projekt poisťovne logo generali

Tipy, ako premeniť starý nábytok na štýlový kúsok

17. 06. 2022

Či už chcete ušetriť alebo hľadáte ekologické možnosti vylepšenia svojej domácnosti, upcyklácia alebo renovácia nepotrebných, starých či nepekných predmetov je skvelý spôsob, ako na to. Do tejto zábavnej a kreatívnej činnosti sa môžete pustiť sami či s rodinou a s trochou skúseností môžete renovovaný nábytok dokonca aj predávať! Pozrieme sa na najjednoduchšie spôsoby, ako premeniť kúsky nábytku, a aj na to, kde sa dá starší nábytok zohnať.

Tento mesiac sa venujeme bývaniu a nehnuteľnostiam. Aby bolo o vaše vysnívané bývanie dobre postarané, chráňte svoj majetok a takisto aj seba, vhodným poistením. V poisťovni Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Vyberte vhodný nábytok

Ak ste začiatočník, začnite s menšími predmetmi. Nesnažte sa hneď na prvýkrát premeniť svoju kuchyňu alebo vytvoriť z vane gauč. Skúste menší a jednoduchší projekt. Môžete napríklad premaľovať komodu na vintage štýl, vytvoriť lampu s použitím zaváraninových fliaš alebo premeniť palety na trendový konferenčný stolík.

Môžete využiť kúsky, ktoré už vlastníte, alebo nejaké nájsť na blších trhoch, v secondhandových predajniach alebo sa poobzerať na internete a sociálnych sieťach, či niekto nepredáva nepotrebný nábytok. Oslovte aj rodinu a priateľov, či nemajú nábytok, ktorého by sa radi zbavili.

Kreativite sa medze nekladú. Skúste si predstaviť aj iné využitie predmetu, než na čo slúžil pôvodne. Pomocou rebríka si napríklad viete vytvoriť regál, čelo postele dokážete premeniť na vešiak na kabáty a starý fotorám sa pridaním niekoľkých šnúrok premení na nástenku. Keď ste si už vybrali predmet, na ktorom chcete popracovať, v prvom rade ho poriadne očistite, kým začnete zbierať nápady na jeho premenu.

shutterstock_2002186820.jpg

Zvoľte si projekt

Ako svoj prvý projekt skúste niečo jednoduché a cenovo dostupné, kým začnete s komplikovanými technikami alebo investujete do drahých nástrojov.

  • Premaľujte alebo prelepte tapetou stolík, komodu alebo stoličku.
  • Pridajte detaily, ako napríklad polstrovanie alebo vankúše na lavicu či debničku, vymeňte úchytky na skrinke alebo prečalúňte stoličku pomocou zaujímavej látky.
  • Vytvorte zo starých predmetov niečo úplne nové. Zo starých knižiek viete vytvoriť stojan na nože a k drevenej debničke môžete pridať kolieska, namaľovať ju a používať na skladovanie detských hračiek.

Existuje množstvo stránok, kde sa môžete inšpirovať skvelými nápadmi na upcykláciu nábytku. Pinterest aj Instagram pomôžu nakopnúť vašu fantáziu a naučia vás nové techniky, ktoré by vám inak ani nenapadli.

shutterstock_312829994.jpg

Pripravte sa na upcykláciu

Kým začnete, pripravte si vnútri či vonku priestor, kde budete mať dostatok miesta na prácu. Použite ochrannú fóliu alebo obrus, ktorý ochráni povrchy, na ktorých budete pracovať. Zabezpečte si nástroje a materiály, ktoré budete potrebovať. Ak sa chystáte maľovať, investujte do kvalitných štetcov, ktoré budú nanášať farbu rovnomerne a nezanechajú na povrchu štetiny. Ostatné pomôcky a materiály hľadajte v obchodoch s domácimi potrebami a pátrajte aj u vás doma. Možno vás prekvapí, čo všetko už vlastníte a môžete využiť.

shutterstock_1171877101.jpg

Ak urobíte nejakú chybičku, nezúfajte! Väčšina chýb sa dá ľahko opraviť a môže sa stať, že vás inšpirujú a váš projekt nadobudne nový smer. Upcyklácia má byť kreatívny a zábavný koníček, tak sa nestresujte, ak vám všetko nevyjde podľa predstáv. Užívajte si proces, rovnako ako jeho výsledok.

O náš vysnívaný domov sa s láskou staráme a zveľaďujeme si ho. Je dôležité ho preto chrániť komplexným poistením. Poistenie majetku DOMino od poisťovne Generali si viete vyskladať presne podľa svojich potrieb.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.