projekt poisťovne logo generali

Ako žiť spokojnejšie a byť ohľaduplný k životnému prostrediu? Inšpirujte sa minimalizmom

17. 09. 2021

V posledných rokoch sa minimalistický životný štýl stal populárnym aj vďaka benefitom, ktoré môže priniesť do našich životov. Slovo minimalizmus prvýkrát spomenul Richard Wollheim v roku 1965 v kontexte minimalistického umenia. Dnes sa však tento výraz spomína často v spojení so spôsobom života, keď sa ľudia vzdávajú nadbytku materiálnych vecí. Inšpirujte sa niekoľkými jednoduchými tipmi, ako žiť viac minimalisticky.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme životnému prostrediu a rôznym ekologickým témam. Starajte sa o svoj domov a majetok, aby ste si ich mohli užívať čo najdlhšie. Ochrániť ich pomôže aj poistenie majetku od Poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v prípade neočakávaných udalostí.

Hlavnou zásadou minimalizmu je „menej je viac“. Ak sa rozhodnete obklopiť menším množstvom vecí, ktoré si však budete vážiť a naplno ich využívať, môže to byť oslobodzujúce. Nielen preto, že tým eliminujete neporiadok, ale umožní vám to sústrediť sa viac na zážitky ako na zaobstarávanie najnovších a najmodernejších vychytávok, ktoré bývajú záťažou aj pre vašu peňaženku. Podľa psychológov bývajú minimalisti spokojnejší a majú častejšie pocit kontroly nad svojím prostredím a životom.

Minimalistický životný štýl je tiež ohľaduplný k životnému prostrediu. Tým, že sa obklopujete menším množstvom materiálnych vecí, ktoré využívate na maximum, tvoríte aj menej odpadu. Mnohokrát si totiž neuvedomujeme, že ak si niečo kúpime, dostaneme to zabalené a aj tento obal tvorí odpad, ktorý je potrebné recyklovať, skládkovať či spáliť. Okrem toho je množstvo vecí vyrobených spôsobom, že vám dlho nevydržia a vy ich budete musieť čoskoro vyhodiť a kúpiť si náhradu.

Žiť minimalistickým životným štýlom neznamená, že sa musíte vzdať všetkých svojich vecí a fungovať v prázdnom byte. Ide skôr o nastavenie, že každú kúpu materiálnej veci prehodnocujete a pýtate sa sami seba, či danú vec reálne a dlhodobo využijete a či vám prinesie úžitok.

Jednou z jednoduchých zmien, ktoré môžete spraviť, je vyskladať si kapsulový šatník. Ročne nakúpime až 80 miliárd kusov oblečenia, z ktorých väčšina pochádza z obchodov tzv. „rýchlej módy“. Módny priemysel má na svedomí až 10 % emisií uhlíka, využíva množstvo vody a znečisťuje oceány až 500 000 tonami mikroplastov. Kupujte si preto kvalitné, nadčasové, ľahko kombinovateľné kúsky a určite si počet kusov oblečenia v šatníku, ktoré potrebujete. Nevyužívané a nadbytočné veci darujte alebo predajte. Ušetríte si tým aj čas, ktorý musíte zakaždým venovať výberu outfitu.

shutterstock_1459150397.jpg

Či už ide o oblečenie, jedlo, elektroniku, nábytok alebo čokoľvek iné, voľte kvalitu nad kvantitou. Nakupujte produkty, ktoré vám vydržia, a len toľko, koľko reálne potrebujete alebo spotrebujete. Investujte peniaze, ktoré zarobíte, s rozumom. Zásady minimalizmu sa dajú aplikovať aj pri nákupe potravín či iného spotrebného tovaru. Zhruba tretina všetkého vyprodukovaného jedla sa totiž na svete vyhadzuje či stráca. Buďte preto kreatívni a využite zakúpené potraviny na maximum a pokiaľ sa dá, kupujte produkty od lokálnych dodávateľov.

Starajte sa o veci, ktoré ste si už zakúpili, a skôr než ich vyhodíte, skúste ich opraviť alebo upcyklovať. Napríklad starý, zdanlivo nepotrebný kus nábytku dokážete farbou, ozdobnou tapetou alebo modernými úchytkami razom premeniť na krásny doplnok.

shutterstock_312829994.jpg

Pokiaľ ide o domácnosť, až 86 % vplyvu domácnosti na životné prostredie je spojené s využívaním energií, napríklad na osvetlenie a kúrenie. Mnohí preto uprednostňujú bývanie v menšom priestore alebo v pasívnom dome, ktoré sú energeticky menej náročný. Údržba menšieho príbytku je jednoduchšia a finančne menej náročná a tí, čo potrebujú väčší priestor na život, napríklad väčšie rodiny, môžu ušetriť bývaním v pasívnom dome. Ak sa však nemáte v pláne sťahovať sa či stavať, skúste zredukovať svoju spotrebu energií, napríklad výmenou žiaroviek za LED žiarovky, investujte do energeticky efektívnych spotrebičov a nainštalujte si programovateľný termostat.

Zdroje:

https://theboar.org/2020/05/environmental-benefits-minimalism/

https://www.bbc.co.uk/ideas/videos/minimalism-who-needs-all-this-stuff-anyway/p06872kg

https://www.theminimalists.com/

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.