projekt poisťovne logo generali

Dajte si pozor na životný štýl, milí páni, pre svoje zlozvyky si koledujete o mnohé choroby

22. 07. 2021

Odlišné nároky kladené na mužov sa prejavujú nielen na ich zvyklostiach, ale dokonca aj na zdraví. Zisťovali sme, ktoré choroby častejšie trápia práve mužskú časť populácie.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému mužom a mužskému zdraviu. O vaše zdravie sa postará životné poistenie od poisťovne Generali, ktoré vás ochráni pred nástrahami rôznych životných situácii. Poisťovňa Generali ako jediná na trhu tiež ponúka životné poistenie pre vybrané povolania, ktoré kryje špecifické riziká spojené s vašou prácou.

Je známa vec, že ženy žijú dlhšie. Podľa Európskeho štatistického úradu sa v rámci krajín OECD dožívajú dokonca o sedem rokov viac ako muži. Rozdiel je aj v počte rokov, ktoré prežijú v zdraví, aj keď nie je až taký výrazný. Ženy sa na Slovensku dožívajú v zdraví v priemere 57 rokov, muži o čosi menej, a to 56,4 roku.

Pritom sú to práve muži, ktorí častejšie športujú a jedia viac čerstvého ovocia či zeleniny. A hoci napríklad obezita sa u mužov vyskytuje menej ako u žien, v iných nerestiach držia prím práve oni. Po obezite či nadváhe je hlavnou chybou životného štýlu nadmerné pitie alkoholu a fajčenie. U mužov sa k nim priznáva 47 %, u žien je to číslo podstatne nižšie: 24 percent.

Kombinácia obezity, častého popíjania a fajčenia je presne tým koktailom, ktorý sa vám postará o kadečo možné, len nie o spokojný dôchodok. A bohužiaľ, problémy môžu prísť oveľa skôr. Muži si pre nezdravý životný štýl koledujú o rôzne srdcové ochorenia, niektoré druhy rakoviny, cirhózu pečene či dnu. Všetky tieto choroby sa totiž vyskytujú častejšie práve v mužskej populácii.

Muži a ich srdcové záležitosti

Pozor na srdce, páni. Práve choroby srdca patria celosvetovo k hlavným príčinám úmrtí u mužov. Napríklad srdcový infarkt postihuje mužov päťkrát častejšie ako ženy. Ten výpočet ochorení, ktoré môžu ohroziť kľúčový sval, je však podstatne väčší. Hrozbou je infarkt myokardu, ateroskleróza, angína pektoris či srdcová arytmia. Ak by niektorí muži hľadali dôvody v genetike, sklameme ich. Problémom sú práve návyky, resp. zlozvyky v životnom štýle.

shutterstock_1017071443.jpg

S fajčením, alkoholom a nezdravou životosprávou súvisia aj nádorové ochorenia. Lekári oznamujú desivú správu o nádore najmä mužom, výnimkou je len rakovina prsníka. Najväčším strašiakom je rakovina pľúc, no v mužskej populácii sa často vyskytuje napríklad melanóm, rakovina pankreasu, hrubého čreva, ale aj leukémia.

Metla mužov

Rodičia by určite nemali deťom dávať ochutnávať alkohol. Pri rodinných oslavách treba mať špeciálne na pamäti dobro a zdravie synov. Podľa odborníkov je pri mužoch dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť, že si zvyknú na alkohol a stanú sa alkoholikmi. A hoci je alkohol jed, s ktorým si vie naša pečeň poradiť, každý jeden pohárik ju postupne oslabuje. A keď už to nie sú len poháriky, ale pravidelné fľaše, v hre je cirhóza či dokonca rakovina pečene.

shutterstock_464199212.jpg

S alkoholom súvisí aj dna (ľudovo lámka), ktorá takisto častejšie ohrozuje práve mužov. Ide o poruchu metabolického systému, ktorá sa prejavuje extrémne bolestivým zápalovým ochorením kĺbov. Príčina je úzko spojená so stravovaním. Významne k nej prispieva nadmerná konzumácia mäsa, alkoholu a ďalších potravín s vysokým obsahom purínov (červené mäso, vnútornosti, ryby, mäkkýše a iné).

Aj chlapi majú city

Skrytí za hradbou mlčania sa muži často tvária, že sa ich svet citov netýka. Ale opak je pravdou. Ako každú ľudskú bytosť, aj ich bolí duša, len sa o tom boja hovoriť, dokonca aj sami so sebou. Hoci podľa oficiálnych štatistík trpia ženy depresiou dvakrát častejšie ako muži, dôvodom môže byť práve fakt, že mužom sa len ťažko derie na jazyk téma psychických problémov. Hovoriť o svojich slabostiach či dokonca prejaviť ich je pritom cestou k uzdraveniu.

shutterstock_757244317.jpg

Alarmujúci rozdiel vidno napríklad v počte samovrážd. V tejto smutnej štatistike dominujú muži Podľa údajov od roku 2001 do 2018 vyše 80 % z tých, ktorí si siahli na život, tvorili práve muži. Samovražedným myšlienkam najčastejšie predchádza depresia, ktorá je takisto pravidelne príčinou alkoholizmu. Odborníci varujú, že viac ako 90 % ľudí, ktorí spáchali samovraždu, predtým trpeli na depresívnu poruchu.

Bezmocnosť pri močení

Keď príde na tému zdravia mužov, špeciálnu pozornosť treba venovať urologickým ochoreniam. U mužov ovplyvňujú močový trakt či reprodukčné orgány. „Do urologickej ambulancie privedú mužov najčastejšie problémy s močením. Väčšinou ide o príznaky ako časté nočné močenie, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra, slabý prúd moču či náhle, silné nutkanie na močenie, ktoré pacient nevie komfortne oddialiť. Tieto príznaky sú najčastejšie spojené so zväčšenou prostatou,“ vysvetľuje urológ MUDr. Dinčo Slavov.

Keď už sa blížia 40. narodeniny, každému chlapovi by mala zablikať kontrolka. Je načase objednať sa na preventívnu prehliadku k urológovi. Práve v tomto veku sa začne objavovať zväčšená prostata. Vo vekovej skupine 80- až 90-ročných postihuje až 90 % populácie. A hoci zväčšenie prostaty prichádza s pribúdajúcimi rokmi, veľký vplyv má aj dedičnosť a hormóny.

shutterstock_1403514263.jpg

Počiatočné problémy spôsobené zväčšenou prostatou pôsobia nevinne, no aj tie vedia riadne skomplikovať bežný život. „Jedným z najčastejších a značne obťažujúcich príznakov, ktorý donúti muža prísť na urologické vyšetrenie, je frekventované nočné močenie. Keďže často ide o mužov v produktívnom veku, následne sa počas pracovného dňa cítia unavení a často aj menej výkonní. Našťastie mnohým vieme veľmi dobre pomôcť vhodne zvolenou farmakologickou liečbou. Sú však aj pacienti, ktorým liečba výraznejšie nepomôže a vtedy im navrhujeme niektorý z operačných postupov,“ objasňuje urológ.

V raných štádiách pomôže aj zmena životného štýlu. Sú to jednoduché veci, ktoré vie ľahko spraviť každý muž: znížiť príjem tekutín pred spaním, znížiť množstvo vypitej kávy a alkoholu, dostatok fyzickej aktivity, zvýšiť príjem ovocia a zeleniny či nenasýtených mastných kyselín. Neskôr už treba siahnuť po liekoch a v horších prípadoch príde na rad skalpel. Stále sú to však ťažkosti, s ktorými lekári vedia efektívne pomôcť. Ak ich vyhľadáte včas…

Myslite na seba

Ak však budete liečbu ignorovať, postupne sa začnú príznaky zhoršovať a na scénu prichádzajú závažnejšie komplikácie ako únik moču (inkontinencia), problémy s erekciou (erektilná disfunkcia) alebo až vážne poškodenie obličiek.

Žiaľ, je tu jedna ešte horšia možnosť a tou je rakovina prostaty, ktorá tvorí okolo 11 % všetkých nádorových ochorení u mužov v Európe. Objavuje sa najčastejšie u pánov vo veku 70 až 75 rokov. Na Slovensku sa ročne zistí 1600 až 1800 nových prípadov karcinómu prostaty, ktorý u nás každý rok pripraví o život 500 až 600 mužov.

Pri počiatočných štádiách sa rakovina prostaty nejako špecificky neprejavuje. Keď už spozorujete krv v ejakuláte, krvácanie v moči či výrazné poruchy močenia, môže byť neskoro. „Preventívne urologické vyšetrenie s cieľom včas odhaliť rakovinu prostaty by mal muž absolvovať najneskôr po dovŕšení 50. roku života. Následne, už podľa nálezu, lekár určí frekvenciu kontrol. V prípadoch výskytu rakoviny prostaty v pokrvnom príbuzenstve sa však odporúča absolvovať prvé preventívne vyšetrenie už vo veku 40 rokov. Počiatočné štádiá rakoviny prostaty sú bez príznakov, preto by muži mali prísť na preventívne vyšetrenie, aj keď subjektívne nemajú žiadne ťažkosti,“ upozorňuje MUDr. Slavov.

Podľa jeho slov pri včasnom odhalení rakoviny prostaty a jej následnej liečbe je prognóza pre pacienta často veľmi priaznivá. Ako však MUDr. Slavov poznamenal, hoci sa v posledných rokoch osveta ohľadom preventívnych vyšetrení všeobecne zlepšila, na preventívne urologické vyšetrenia chodí stále málo mužov.

Kryštály v moči

Urologické ťažkosti u mužov však nemusia nevyhnutne súvisieť s prostatou. Ďalším problémom býva tzv. hyperaktívny močový mechúr, keď beháte pričasto na malú potrebu nielen v noci, ale aj počas dňa. Podľa štatistík trápi každého šiesteho Európana nad 40 rokov.

shutterstock_514583575.jpg

Príčinou hyperaktívneho močového mechúra môžu byť poruchy v centrálnom nervovom systéme, zvýšená aktivita medzi svalovými bunkami či porucha sliznice močového mechúra.  V takomto prípade treba zistiť, ako často a koľko tekutín vypijete, a ich príjem upraviť. Účinné sú aj cviky, ktorými posilníte panvové dno. Pomoc môžete nájsť aj v podobe liekov.

Pri výpočte nepríjemných ochorení, ktorým čelia najmä muži, nemožno vynechať urolitiázu, ktorú väčšina pozná skôr ako obličkové kamene. Pevné kryštalické čiastočky sa tvoria mužom v močovom trakte až dvakrát častejšie ako ženám. Riziko tohto bolestivého ochorenia stúpa, ak už niekto vo vašej rodine mal podobný problém, ale tiež vtedy, ak pijete málo tekutín, v práci priveľa sedíte alebo pracujete v horúcom prostredí.

Obličkové kamene dajú o sebe vedieť bolesťami v bedrovej oblasti, v oblasti podbruška a genitálií. Často sú sprevádzané napínaním a vracaním, niekedy sa vyskytuje aj zástava vetrov či stolice. Ak nechcete, aby sa vám tento bolestivý problém opakovane vracal, treba upraviť životný štýl. Veľký efekt majú aj jednoduché zmeny ako dostatok tekutín, najmä obyčajnej vody, pestrá strava či pravidelný pohyb.

Stojí vám to za to?

Problémy s erekciou ničia mužom sebavedomie aj vzťahy, sú ochorením, ktoré zasahuje do kvality života mnohých chlapov. Erektilná dysfunkcia sa prejavuje neschopnosťou dosiahnuť a udržať stoporenie pohlavného údu na dostatočne dlhý čas, aby mohlo prísť k uspokojivému pohlavnému styku.

„Erektilná dysfunkcia môže byť dôsledkom psychických problémov, somatických, resp. metabolických ochorení alebo ich kombináciou. U mladších mužov často ide o psychické  faktory. U mužov vo vyššom veku sú okrem psychických problémov častou príčinou erektilnej dysfunkcie aj ochorenia ako cukrovka či ochorenia kardiovaskulárneho systému,“ približuje MUDr. Slavov.

shutterstock_551752360.jpg

Poruchu erekcie môže spôsobiť aj to, keď jete oveľa viac, ako vám naozaj treba. No okrem obezity je to aj fajčenie, alkoholizmus či užívanie drog, ktoré môžu podlomiť mužskú hrdosť. Karty vedia zamiešať aj poruchy spánku či užívanie niektorých liekov. Žiadna sláva to nebude s erekciou ani v prípade, ak vás trápi depresia, úzkosti či iné duševné choroby. V neposlednom rade treba spomenúť aj napätie v rodine či vzťahové problémy spôsobené stresom. Psychická pohoda ide ruka v ruke s vašimi výkonmi v posteli.

Opatrne s tabletami, ktoré vás vzpružia

„Dnešné možnosti liečby erektilnej dysfunkcie sú veľmi dobré. Väčšina pacientov profituje z modernej farmakoterapie a zlepšenie intímneho života následne často vedie aj k harmonizácii celkového vzťahu partnerov, ktorý často trpí v dôsledku problémov s erekciou. Pacient s erektilnou dysfunkciou by mal byť dôkladne vyšetrený špecialistom – urológom alebo andrológom, ktorý následne odporučí vhodnú liečbu. Je to dôležité, keďže podávanie liekov na erekciu je u niektorých pacientov prísne zakázané,“ varuje urológ pred nezodpovedným užívaním tabletiek na erekciu.

shutterstock_259742720.jpg

Pomôcť vedia aj pacientom, ktorým nezaberie liečba tabletami, injekciami či doplnením testosterónu. Možnosťou je potom alternatívne riešenie, akým je napríklad použitie vákuovej pumpy či implantácia penilných protéz. Pokiaľ je príčinou psychický problém, pomôcť s erekciou môžu návštevy psychológa alebo sexuológa.

Aj v tomto prípade však platí, že je dobré ťažkostiam radšej predchádzať. Doktor Slavov pripomína už dobre známy fakt, že svoj zdravotný stav, a teda aj erekciu, vieme ovplyvniť dodržiavaním zásad správnej životosprávy: „Nefajčiť, neholdovať alkoholu, pestrá strava s obsahom zeleniny, menej mastné jedla, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a redukcia stresu. Je dôležité dodržiavať aj pravidelné preventívne prehliadky, ktorých cieľom je odhalenie zdravotného problému už v jeho počiatku, keď ešte nemusí mať príznaky a keď včasná liečba má priaznivú prognózu na zdravie a kvalitu života pacienta.“

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.