a keď k nim dôjde, máme pre vás rady, ako postupovať, aby ste každý problém zvládli s prehľadom.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečným sviatkom. Želáme vám, aby boli aj tie vaše šťastné a veselé. A ak by sa však nejaká nepríjemnosť vyskytla, poisťovňa Generali a jej asistenčné služby sú vám vždy nablízku.

Horiace dekorácie či pekáč v rúre

V zime sa v našich domovoch zvyšuje riziko požiaru kvôli sviečkam, dekoračným svetielkam, pečeniu sviatočných dobrôt či kúreniu drevom v krbe. Dodržujte preto niekoľko zásad, aby ste požiaru v prvom rade predišli:

  • Sviečky nezapaľujte v blízkosti iných predmetov, najmä ak by sa mohli jednoducho vznietiť, ako napríklad na stolíku pri gauči alebo pri závesoch a záclonách. Sviečky nikdy nenechávajte horieť bez dozoru, pri odchode z domu ich zahaste.
  • Problémom môžu byť vianočné svetielka či už v interiéri alebo v exteriéri, najmä ak ich kupujete od neoverených predajcov. Ak nespĺňajú potrebné bezpečnostné normy, mohlo by sa stať, že sa samovoľne vznietia. Vždy si preto overte, že majú potrebné bezpečnostné označenie, a keď odchádzate z domu, vypínajte ich. Ak by mali svetlá poruchu, nepokúšajte sa ich opraviť sami.
  • Buďte veľmi opatrní aj pri varení alebo pečení. Pri varení je najväčším rizikom vzplanutie oleja a pri pečení v rúre vám môže začať horieť pekáč, ak ho tam necháte príliš dlho. Venujte sa preto týmto činnostiam naplno, nenechajte sa rozptyľovať, a keď si potrebujete odbehnúť, spotrebiče vypnite.
  • Ak sa chystáte sviatočnú atmosféru spríjemniť ohňom v krbe, v prvom rade dajte pozor na to, aby sa koberec aj všetky predmety, ktoré by sa mohli od plameňa vznietiť, nachádzali v dostatočnej vzdialenosti. Pri kladení dreva do krbu a manipulácii s ním vám nedopatrením môže vypadnúť žeravý uhlík alebo iskra.

shutterstock_327170654.jpg

Preštudujte si náš návod, ako správne hasiť najčastejšie tipy požiarov:

👉 Pozor na požiar v domácnosti – takto postupujte, ak horí žehlička alebo koláče v rúre

Ubezpečte sa, že vaše poistenie majetku pokrýva riziko požiaru, inak by ste si vzniknuté škody, ktoré môžu byť nemalé, museli hradiť.

Keď štedrá večera nedopadne podľa predstáv

Neodmysliteľnou súčasťou väčšiny štedrovečerných stolov je vyprážaný kapor alebo iná ryba. Veľmi nepríjemným zážitkom je, keď sa vám v krku zasekne kosť z ryby. Ideálne je problému predísť pomalým jedením po malých sústach, prípadne zvoľte filetovanú rybu. Ak sa vám táto nepríjemnosť predsa len pritrafí, v prvom rade zostaňte v pokoji, zhlboka dýchajte. Hoci to vie byť bolestivé, väčšinou táto situácia neohrozuje váš život. Napite sa vody, prípadne zjedzte kúsok chlebíka alebo zemiaka, ktoré by mohli pomôcť kosť pohnúť, pokiaľ nie je príliš hlboko. Nedávajte si však neprirodzene veľké kusy jedla, aby ste si nespôsobili ešte väčšie problémy. Rozhodne sa nepokúšajte vybrať kosť pinzetou či inak. Ak sa vám nedarí problém vyriešiť, zamierte na pohotovosť, kde vám kosť jednoducho vyberú.

shutterstock_1903774000.jpg

Rizikom pri nesprávne spracovaných alebo uskladnených potravinách môže byť aj otrava jedlom, ktorá sa prejavuje najčastejšie kŕčmi v žalúdku, zvracaním či hnačkou, prípadne aj zvýšenou teplotou či triaškou. Pri príprave jedál dodržiavajte dôslednú hygienu – mäso pred spracovaním neumývajte, aby ste choroboplodné zárodky nepreniesli do dresu a inam do kuchyne. Krájajte ho vždy na samostatnej doske a po krájaní umyte nôž, ktorý ste použili. Dbajte aj na dôkladnú tepelnú úpravu minimálne na 60 °C. Ak vás postihne otrava jedlom, dbajte na dôkladnú hydratáciu a niekoľko dní jedzte jedlá, ktoré sú ľahšie stráviteľné (napr. banány, zemiaky, sucháre). Ak by ťažkosti neustávali, vyhľadajte lekársku pomoc. Ďalšie dobré tipy, ako sa vyhnúť tráviacim ťažkostiam, nájdete v infografike v tomto článku.

Pohryznutie psom

Pes je síce najlepším priateľom človeka, no k ľuďom, ktorých nepozná sa až tak priateľsky nemusí vždy správať. Ak máte psíka, ktorý je bojazlivý alebo má sklony k agresivite, návštevu by ste k sebe domov nemali pozývať.

Stať sa však môže aj to, že sa pes zachová nepredvídateľne a niekoho pohryzne, hoci sa bežne agresívne nespráva. V prvom rade je dôležité to, aby mal psík pravidelné veterinárne kontroly a aby absolvoval povinné očkovania. Ak je zdravý, riziko vážnych následkov uhryznutia je menšie. Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky pripravila postup, ktorý je potrebné dodržať, aj keď je psík známy a je očkovaný. V 1., 5. a 14. deň od poranenia je potrebné na vlastné náklady absolvovať vyšetrenie zvieraťa. Počas tohto obdobia sa bude sledovať zdravotný stav psa.

shutterstock_2207670443.jpg

Ak je rana po uhryznutí menšia, v prvom rade je potrebné dezinfikovať ju antiseptickým prípravkom. Ak je poranenie vážne, je potrebné ísť na pohotovosť.

Pre takéto situácie je vhodné mať poistenie občianskej zodpovednosti, ktoré kryje škody na veciach, majetku alebo na zdraví iných, ktoré spôsobíte vy, vaši najbližší či domáci miláčikovia.

Nepríjemnosti na cestách

Pozor si dajte pri prevážaní vianočného stromčeka v aute. Jeho nesprávne upevnenie alebo neodhadnutie vzdialenosti s nadmerným nákladom môže vyústiť do toho, že spôsobíte iným alebo sebe škodu na aute. Ak stromček prevážate na strešnom nosiči, v prvom rade sa uistite, že vám nebráni vo výhľade. Na auto ho pripevnite špicom dozadu a dôkladne ho pripevnite upínacími popruhmi. Ak ho prevážate vnútri auta, pripevnite ho tak, aby nemohol skĺznuť v čelnému sklu a rozbiť vám ho a tiež aby nevypadol zadom. Ak stromček prečnieva viac ako 40 cm, je nutné označiť ho reflexným označením s červenými a bielymi pruhmi.

shutterstock_1828540436.jpg

Počas zimy buďte na cestách obzvlášť opatrní a hlavne nikdy nesadajte za volant, ak ste vypili alkohol. Aj keď vás v nepríjemnom počasí môže lákať šoférovať, keď ste si dali „len za pohárik“, už aj toľko stačí k tomu, aby boli vaše reakcie spomalené. Vezmite si preto radšej taxík.

Pred nepríjemnosťami na cestách sa chráňte povinným zmluvným poistením a havarijným poistením, ktoré vám pomôžu nešťastné situácie zvládnuť.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.