projekt poisťovne logo generali

10 zvykov, ktoré vás ochránia pred vírusmi

16. 03. 2021

Nové respiračné vírusy sa objavujú pravidelne. Preto je dôležité, aby sme dodržiavali zdravotné návyky a chránili seba aj svoju rodinu. Nielenže predídete tomu, aby ste sa nakazili vírusom vy, ale zároveň znížite riziko ochorenia starších, detí a ľudí so zdravotnými ťažkosťami.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme téme očkovania a vírusov. Na Slovensku práve prebieha očkovanie proti ochoreniu COVID-19, preto vám spolu s odborníkmi tento mesiac prinášame overené informácie a odpovede na dôležité otázky ohľadom vírusov a vakcín. Viac informácií nájdete aj na platformách Zaočkujem saVeda pomáha.

Týchto 10 zvykov môže byť základným kameňom starostlivosti o vaše zdravie a to nie len počas pandémie.

1. Umývajte si ruky a noste so sebou dezinfekciu na ruky

V prvom rade si pravidelne umývajte ruky mydlom a vodou – a robte to poriadne. To znamená umývať si aj chrbty rúk či priestory medzi prstami a pod nechtami najmenej 20 sekúnd a potom si ruky opláchnuť v teplej vode. Umyte si ruky zakaždým, keď prídete domov, kýchate či kašlete a dotýkate sa rôznych predmetov.

Keď sa pohybujete po vonku, voda a mydlo nemusia byť vždy poruke, preto je dobré mať so sebou malú fľaštičku dezinfekcie na ruky a pravidelne ju používať. Preukázalo sa, že tieto prípravky účinne zabíjajú mikróby a zároveň sa ľahko prenášajú.

2. Zakrývajte si ústa aj nos

Keď sa vám chce zakašľať alebo kýchnuť, nezabudnite si zakryť ústa aj nos, napríklad predlaktím. Pomôže to predchádzať šíreniu mikróbov kvapôčkovou infekciou.

Pokiaľ na vás niečo lezie, vyhýbajte sa kontaktu s inými ľuďmi. Ak sa tomu však nedá zabrániť, nasaďte si rúško alebo respirátor, aby ste ochránili ostatných. Aj keby to už nebolo povinné z dôvodu protipandemických opatrení, preukážete tým svojmu okoliu láskavosť.

3. Snažte sa nedotýkať sa svojej tváre

Dotýkanie sa vlastnej tváre je jednoduchý spôsob prenosu mikróbov z rúk na sliznice, preto sa nedotýkajte hlavne očí, úst či nosa. Ak musíte, umyte si predtým dôkladne ruky alebo ich dezinfikujte.

4. Venujte zvýšenú pozornosť čistote doma a na pracovisku

Väčšina z nás nedezinfikuje povrchy (alebo zariadenia!) dostatočne, hoci vzhľadom na to, ako často sa ich dotýkame, sa môžu stať živnou pôdou pre mikroorganizmy. Používajte dezinfekčný sprej a povrchy čistite pravidelne, pričom sa zameriavajte najmä na mobilné telefóny, notebooky a diaľkové ovládania.

5. Posilňujte svoju imunitu

Ak sa vírusom predsa len nakazíte, odolný imunitný systém vás môže ochrániť, preto je dobrý nápad posilňovať obranyschopnosť zdravým jedlom, dostatočnou hydratáciu organizmu, pohybom a výdatným spánkom.

6. Cestujte prezieravo

Pri využívaní akéhokoľvek spôsobu hromadnej dopravy sa snažte dodržiavať dostatočnú vzdialenosť od iných ľudí a nedotýkať sa povrchov. Po ceste si umyte ruky alebo použite dezinfekciu na ruky, aby ste eliminovali všetky mikróby.

Ak cestujete do zahraničia, udržiavajte sa v dobrej kondícii. Ak sa necítite úplne fit alebo nečakane ochoriete, zvážte svoju cestu, aby ste neohrozovali svojich spolucestujúcich a ľudí s ktorými prídete do kontaktu. Dôsledne sledujte situáciu v danej lokalite a pri akomkoľvek náznaku rizika nákazy ochorením odložte svoju cestu.

7. Berte ohľad na starších ľudí

Pandémia koronavírusu nám ukázala, nakoľko je táto skupina ľudí zraniteľná, je preto veľmi dôležité byť maximálne opatrní a vyhýbať sa osobnému kontaktu, keď ste chorí. Na starších ľudí však netreba zabúdať a treba im ochotne pomáhať a udržiavať pravidelný kontakt – či už osobný alebo telefonický.

8. Poraďte sa s lekárom

Ak máte zo svojich symptómov obavy, čo najskôr sa poraďte so svojím lekárom. Ak máte prejavy nákazlivého ochorenia, je dobrý nápad radšej zostať doma a s lekárom sa najprv spojiť telefonicky. To posledné, čo chcete, je niesť zodpovednosť za šírenie vírusu na iných ľudí.

9. Starajte sa aj o svoje duševné zdravie

Sociálna izolácia a strach o seba a svojich blízkych spôsobil nárast depresií a úzkostlivých stavov. Pandémia koronavírusu totiž zvýraznila stresové faktory, s ktorými sme žili predtým, ale priniesla aj nové. Mnohí začali chodiť na pravidelné prechádzky v prírode a venovať sa novým koníčkom, aby si prečistili hlavu. Pre duševné zdravie sú relax, čas pre seba a tvorivé koníčky veľmi dôležité.

Ak je toho priveľa a vaše problémy vám príliš zasahujú do života , neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Naše telesné a duševné zdravie totiž idú ruka v ruke. Aby ste boli fit, je potrebné byť aj v duševnej pohode.

10. Buďte ohľaduplní

V neposlednom rade, buďte k sebe a k svojmu okoliu láskaví a ohľaduplní. Je na nás všetkých, aby sme zabránili šíreniu nebezpečných ochorení tým, že sa budeme správať zodpovedne a riadiť sa niekoľkými jednoduchými pravidlami.

ZDROJE

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&id=250&layout=blog&Itemid=153

https://primar.sme.sk/c/20922434/sest-rad-ktore-vas-mozu-ochranit-pred-chripkou.html

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.