projekt poisťovne logo generali

Upratovanie, dekorácie či darčeky: s týmito tipmi môžu byť aj vaše Vianoce viac ekologické

06. 12. 2021

Všetci chceme, aby boli na sviatky naše domovy čisté a voňavé, túžime vytvoriť tú správnu atmosféru krásnymi dekoráciami a obdarovať rodinu a priateľov, aby sme im preukázali, že na nich myslíme.

Krásne sviatočné obdobie plné duševnej pohody vám praje poisťovňa Generali. Prežite sviatky v zdraví a v bezpečí a nezabúdajte, že s nami v tom nie ste sami ani v nepredvídaných situáciách.

Aj vy si lámete hlavu nad tým, ako cez sviatky ušetriť peniažky a byť ohľaduplní k životnému prostrediu? Máme pre vás niekoľko dobrých tipov. A hlavne: nezabúdajme na pravú podstatu sviatkov, ktorou je oddych, pohoda a čas strávený s rodinou.

Upratovanie

Určite to poznáte – pred sviatkami prichádza dôkladné upratovanie domova a počas sviatkov sa vám kopí riad z rodinnej večere. Vyzbrojte sa preto pomocníkmi, ktorí vám nielen uľahčia prácu v domácnosti, ale sú tiež šetrní k prírode aj k vášmu zdraviu.

Takýmto skvelým pomocníkom je napríklad ocot. Pomôže vám popasovať sa s vodným kameňom aj nepríjemným zápachom. Zrieďte ho s vodou v pomere jedna k jednej a nanášajte pomocou hubky alebo ho nalejte do rozprašovača.

Skúsili ste už tuhý čistič na riad? Je skladný, efektívny a obsahuje prírodné zložky. Navyše príjemne vonia.

Ak sa snažíte zredukovať množstvo odpadu, vhodným pomocníkom pri upratovaní je aj lufa, ktorú môžete využiť namiesto hubky alebo špongie. Je ideálna na umývanie riadu, ale dá sa využiť aj v osobnej starostlivosti. Zakúpiť si môžete celý plát a strihať ho podľa potreby. Keď s ňou skončíte, lufa sa dá kompostovať, keďže je to čisto prírodný materiál.

Dekorácie

Ak túžite po nových vianočných dekoráciách, skúste sa namiesto nákupov najprv poobzerať doma. Zapojte fantáziu a pretvorte dekorácie, ktoré už máte, alebo využite materiály z domácnosti či z prírody.

Vianočný veniec si jednoducho vytvoríte použitím vetvičiek, konárikov, sušených rastliniek či dokonca sušených plátkov pomaranča. Môžete doplniť aj staršie vianočné gule či ozdoby, alebo šišky. Fantázii sa medze nekladú.

Vianočná ozdoba na stôl vás tiež nemusí stáť majetok. Pozbierajte v lese zopár šišiek, naaranžujte ich do misky, na tanier alebo dokonca na plát dreva a do stredu dajte sviečku v poháriku. Na dozdobenie môžete opäť použiť vetvičky či vianočné gule.

Namiesto salónok, ktoré sú jednotlivo balené, ozdobte stromček vianočným pečivom alebo sušenými plátkami citróna či pomaranča. Prevlečte cez ne stužku a dekorácia je na svete! Okrem toho, že sa budú na stromčeku vynímať, domov vám krásne prevoňajú.

Ak chcete skutočne originálne ozdoby, vytvorte si ich z modelovacej hmoty. Postup je jednoduchý. Hmotu stačí rozvaľkať na hrúbku asi pol centimetra a môžete vykrajovať. Ozdoby potom už len nechajte uschnúť po dobu dvoch až troch dní a následne ich môžete ešte pomaľovať. S hmotou sa dobre pracuje a pri výrobe ozdôb sa zabaví celá rodina. Ozdoby vám budú skrášľovať stromček niekoľko rokov a ak vás omrzí ich farba, môžete ju ľahko zmeniť.

Rozmýšľate, aký vianočný stromček si zadovážiť? Zo živých vianočných stromčekov vzniká každoročne množstvo odpadu, zvážte preto kúpu alebo zapožičanie stromčeka v kvetináči. Ak nemáte doma priestor na to, aby ste si stromček nechali, pri zapožičaní vám ho privezú len na obdobie sviatkov a počas roka sa oň dobre postarajú. Stromčeky na prenájom majú nepoškodenú koreňovú sústavu a pred príchodom do vašej domácnosti prechádzajú aklimatizačným procesom, aby po prevoze do tepla neutrpeli šok. Po Vianociach stromček jednoducho vrátite a opätovne prejde krátkym aklimatizačným obdobím. Počas roka je potom ošetrovaný a pripravovaný na ďalšiu vianočnú sezónu.

Ďalšou alternatívou je minimalistický drevený stromček. Takýto stromček vám vydrží roky, nezaberie príliš veľa miesta a má jedinečný moderný dizajn.

Darčeky

Počas sviatkov doprajeme sebe, ale najmä ostatným. Ak chcete niekomu venovať ekologický darček, môžete ho sami vyrobiť z niečoho, čo už vlastníte, darovať niečo, čo sa spotrebuje, alebo venovať zážitok. Inšpirujte sa našimi nápadmi.

Ak ste tvorivý typ a chcete darovať niečo skutočne originálne, skúste doma nájsť niečo, čo by sa dalo zužitkovať a pretvoriť pomocou upcyklácie. Môže to byť napríklad staré oblečenie, posteľné obliečky alebo obrus, ktoré môžete pretvoriť na šikovnú nákupnú tašku, kozmetickú taštičku, dekoratívny vankúšik alebo drobné predmety ako čelenka či scrunchie – látková gumička do vlasov.

Okrem starých textílií môžete upcyklovať aj iné nepotrebné predmety v domácnosti. Krásnym darčekom môže byť napríklad ručne maľovaný starý kvetináč (do ktorého môžete niečo zasadiť), fotorámik s mozaikou z rozbitých tanierov či šálok alebo stojan na nože zo starých knižiek.

Ak sa vám nechce darčeky vyrábať, existuje množstvo ekologických a praktických výrobkov, ktorými môžete potešiť svojich blízkych. Vedeli ste, že z odpadového materiálu sa dajú vyrobiť praktické a štýlové doplnky ako tašky či obaly na elektroniku? Množstvo second handov tiež ponúka upcyclované kolekcie oblečenia alebo doplnkov.

Pri kúpe vianočných darčekov buďte striedmi a zamyslite sa nad tým, či ich obdarované osoby skutočne potrebujú. Pri výbere zvažujte aj to, aká je uhlíková stopa daného darčeka a či pri jeho výrobe neboli porušené základné ľudské práva. Ideálne je vyberať z lokálnych značiek a podporiť tak miestnych podnikateľov alebo neziskové organizácie kúpou ich produktov, čím urobíte radosť hneď dvakrát. Skvelou voľbou na vianočný darček, ktorý pomáha je napríklad tričko Takýto ja som v mužskej verzii alebo Takáto ja som pre dámy. Jeho zakúpením nielen potešíte obdarovanú osobu, ale pomôžete aj deťom z projektu Učenie pre život na ich ceste za lepšou budúcnosťou. Učenie pre život sa už tri roky venuje cielenému vzdelávaniu rodín zo znevýhodnených komunít. Pri správnom vzdelávaní totiž dokáže IQ u detí do päť rokov poskočiť až o 8 bodov nahor a dokonca sa zvýši slovná zásoba dieťaťa až o 600 slov. Kúpou tohto trička tak zabránite tomu, aby 49 % detí zo sociálne slabších rodín ostalo chudobnými aj v dospelosti. Tričko Takýto ja som/Takáto ja som si môžete zakúpiť v tomto e-shope alebo v kamennej predajni Kompot na Laurinskej ulici v Bratislave.

Ak máte vo svojom okolí nadšenca pre zdravú stravu, môžete mu darovať nakličovaciu nádobku a semienka, aby si mohol doma jednoducho vypestovať klíčky, ktoré majú pre naše zdravie obrovské benefity.

Praktickým darčekom je aj sada obrúskov so včelím voskom, ktoré uchovávajú potraviny čerstvé a dajú sa opakovane použiť. Môžete si ich skúsiť vyrobiť doma alebo ich kúpiť hotové od lokálnych firiem.

Ekologickými darčekmi potešíte nielen dospelých, ale aj deti. Pod stromček im môžete darovať voskovky zo včelieho vosku, drevené kocky alebo pre ne môžete zmajstrovať interaktívnu tabuľu podľa nášho videonávodu.

Skvelým nápadom, ktorým nič nepokazíte, sú jedlé darčeky. Čerstvo napečené domáce vianočné pečivo stačí zabaliť do dekoratívnej dózy a darček je na svete. Podarovať môžete aj iné špeciality, ktoré vyrobíte doma, napríklad sirupy, džemy či bylinkami ochutený olivový olej. Prípadne môžete svojim blízkym kúpiť oriešky alebo sušené ovocie v sklenenej nádobke, ktorú môžu po konzumácii obsahu naďalej používať. Milovníkom kávy môžete venovať kávu zo slovenskej pražiarne.

Ak by ste radi niekoho obdarovali balíčkom voňavej kozmetiky, siahnite po bezobalových alternatívach alebo po lokálnej prírodnej kozmetike. Darovať môžete napríklad tuhý parfum, masážnu kocku, pleťovú masku alebo prírodný rúž. Ak chcete kúpiť rovno celý balíček, existuje veľa možností pre mužov aj pre ženy.

Nemusia to však byť iba predmety, ktorými môžete obdarovať rodinu a priateľov. Ak im chcete dopriať výnimočný darček, venujte im zážitok. Takýmto zážitkom môže byť hocičo od relaxačnej masáže, divadelného predstavenia, wellness pobytu až po kurz potápania či let balónom. Ak si chcete vychutnať dobré jedlo a pekný večer s rodinou, môžete ich pozvať do reštaurácie, kde si večeru spoločne uvaríte. S deťmi sa vyberte napríklad na laser tag alebo do únikovej miestnosti či na mestskú hru v Bratislave alebo v Košiciach, kde musíte spoločne riešiť rôzne hádanky a úlohy. Čas strávený spolu je často omnoho vzácnejší ako akýkoľvek materiálny darček.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.