projekt poisťovne logo generali

Inšpirujte sa našimi cestovateľskými predsavzatiami na rok 2020

Jožo a Hanka Orgonášovci 27. 12. 2019

Na tento článok som sa obzvlášť tešil – nebojte sa, nebudú to žiadne predsavzatia, ktoré už v januári nebudú platiť. Také sme už dlhé roky dozadu hodili za hlavu. :) Radi si dávame cestovateľské predsavzatia, ktoré nás budú skutočne motivovať a budú pre nás akýmsi míľnikom počas roka. Plníme si nimi nielen naše sny, no posúvame naše limity, skúsenosti a snažíme sa dokázať, že sa veci dajú, aj keď to na prvý pohľad nejde.

Tip: Ešte predtým, ako sa vrhneme do roku 2020 a nemáte vybrané miesto, kde stráviť Silvester, hoďte jedným očkom na týchto 6 netradičných miest, kde osláviť príchod nového roku!

 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo (@cestujemespolu),

Cieľom nášho blogu #cestujemespolu nie je prispievať do toho neskutočného množstva travel blogerov, ktorým každý závidí, kde všade už boli či plánujú ísť. Naším cieľom je inšpirovať – tým, že aj my sme iba bežne zamestnanými ľuďmi (8 hodín denne pekne v práci, 20 dní dovolenky do roka), chceli by sme vám ukázať, že cestovať sa dá plnohodnotne aj s bežnou prácou. Základom je však dobré plánovanie – už teraz v decembri si sadnite jeden večer k pracovnému stolu, otvorte fľašku vína, mrknite na túto našu pomôcku a zrazu zistíte, že v roku 2020 môžete z 20 dní dovolenky vytĺcť až 55 dní voľna!

Nový prírastok

Už nebudeme cestovať sami. 🙂 Toto je naše asi najprekvapivejšie predsavzatie na rok 2020. Vo februári čakáme prírastok, no už teraz vieme, že rok 2020 chceme cestovať rovnako plnohodnotne, ako tomu bolo doteraz. Veríme, že so správnym mentálnym nastavením sa to dá – že dieťatko nemusí byť obmedzením a nemusí „zavrieť“ maminu či ocina na niekoľko rokov do jeho domáceho prostredia. Áno, zmenia sa nám mierne itineráre, nebude to možno až tak akčné (alebo?)… Chceli by sme napr. vyskúšať týždňový výlet okolo Spojených arabských emirátov na výletnej lodi či stráviť pred hlavnou sezónou týždeň na plachetnici niekde v Chorvátsku.

 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo (@cestujemespolu),

Zodpovedné cestovanie

Ako sme písali nedávno, udržateľný turizmus je v spoločnosti čoraz dôležitejší. Cestovať a žiť ekologickejšie, zelenšie, šetrnejšie a najmä ohľaduplnejšie – a čo je dôležitejšie, my naozaj veríme, že tento spôsob cestovania sa dá dokonca preniesť aj do našich každodenných životov tu na Slovensku. Ako? Stačí už len nekupovať čistú vodu v plastových fľašiach, nosiť si do obchodov vlastné znovu použiteľné vrecká a dózičky či podporovať svojou kúpou domácich výrobcov. Je to náročné na čas, vieme, ale stojí to za to. Nie len ten pocit, že k niečomu slepo prispievame. Práve na cestách a najmä v tých chudobnejších krajinách vidíme, ako je a bude udržateľný turizmus čoraz dôležitejší.

Objaviť nepoznané

Rok 2020 chceme spraviť v našich životoch aj rokom skúšania. Chceli by sme vyskúšať predĺžený víkend v obytnom prívese – s kampervanom Marco Polo od Mercedesu sme už cestovali, rovnako sme si vyskúšali skutočne poriadne veľký karavan. Už nám chýba teda iba test obytného prívesu, lebo… jedným z našich životných cieľov (a spokojne to môže byť aj neskôr ako v roku 2020) je vydať sa na dlhšiu cestu karavanom alebo obytným prívesom okolo Európy. No chceli by sme vyskúšať aj freediving! Ten sme mali na pláne už tento rok, akosi nám to nevyšlo a cítime, že práve rok 2020 bude ten správny. A prečo práve freediving? 2 hlavné dôvody – v prvom kroku tento šport posúva vaše limity a poznanie vášho tela na novú úroveň, no najmä vám otvára podvodný svet. Svet, ktorý tak často nevidíme, pretože chodíme po súši. Ako certifikovaní potápači však môžeme potvrdiť, že sa na každý náš ponor tešíme ako malé deti – ponoríte sa pod hladinu a zrazu zbadáte niečo úplne iné a nové. Ticho, stav beztiaže a okolo vás fauna a flóra, ktorú bežne nevidíte. Pre nás je ten podvodný a najmä podmorský svet jednoducho úžasný.

Inšpirujte sa našimi cestovateľskými predsavzatiami na rok 2020

Lepšia životospráva

Zdravšia strava a ešte viac pohybu – pri našich sedavých zamestnaniach a v našom veku (obaja už máme po 30-ke) je bežné, že sa začínajú objavovať bolesti, ktorými vám telo dá pocítiť, že sa oň nestaráte najlepšie. V roku 2020 to chceme zmeniť, nie radikálne a hneď v januári, ale postupne. Dať si spoločný tréning (aspoň raz do týždňa), vyskúšať si aspoň na mesiac vegetariánsku stravu, začať pomaly otužovať a investovať čas a energiu práve do svojho tela. Sme presvedčení, že sa to oplatí a cítime to aj na cestách, keď musíme niekedy dlhé kilometre nosiť batohy na chrbtoch. Keď sme pri batohoch a rôznych cestovateľských pomôckach – určite sa oplatí investovať raz do kvalitného produktu, ako sa orientovať iba na cenu a potom danú vec po pár výletoch vyhodiť. Dôkazom je pre nás napr. aj tento cestovateľský batoh – je síce šialene drahý, ale po 20-tich tripoch a nešetrnom správaní máme pocit, že je ako nový.

Cestovanie naľahko

Chceme viac cestovať iba s príručnou batožinou, na kratšie výlety, lepšie využiť predĺžené víkendy, ktorých nám rok 2020 štedro ponúka! Pozrite si našich 5 tipov na netradičné víkendy & výlety blízko Slovenska. A výhoda cestovania iba s príručnou batožinou? Nemusíte sa baliť dlho, jednoducho hodíte pár vecí do kufríka a vydáte sa spoznávať niečo nové. Chceme sa viac sústrediť aj na Slovensko, ktoré je ideálne na víkendové tripy (máme tu hory, jazerá, letné aj zimné športy, všetko vzdialené iba pár hodín) – pri kombinácii s netradičnými ubytovaniami, ktoré na Slovensku vyrastajú ako huby po daždi (napr. sme nedávno objavili ForRest Glamping), to môže byť pohodové cestovanie po našej krásnej krajine (mimochodom, o koľkých z týchto 7 miest na Slovensku ste vedeli, že vôbec existujú?). Pred pár mesiacmi sme po dlhých rokoch zavítali aj na festival, nie veľký, ale o to zaujímavejší. Volá sa Atmosféra a tu si môžete prečítať aj našu recenziu. A cítime, že jeden takýto podobný festival musíme navštíviť aj v roku 2020. 🙂

 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo (@cestujemespolu),

Atraktívnejšie fotografie

Naším ďalším predsavzatím je zlepšiť našu cestovateľskú fotografiu. Našich pár tipov, ako viete aj vy takmer okamžite vylepšiť vašu dovolenkovú fotku, sme priniesli vo videu (mrk nižšie), no cítime, že sa potrebujeme stále zlepšovať. Inšpiráciou sú nám zahraniční travel blogeri, ale aj kamoši zo slovenskej blogerskej scény. Tip – ak máte ako-tak „zmáknutú“ samotnú fotografiu a trápite sa s post-procesom, odporúčame tento bezplatný (a takmer nekonečne dlhý) seriál od Anthonyho Morgantiho o tom, ako z fotky vytiahnuť maximum.

Travel list

No a na záver možno pár destinácií, ktoré máme už dlhšie vysnívané… A keďže veríme, že aspoň raz ročne by mal každý z nás navštíviť krajinu, v ktorej ešte nebol, tak si držíme palce, že niečo z tohto vyjde:

  • Sledovať polárnu žiaru niekde na severe Nórska.
  • Zohriať sa počas našej zimy na pohodovej Srí Lanke.
  • Spoznať niečo úplne netradičné, ako napr. Svätý Tomáš a Princov ostrov (skúsite si tipnúť bez pozretia do mapy, kde sa tento ostrov nachádza?).
  • Poprechádzať sa po čarovnej Madeire.
  • Užiť si sobotný zápas NFL priamo v Bostone.
  • Vydať sa k protinožcom, zobrať kampervan a prejazdiť Nový Zéland.
  • Zahodiť predsudky a lepšie spoznať Blízky a Stredný východ.
  • Potápať sa v Egypte.
  • Vrátiť sa do Indie a ochutnať jej južnú kuchyňu.

Chceme, musíme, navštívime… Často sme tieto slová použili a na úplný záver sa patrí uviesť veci na pravú mieru. Keď sa nič z tohto nepodarí a budeme môcť iba cestovať prstom po mape alebo sledovať zaujímavé dokumenty na Netflixe, aj tak budeme radi. Avšak veríme, že keď človek chce, všetko sa dá. Veď na to sú predsavzatia, či? 🙂

Tip na záver

Či už plánujete objavovať nepoznané, alebo sa vydať po overených destináciách, nezabudnite ani na cestovné poistenie.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.