projekt poisťovne logo generali

Hory v mobile? 6 mobilných aplikácií pre každý váš výlet na slovenské kopce

29. 07. 2020

Aplikácie sú v dnešnom svete plnom technológii neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Okrem zábavy nám však vedia v mnohých situáciách pomôcť či uľahčiť niektoré naše činnosti. Dnes už asi ani neexistuje oblasť, na ktorú by nebola navrhnutá špeciálna aplikácia a inak tomu nie je ani pri turistike a outdoorových aktivitách.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečnosti v horách pri príležitosti spustenia mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom a získate prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Hrdým partnerom aplikácie je poisťovňa Generali s jej poistením do hôr.

Aby ste v množstve dostupných aplikácií nemuseli tápať, prinášame vám praktický prehľad tých najlepších a najužitočnejších z nich, ktoré by ste si pred odchodom do hôr mali určite stiahnuť.

Locus Map

Na hory by ste sa určite nemali vydať bez mapy, či už tej klasickej alebo online. Skvelou voľbou je v tomto prípade aplikácia Locus Map, ktorú ocenia nielen turisti, ale i profesionálni outdooroví športovci. Nájdete v nej online i offline verzie máp z celého sveta zamerané predovšetkým na turistiku a cyklistiku, ale aplikácia obsahuje dokonca aj námornícke mapy. Samozrejmosťou je GPS lokalizácia a skvelou funkciou je najmä možnosť hlasovej navigácie priamo v teréne na základe vami zadaných bodov. Locus Map je však nielen užitočným navigátorom, ale s aplikáciou si môžete robiť aj záznamy vašich prejdených trás, vyhodnocovať rýchlosť chôdze či počet nachodených kilometrov. Milovníkov geocachingu poteší aj možnosť nechať sa navigovať na miesta uložených kešiek, a to podľa klasickej navigácie alebo kompasu. Táto aplikácia je tak užitočným spoločníkom pre rodinný výlet, ale aj náročnejšie výstupy.

Hiking – Turistická mapa 

Skvelá aplikácia Hiking, ktorá je viac než rovnocennou náhradou klasickej turistickej mapy. Obsahuje nielen značené turistické chodníky a rázcestia, ale aj veľkú databázu vrcholov, vyhliadok, táborísk, prístreškov, prameňov či ubytovaní. V aplikácii vidíte vašu aktuálnu polohu a vzdialenosť do ľubovoľného bodu záujmu. Jej výhodou je tiež výšková mapa s vrstevnicami a mierkou. Turisti ocenia najmä možnosť rozšírenej reality pre lepšiu orientáciu priamo v teréne. S touto funkciou môžete zosnímať okolie prostredníctvom kamery vo vašom smart zariadení, na ktorom sa vám následne zobrazia okolité turistické trasy z mapy. V aplikácii si môžete stiahnuť mapy oblastí, ktoré plánujete navštíviť a využiť ich tak neskôr aj bez pripojenia na internet. Skvelým bonusom je aj nízka spotreba batérie.

Horská záchranná služba

Novú aplikáciu horských záchranárov by mal mať v smartfóne každý zodpovedný turista. S aplikáciou Horská záchranná služba si viete privolať pomoc v horách kdekoľvek na Slovensku, a to len jediným tlačidlom, pričom so záchranármi viete komunikovať prostredníctvom sms správ alebo chatu. Ak sa na túre  stratíte, viete zdieľať svoju polohu so záchranármi, ktorí vás tak ľahšie lokalizujú alebo vám poradia, ako sa dostať späť na turistický chodník. V aplikácii si môžete vyplniť vaše plánované turistické trasy, ako aj predpokladaný čas vášho návratu. Po uplynutí stanoveného času vám príde upozornenie na úspešné potvrdenie cieľa. Ak naň nezareagujete automaticky sa odošle upozornenie na človeka, ktorého v aplikácii uvediete ako kontaktnú osobu pre prípad núdze.

Okrem toho však aplikácia obsahuje aj ďalšie užitočné funkcie. Dohľadať si jednoducho viete najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu či najbližšiu horskú chatu. S aplikáciou máte prehľad o počasí, ale aj výstrahách v turistickej oblasti, v ktorej sa aktuálne nachádzate.

Po stiahnutí aplikácie do smartfónu a overení telefónneho čísla si môžete vyplniť svoj osobný profil. Kde o sebe môžete uviesť nielen základné informácie, ale aj zdravotné ťažkosti a zoznam užívaných liekov či kontaktnú osobu, ktorú je možné v prípade potreby kontaktovať.

Aplikáciu je možné využiť nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku, kde sú tiesňový hovor a núdzová SMS presmerované na Záchrannú zdravotnú službu alebo horskú službu danej krajiny.

foto-55.JPG

Xplór

Ak popri plánovanej trase v horách chcete zájsť aj na nejaké zaujímavé miesto v okolí určite si stiahnite česko-slovenskú aplikáciu Xplór. Nájdete v nej detailný prehľad viac ako 1 500 najzaujímavejších pamiatok a tajných zákutí na celom území Slovenska s podrobnými informáciami o danej lokalite, prístupových cestách, otváracích hodinách či vstupnom.  Okrem toho s priateľmi môžete zdieľať vaše skúsenosti a odporúčania na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Vytvárať si cestovateľský denník, do ktorého si môžete uložiť aj vaše fotky z navštívených miest. Zaujímavosťou je funkcia takzvanej virtuálnej chladničky, na ktorú si môžete umiestniť mince z lokalít, ktoré ste navštívili. Financie z takto zakúpených mincí putujú na podporu regionálnych projektov na obnovu a zveľaďovanie prírodného a kultúrneho dedičstva Slovenska.

Nájdi kopec 

S touto aplikáciou sa vám už nikdy nestane, že nebudete vedieť, ako sa volá kopec pred vami. Slovenská aplikácia Nájdi kopec funguje na systéme rozšírenej reality. To znamená, že sa na pohoria okolo vás pozriete prostredníctvom objektívu vášho telefónu a šikovná aplikácia vám povie, ako sa volá kopec pred vami. Táto appka pozná viac než 240 tisíc zmapovaných kopcov nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách, a to od tých najväčších až po takmer neznáme „kopčeky“. Nájdený kopec si môžete nechať zobraziť na štandardnej, terénnej, satelitnej či hybridnej mape z Google Maps. V aplikácii sa dozviete nielen názov daného pohoria alebo štítu, ale aj jeho nadmorskú výšku a to, ako ďaleko od vás sa nachádza. V dolnom rohu sa zobrazuje aj malý virtuálny kompas.

Zaži Tatry

Ak sa chystáte do Tatier, určite vám odporúčame aj aplikáciu Zaži Tatry. V aplikácii nájdete 3D mapu Tatier, na ktorej sú vyznačené jednotlivé štíty, plesá, vodopády, chaty, hotely a ďalšie dôležité záchytné body. Oproti klasickým mapám vám aplikácia umožní vidieť Tatry z vtáčej perspektívy v 3D rozhraní, pričom si z tohto pohľadu môžete obzrieť až 205 turistických chodníkov. Ak si aplikáciu otvoríte priamo v Tatrách, na mape uvidíte svoju aktuálnu polohu a prevýšenie. Mapa Tatier funguje aj v offline režime, čiže vám na orientáciu v teréne poslúži aj bez pripojenia na internet. Okrem toho si v aplikácii môžete prečítať zaujímavosti o jednotlivých miestach a nájdete tam aj fotografie, ktoré do aplikácie môžu prispievať aj používatelia.

shared_image.jpg

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.