projekt poisťovne logo generali

Ako pripraviť svoj dom či chatu na zimu?

12. 12. 2019

Aby ste predišli škodám spôsobenými mrazivým počasím, je potrebné, aby ste vašu nehnuteľnosť včas na zimu pripravili. Prinášame vám zopár rád, ktoré vám pomôžu na nič nezabudnúť a užívať si zimné radovánky bez obáv.

Vykonajte revíziu vykurovacích zariadení

S príchodom zimy a poklesom večerných teplôt si začína čoraz viac ľudí prikurovať v krboch, kachliach či rôznych pieckach bez toho, aby po predchádzajúcej zimnej sezóne vykonali revíziu týchto zariadení. Zo skúseností poisťovní vyplýva, že ľudia najčastejšie zanedbávajú technické a bezpečnostné predpisy pri výstavbe a užívaní tepelných spotrebičov, krbov či komínov, pričom dôvodom býva väčšinou ľahostajnosť a podcenenie situácie.

Ako pripraviť svoj dom či chatu na zimu?

Pritom práve porucha, nevyhovujúci stav vykurovacích telies, dymovodov a komínov je najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch (až 46 percent). Vyhorenie sadzí v komíne je dokonca v podľa štatistík poisťovne Generali na prvom mieste v príčinách požiarov domov. Škody spôsobené požiarom sú pritom obrovské a v porovnaní s nimi sú náklady na technickú kontrolu skutočne zanedbateľné.

Povinnosť aj zo zákona: Novela zákona o ochrane pred požiarmi ukladá majiteľom domu s komínom povinnosť uskutočniť revíziu komínov aj dymovodov s napojeným vykurovacím telesom minimálne raz ročne.

Obhliadnite strechu

Nezabudnite ani na vašu strechu. Pred príchodom zimy je vhodné ju dôkladne prezrieť a skontrolovať. Uistite sa, že je celistvá a bez škár a poškodení, cez ktoré by vám dovnútra mohla zatiecť voda. Prasknuté alebo rozpadajúce sa škridle alebo prvky strešnej krytiny vymeňte za nové. V prípade plechovej strechy podoťahujte skrutky a ošetrite poškodený náter, aby ste tak predišli hrdzaveniu strechy. V oblastiach, kde veľa sneží, je vhodné na strechu namontovať snežné lapače, líniové bariéry alebo bodové prvky proti zosúvajúcemu sa snehu.

Vyčistite odkvapové žľaby a zvody

Keď budete na streche, skontrolujte pod jedným aj odkvapové žľaby a zvody. Vyčistite ich od lístia či iných nečistôt, ktoré tam napadali počas roka. Uistite sa, že sú jednotlivé časti odkvapu na seba pevne napojené a rína je dobre vyspádovaná. Ak vám starší odkvap napadla hrdza, obrúste ju, natrite antikoróznym náterom a následne vhodným povrchovým náterom. Predídete tak situácii, keď po výdatnom daždi či topení prvého snehu bude voda z ríny pretekať a podmáča vám tak obvodové steny domu.

Skontrolujte povalu a pivnicu

Ako pripraviť svoj dom či chatu na zimu?

Pred zimou sa hlodavce zvyknú sťahovať do stodôl, povál a pivníc ľudských obydlí. Najlepšou prevenciou je v tomto prípade dostatočné zabezpečenie a poriadok. Skontrolujte, či na povale alebo v pivnici nemáte diery, cez ktoré by sa hlodavce mohli dostať dovnútra. Dôležité je taktiež neskladovať v týchto priestoroch voľne prístupné potraviny a iné lákadlá. Nezvaní návštevníci totiž vedia narobiť poriadnu šarapatu nielen svojimi výkalmi či zavlečením chorôb, ale dokážu napáchať aj škody na konštrukcii a zariadení obydlia, ako je poškodená izolácia či známe rozhryzené káble.

Nezabudnite na záhradu a terasu

Na príchod mrazov je potrebné pripraviť aj okolie domu. Ak máte na záhrade umelé zavlažovanie, nezabudnite ho na konci sezóny odvodniť pomocou kompresora. Ak by ste tak neurobili, mráz by vám závlahový systém mohol poškodiť. Zo záhrady a terasy odpracte nábytok, zariadenie a náradie a uskladnite ich v priestoroch pivnice. Trvalky a na mráz náchylné kry a dreviny prikryte pri koreňoch vrstvou čečiny alebo biotextílie.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.