Videohry: tipy, ako stanoviť deťom hranice a dohliadnuť na ich bezpečnosť
Prieskum vydavateľov voľnočasového softvéru (SELL) odhaduje, že až 96 % mladých ľudí vo veku 10 až 17 rokov hrá videohry na herných konzolách, tabletoch, smartfónoch alebo počítačoch.
Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej tým najmenším. Cieľom každého rodiča je chrániť svoje dieťa. Rovnakú úlohu má aj životné poistenie pre deti od poisťovne Generali, vďaka ktorému bude vaše dieťa zabezpečené pri neočakávaných udalostiach.
Avšak nie všetok obsah videohier je vhodný pre všetky deti. Navyše často záleží od veku či citlivosti na podnety konkrétneho dieťaťa. Paneurópsky systém hodnotenia videohier PEGI prideľuje hrám jasné označenie prostredníctvom ikon informujúcich o charaktere obsahu hry a minimálnom veku hráča.
Ako nájsť správny balans pri videohrách
Vo všeobecnosti majú násilné hry negatívny vplyv na správanie mladých ľudí. Môžu totiž ovplyvniť ich správanie a zvýšiť agresivitu či pocity úzkosti. Napríklad populárna hra Assassin’s Creed sa neodporúča hráčom do 18 rokov. Naopak Fortnite, ďalšia z obľúbených hier je vhodná pre deti od 12 rokov.
Skôr než teda svojmu dieťaťu kúpiš novú hru, odporúča sa prečítať si recenzie v časopisoch či porozprávať sa s inými rodičmi. Riaď sa aj svojim vlastným úsudkom. Nikto nepozná tvoje dieťa a jeho úroveň vyspelosti lepšie ako ty.
Zameraj sa na hry, ktoré rozvíjajú schopnosti dieťaťa, než na také, ktoré nemajú žiadnu vzdelávaciu či informatívnu hodnotu. Hry ako Candy Crush alebo Animal Crossing majú zanedbateľnú vzdelávaciu hodnotu a dokonca môžu podporiť vznik závislosti.
Videohry môžu mať aj negatívny dopad na fyzické zdravie dieťaťa či na výsledky v škole. Deti, ktoré trávia značný čas hraním videohier môžu zanedbávať iné aktivity, ako je napríklad písanie domácich úloh či šport. Kľúčová je samozrejme zdravá rovnováha.
Ak si všimneš, že tvoje deti trávia príliš veľa času hraním videohier, pripomeň im, že sa musia aj učiť, alebo ich povzbuď v tom, aby boli fyzicky aktívne. Pri hraní videohier sa síce do istej miery hýbu, nedá sa to však porovnať s pohybom vonku.
Hranie videohier dlho do noci a pred spaním môže narúšať kvalitu spánku. Modré svetlo z obrazoviek totiž negatívne ovplyvňuje spánok. Skús deťom navrhnúť inú aktivitu, napríklad čítanie kníh. Môžete si čítať aj spolu, alebo si založiť rodinný knižný klub a navzájom sa v čítaní motivovať.
Vzdelávacie videohry pre deti
Pre každú vekovú skupinu existuje na trhu množstvo zábavných a vzdelávacích hier. Vyber pre deti takú, ktorá stimuluje kognitívne schopnosti a tvorivosť. Niektoré sa zameriavajú na konkrétne oblasti, ako je napríklad riešenie problémov, logistika, pamäť, koordinácia, priestorová orientácia a rýchlosť rozhodovania. Tieto zručnosti môžu využiť v iných oblastiach života, napríklad v škole.
Civilization, online verzia stolovej hry, a Minecraft sú dobrou voľbou pre staršie deti. Pre mladšie deti je vhodná hra Adibou, ktorá pomáha s matematikou, gramotnosťou a jazykmi. Obľúbenou interaktívnou vzdelávacou hrou je napríklad aj GalaxyCodr, vďaka ktorej sa zábavným spôsobom dieťa naučí algoritmické myslenie a základné princípy programovania.
Online gaming má aj svoje výhody. Počas pandémie to bola jedna z aktivít na udržanie sociálnych väzieb detí, ktoré odporúčala Svetová zdravotnícka organizácia.
Videohry môžu mať pozitívny vplyv na sociálne zručnosti, sebavedomie a schopnosť budovať vzťahy v tíme. Online hry s viacerými hráčmi podporujú deti vo vzájomnej komunikácii a spolupráci pri dosahovaní spoločného cieľa. Od ostatných členov tímu môžu získavať pozitívnu odozvu, čo zase pomáha budovať sebavedomie. Vďaka cieľu dosahovať vyššie úrovne a nakoniec vyhrať môžu videohry tiež pomáhať pri budovaní odolnosti a vytrvalosti.
Pravidlá musia byť jasné
Bez ohľadu na to, aký máme k videohrám postoj, je jasné, že sú súčasťou dnešného sveta. Na aktivity svojich detí však môžeš stále dohliadať, aby boli jednotlivé hry pre nich čo najvhodnejšie a hranie čo najbezpečnejšie. Podľa organizácie MILDECA môže neprimerane dlhé vystavenie obrazovkám zariadení nepriaznivo pôsobiť na správny vývoj detí. Je vhodné stanoviť primerané limity a podporovať aj iné aktivity.
Všetko je o rovnováhe. Je potrebné učiť deti, že všetko treba robiť s mierou, aby sa vyhli závislosti na hrách. Ponúkni im alternatívy ako stolové hry, čítanie a písanie, tvorivé činnosti ako napríklad hra na hudobný nástroj alebo športovanie. A hlavne musí rovnaké správanie vidieť aj u rodičov. Naplánujte si pravidelné spoločné činnosti, vďaka ktorým sa všetci odpútate od obrazoviek a strávite spolu hodnotný čas, ktorý utuží vaše vzťahy.
Pri výbere tých správnych videohier pre svoje dieťa uprednostni také, ktoré sú v súlade s hodnotami, ktoré chceš vštepovať svojmu dieťaťu a ktoré mu pomôžu budovať intelektuálne zručnosti. Nastav na zariadeniach ktoré dieťa používa, rodičovský zámok, aby sa nedostali k nevhodnému obsahu.
Videohry síce môžu mať pozitívny vplyv na deti, no na to, aby z nich mali skutočný úžitok, je potrebné primerané využívanie a dohľad.
Rodičovstvo máva svoje náročné chvíle, najmä keď musí rodič dohliadať na to, čo je pre jeho dieťa to najlepšie. Rodičia často tiež potrebujú pomoc a podporu. Postarať sa o dieťa v neľahkých situáciách im preto pomôže životné poistenie pre deti od poisťovne Generali.