Všetko čo potrebuješ vedieť o nosičoch na bicykle
Pokiaľ patríš k vášnivým cyklistom a nevieš si predstaviť svoju dovolenku či víkend bez bicykla, určite si už rozmýšľal nad tým, ako svoj bicykel prepraviť z bodu A do bodu B. Na to sú najvhodnejšie nosiče na bicykle, na ktoré jednoducho pripevníš svoj bicykel, vďaka čomu si ho môžeš priniesť kdekoľvek budeš chcieť. Pred tým, ako sa však na túto cestu vydáš, musíš vedieť ako správne upevniť svoj bicykel k autu, pomocou spoľahlivého nosiča.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cyklistike, aby sme si užili bezstarostnú a bezpečnú jazdu na dvoch kolesách. V prípade krádeže bicykla či nehody sa môžeš spoľahnúť na poistenie bicyklov od poisťovne Generali.
Strešné nosiče bicyklov
Tento typ ti poskytuje bezpečný a efektívny spôsob prepravy bicyklov s využitím strešného priestoru na aute. Umožnia ti ľahký prístup do kufra alebo zadnej časti vozidla a zároveň udržiavajú bicykle bezpečne vyvýšené.
Jednou z hlavných výhod strešných nosičov je ich kompatibilita so širokou škálou typov bicyklov vrátane cestných, horských, hybridných a iných. Okrem toho strešné nosiče zvyčajne pojmú väčší počet bicyklov v porovnaní s inými typmi nosičov, takže sú ideálne na skupinové alebo rodinné výlety.
S týmto nosičom sa však môžeš stretnúť aj s nevýhodami, ku ktorým patrí napríklad ťažšie upevnenie bicyklov na strešný nosič, pretože ho budeš musieť upevňovať vo výške. Budeš mať vyššiu spotrebu paliva a musíš dbať na zvýšenú opatrnosť vzhľadom na celkovú výšku.
Nosiče pripevnené na kufor auta
Tieto nosiče sa zvyčajne skladajú z rámu alebo nosnej konštrukcie, ktorú jednoducho pripevníš na kufor vozidla. Na upevnenie nosiča ku karosérii vozidla sa používajú popruhy, háky alebo svorky.
Nosiče montované na kufor ti ponúkajú niekoľko výhod. Vo všeobecnosti sú cenovo dostupnejšie ako iné typy nosičov, napríklad strešné alebo ťažné zariadenie. Ľahko ich môžeš namontovať a demontovať. Okrem toho sú kufrové nosiče univerzálne a môžeš ich použiť na viacerých vozidlách.
Avšak rátaj aj s istými nevýhodami, pretože ti môžu brániť vo výhľade dozadu a tiež aj v prístupe do kufra. Okrem toho kufrové nosiče nemusia poskytovať rovnakú úroveň bezpečnosti ako iné typy nosičov, hoci niektoré modely ponúkajú zabudované uzamykacie mechanizmy.
Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie
Nosič na ťažné zariadenie je veľmi obľúbenou voľbou, pretože má vynikajúce vlastnosti, ktoré ti uľahčujú manipuláciu a používanie bez toho, aby si musel zdvíhať bicykle do veľkej výšky. Väčšina týchto nosičov ponúka možnosť zabezpečenia spojenia medzi ťažným zariadením a samotným nosičom, ako aj medzi každým bicyklom a nosičom.
Takmer každý nosič na ťažné zariadenie je sklopný, čo pre teba znamená, že ti umožní pohodlný prístup do kufra aj keď máš na nosiči upevnené bicykle. Nosnosť nosiča závisí od vertikálnej hmotnosti ťažného zariadenia tvojho auta a nosič si vyberáš na základe počtu bicyklov, ktoré máš v pláne prepravovať. Tieto nosiče často umožňujú prepravu až 4 bicyklov, a v niektorých prípadoch je možné pridať adaptér pre ďalší bicykel. Nosiče na ťažné zariadenie sú ideálne pre pravidelnú prepravu bicyklov alebo pri dlhších vzdialenostiach. Ak chceš cestovať s bicyklom na dovolenky napríklad do Chorvátska, toto je pre teba ideálna možnosť.
Jedinou relatívne nevýhodou je, že musíš mať namontované ťažné zariadenie na vozidle. Avšak pokiaľ to nie je prekážkou, preprava bicyklov na nosiči na ťažnom zariadení je považovaná za jeden z najlepších a najbezpečnejších spôsobov prepravy.
Pár bezpečnostných tipov pre inštaláciu
Dodržuj pokyny výrobcu – prečítaj si a dodržuj a dodržiavajte pokyny výrobcu, pretože každý nosič môže mať špecifické kroky inštalácie a hmotnostné limity.
Bezpečne ho pripevni – predtým než naložíš bicykel všetko dvakrát skontroluj. Ak by bolo niečo uvoľnené, môže ti bicykel poškodiť auto alebo sa môže poškodiť bicykel.
Správne namontuj bicykel – uisti sa, že je bicykel na nosiči správne namontovaný. Na upevnenie rámu a kolies bicykla použi vhodné popruhy, svorky alebo nosné ramená. Bicyklom jemne zatras, aby si sa na 100% uistil, že je stabilný a počas prepravy sa neuvoľní.
Dbaj taktiež aj na miestne predpisy a bezpečnostné opatrenia
Okrem týchto všeobecných bezpečnostných tipov je dôležité, aby si poznal všetky príslušné miestne predpisy týkajúce sa stojanov na bicykle. V niektorých oblastiach môžu platiť osobitné pravidlá týkajúce sa používania nosičov bicyklov na určitých typoch vozidiel alebo si vyžadujú dodatočné bezpečnostné opatrenia. Ak chceš cestovať s bicyklami do zahraničia, určite si preskúmaj miestne predpisy, ktorú sú platné v oblastiach, ktoré navštíviš. Tieto informácie zvyčajne môžeš nájsť na webových stránkach alebo sa môžeš opýtať ľudí na diskusných fórach.
Niektoré bežné predpisy môžu zahŕňať napríklad obmedzenia týkajúce sa maximálneho počtu bicyklov povolených na nosiči, požiadavky na dodatočné bezpečnostné zariadenia, ako sú odrazové sklá alebo vlajky, a usmernenia týkajúce sa toho, ako ďaleko môže nosič siahať od zadnej časti vozidla. Je nevyhnutné oboznámiť sa s týmito predpismi, aby si sa vyhol prípadným pokutám alebo problémom.