projekt poisťovne logo generali

Jednoduché a nenákladné tipy, ako si zútulniť domov, ak bývaš v podnájme

11. 08. 2023

Domov by mal byť našou oázou pokoja. Možno si to ani neuvedomujeme, ale čas, ktorý v ňom trávime, má na nás veľký vplyv. Veľa odborníkov odporúča, aby sme si tento priestor čo najviac zariadili podľa seba, aby sme sa doma cítili pohodlne a bezpečne. Môžeme to dosiahnuť dekoráciou, vymaľovať steny či dokonca vynoviť obývačku. No čo ak bývaš v prenajatej nehnuteľnosti? Do akej miery si môžeš takýto priestor prispôsobiť svojim potrebám? A koľko do takýchto zmien investovať?

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej rodinným financiám. Maj svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. Pri neočakávaných situáciách, ktoré by zaťažili tvoj rozpočet sa môžeš spoľahnúť sa poistenie majetku Domino od Generali.

Máme pre teba niekoľko tipov, ako môžeš vniesť do priestoru nový život aj bez toho, aby si porušil/-a nájomnú zmluvu, alebo prišiel/-la o zálohu.

Čo môžeš a čo nemôžeš robiť

V prvom rade je dôležité si dôkladne naštudovať svoju nájomnú zmluvu, aby si mal/-a jasno v tom, aké zásahy môžeš a nemôžeš robiť. Ako od nájomcu sa bude od teba zrejme očakávať, že budú tie zásahy minimálne. Nemal/-a by si preto ani len maľovať steny, či navŕtavať nové diery.

Na druhej strane to závisí aj od daného prenajímateľa. Mnohí prenajímatelia sú totiž otvorenejší aj určitým zmenám, ktoré ti zútulnia tvoj domov, najmä ak prenajímaš dlhodobo a máte korektný vzťah. Môže sa stať, že to bude pod podmienkou, že musíš na konci podnájmu vrátiť všetko do pôvodného stavu na vlastné náklady. Ak napríklad premaľuješ steny, pri odovzdávaní nehnuteľnosti by mali byť opäť v pôvodnej farbe. Nezabudni, že i keď sa ti podarí získať povolenie na niektoré zmeny, najlepšie je to zaznamenať písomne, napríklad dodatkom k nájomnej zmluve.

Nezabudni chrániť aj seba a svoj majetok. Nájomca síce nemôže poistiť majetok prenajímateľa, no môžeš si dojednať poistenie domácnosti nájomcu, ktoré kryje tvoje hnuteľné veci, ako aj veci, ktoré používaš na základe nájomnej zmluvy.

shutterstock_1867243735.jpg

Ako pretvoriť prenajatú nehnuteľnosť na domov

Aj keď máš toho najprísnejšieho prenajímateľa, stále existuje niekoľko spôsobov, ako si svoj domov prispôsobiť. Musíš len použiť trochu fantázie. Na druhej strane sú aj nájomníci, ktorí majú priestor na výraznejšie zmeny v interiéri, ale stále sa zdráhajú. Nielenže sa náklady môžu rýchlo navýšiť, ale bez finančného podielu na nehnuteľnosti nedostanú žiadnu návratnosť svojich investícií.

Aby sme teda pokryli všetky možnosti, podelíme sa o niekoľko dizajnových nápadov, ktoré môžu mať veľký vplyv na tvoj priestor, ale nevyžadujú si veľké náklady a dajú sa ľahko odstrániť, takže sú výhodné pre všetkých.

Stav na zelenú

Oživ miestnosti rastlinami, či už živými alebo umelými. Ak si netrúfaš na živé rastliny, aj umelé rastliny ich svojou kvalitou už pripomínajú dobrá a pomôžu do priestoru vniesť život a farebný akcent. A čo je ešte lepšie, výskum ukazuje, že rastliny môžu pomôcť znížiť úroveň úzkosti a stresu a zlepšiť pamäť, kreativitu a sebavedomie.

Zavesenie bez vŕtania

Ak chceš vystaviť svoje obľúbené fotografie, na pripevnenie rámov na stenu môžeš použiť závesné pásky, ktoré sa zvyčajne skladajú zo suchého zipsu na jednej strane a lepidla na druhej strane. Tie najkvalitnejšie pásky na trhu uvádzajú, že udržia až 7 kg váhy a dajú sa odlepiť bez poškodenia steny.

Rozsvieť svoj domov

Aj keď možno nemáš dovolené meniť svietidlo, žiarovku vymeniť môžeš. Je to zároveň jednoduchý spôsob, ako vytvoriť atmosféru a teplo domova. Inteligentné žiarovky, ktoré je možné prepojiť cez Bluetooth, sa ovládajú prostredníctvom aplikácie a môžeš kontrolovať ich jasnosť a v niektorých prípadoch dokonca meniť farbu.

shutterstock_2046633518.jpg

Priestor na ukladanie

Nemôžeš navŕtať police do steny? Nevadí! Zožeň si pútavé voľne stojace police. Rebríkové regály sú veľmi populárne a môžeš ich dostať za rozumné ceny. Pokiaľ ti tieto nevyhovujú, popozerajte sa po drevených blokoch alebo debnách, ktoré je možné naskladať na seba a ktoré môžeš upraviť podľa vlastných predstáv.

Stav na mäkké materiály

Mäkké doplnky, či už sú to koberčeky alebo prikrývky, sú jednoduchým spôsobom, ako dodať miestnosti farbu a charakter. Zváž taktiež zavesenie tapisérií na stenu (pomocou závesných páskov), aby si vyplnil/-a priestor medzi nábytkom a dodal/-a miestnosti rozmanitosť a útulnosť.

Zakry to škaredé

Ak máš doma nepekné radiátory, kúp si na ne kryty, ktoré dokážu úplne premeniť priestor. Niektoré kryty môže byť potrebné pripevniť na stenu niekoľkými malými skrutkami, v takom prípade sa predtým poraď s majiteľom bytu.

Nálepky na stenu

Aj keď myšlienka nálepiek na stenu neznie príliš lákavo, skús sa nad nimi zamyslieť. V súčasnosti sú naozaj kvalitné a navyše sú skvelým spôsobom, ako neutratiť veľa peňazí a úplne premeniť svoje priestory. Väčšina z nich sa nalepuje a odlepuje bez toho, aby poškodila farbu, a sú k dispozícii v množstve vzorov.

👉 Tipy, ako premeniť starý nábytok na štýlový kúsok

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.