Tipy, ako sa rekvalifikovať a zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce
Nová doba prináša so sebou nové zručnosti. Pokiaľ ste medzi svojimi odbornými zručnosťami zaznamenali nedostatky, je čas konať. Ak sa naučíte nové zručnosti, prispôsobíte sa vyvíjajúcemu sa pracovnému prostrediu a posilníte svoje existujúce poznatky, upútate tak pozornosť súčasných či budúcich zamestnávateľov.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému témam vzdelávania. Poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier zastrešuje jedinečný program Učenie pre život, ktorý je určený znevýhodneným a sociálne slabým rodinám s deťmi vo veku 0 – 6 rokov. Aj vy môžete projekt podporiť a pomôcť v tom, aby sny týchto detí neostali snami.
Svet práce sa neustále mení, takže v blízkej budúcnosti môžeme očakávať vysoký dopyt po nových zručnostiach a schopnostiach. Na Slovensku to ako prví pocítili zamestnanci automobilového priemyslu. Odborníci tvrdili, že do roku 2022 bolo potrebné preškoliť až 54 % zamestnaných kvôli práci s novými technológiami. A zďaleka sa to nebude týkať len týchto pracovníkov.
Aby ste mohli držať krok s rýchlo meniacim sa trhom práce, prinášame vám informácie o tom, ako sa rekvalifikovať a preškoliť a byť naďalej zaujímavým kandidátom pre budúce pracovné príležitosti.
Profesionálne a osobné výhody
Rekvalifikácia a preškoľovanie, ako aj zvyšovanie kvalifikácie prináša mnoho profesionálnych výhod. Budete si vedieť obhájiť svoju relevantnosť na trhu práce a taktiež zatraktívniť svoj životopis pre potenciálnych zamestnávateľov. Vaša snaha získať nové odborné znalosti vám môže priniesť aj finančné výhody. Možno dosiahnete finančné ohodnotenie, po ktorom ste túžili, alebo sa vám podarí zabezpečiť si nový zdroj príjmov prostredníctvom vedľajšej činnosti. Investícia do vašich vedomostí vám tiež pridá sebadôveru, ktorú potrebujete pri rozbiehaní nového podnikania.
Musíme poznamenať, že tu nejde len o profesionálny zisk. Svet napreduje veľmi rýchlo a môže byť náročné držať krok s vývojom. Je preto dôležité zamerať sa na to, čo od svojej kariéry chcete, a na základe toho zistiť, aké zručnosti alebo školenia potrebujete na ich dosiahnutie. Ľudia sa od narodenia neustále učia a náš mozog vyhľadáva nové skúsenosti. Bez týchto nových situácií riskujeme stratu motivácie. Preškolenie a rekvalifikácia nám môžu dodať energiu na riešenie nových projektov a vychutnať si ten dôležitý pocit úspechu.
Identifikujte oblasti, na ktorých chcete pracovať
Nedostatky v zručnostiach sú prekážky, ktoré vás delia od toho, kde by ste chceli byť. Existuje však mnoho spôsobov, ako tieto prekážky identifikovať. Jedným z nich je napríklad prečítať si opis pracovnej pozície, ktorá vás zaujíma, a porovnať svoje súčasné zručnosti a skúsenosti so stanovenými kritériami na novej pozícii. Následne si položte otázku: V ktorých oblastiach sa ešte potrebujem niečo naučiť alebo získať skúsenosti?
Pripravte si plán, ktorý vás na novú prácu či podnikanie pripraví, kým ešte pracujete v starom zamestnaní. Ak máte možnosť, porozprávajte sa s ľuďmi na podobnej pozícii, alebo ich dokonca poproste, či by ste mohli s nimi stráviť jeden pracovný deň. Ak rozmýšľate nad novým podnikaním, premýšľajte o tom, ako by ste jeho miniatúru mohli začať budovať už teraz. Môže to byť napríklad profil na sociálnych sieťach, online portfólio alebo stánok na miestnom trhu.
Zvedavosť je dobrý začiatok. Prihláste sa na webové semináre alebo si pozrite profesionálne videá z oblasti, ktorá vás zaujíma. Skvelým zdrojom nových informácií sú aj vzdelávacie podcasty. Keď ste pripravení na ďalší krok, vyhľadajte podporu v podobe kariérneho kouča alebo mentora. Môžete sa taktiež prihlásiť na online kurz, v ktorom sa naučíte zručnosti a profesionálne schopnosti, ktoré budete potrebovať.
Využite príležitosti, ktoré máte k dispozícii
Keď sa pustíte do rekvalifikácie, preškoľovania či akéhokoľvek sebazdokonaľovania, je užitočné vypracovať alebo prehodnotiť svoj existujúci kariérny plán. Doplňte do neho svoje nové ciele, zručnosti a odborné znalosti, ktoré chcete získať, ako ich dosiahnuť a prípadne aj súvisiaci časový harmonogram.
Vďaka podrobnému prehľadu získate širší obraz svojho rozvoja, štruktúru a smerovanie. Môže to byť formálny plán, na ktorom sa dohodnete so svojím zamestnávateľom, alebo to môže byť niečo osobnejšie, čo zostane len pre vás. Keď s plánom začnete, budete vedieť lepšie rozpoznávať príležitosti na rozvoj, keď sa objavia. Zároveň vám konkrétny plán dodá motiváciu, aby ste tieto príležitosti sami vyhľadávali. Mnohé spoločnosti ponúkajú online vzdelávacie programy alebo školenia na pracovisku. Pokiaľ takéto možnosti nemáte, môžete požiadať zamestnávateľa, aby vás podporil prostredníctvom externého kurzu.