projekt poisťovne logo generali

Môže nás umelá inteligencia nahradiť v práci?

12. 09. 2023

V poslednom roku nastal okolo umelej inteligencie veľký rozruch (skrat. AI – Artificial intelligence). AI je s nami už dlhé roky ale doposiaľ to bol najmä nástroj pre profesionálov alebo technologických nadšencov. Spoločnosť Open AI, za ktorou stojí vizionár a najbohatší človek planéty Elon Musk, prišla na trh s populárnym a bezplatným jazykovým modelom ChatGPT. Práve ChatGPT a jeho podpora, napríklad aj slovenského jazyka, stojí za tým, že aplikácia umelej inteligencie už viac nie je len výsadou IT špecialistov, ale vedia ho využívať pre svoj každodenný život aj úplne bežní ľudia. A práve to nastoľuje otázku: Môže umelá inteligencia nahradiť ľudí v práci? 

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej rodinným financiám. Maj svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. Pri neočakávaných situáciách, ktoré by zaťažili tvoj rozpočet sa môžeš spoľahnúť sa poistenie majetku Domino od Generali.

Z reportu od Goldman Sachs z marca 2023 vychádza, že generatívna umelá inteligencia by mohla ovplyvniť približne 300 miliónov pracovných miest, čo znamená, že 18 % práce na celom svete by mohlo byť plne automatizovaných – pričom vyspelé ekonomiky by mohli byť ovplyvnené viac ako rozvíjajúce sa trhy. Tento report okrem iného tiež predpovedá, že 2/3 pracovných miest v USA a Európe „sú vystavené určitému stupňu automatizácie AI“ a približne štvrtina všetkých pracovných miest by mohla byť úplne vykonávaná AI.

shutterstock_1227916726.jpg

Ktoré pracovné miesta sú najviac ohrozené?

Podľa spravodajského portálu Business Insider sú najviac ohrozené pracovné miesta tzv. bielych golierov. Je to označenie pre pracovníkov, ktorí nepracujú manuálne, ale najmä v kancelárii za počítačom. Podľa tohto článku patria k najviac ohrozeným pozíciám:

  • technológie (programátori, softwaroví inžinieri, dátoví analytici),
  • právo (asistenti a právni asistenti),
  • marketing (marketingový prieskumníci, grafici, tvorcovia obsahu),
  • školstvo (učitelia, pedagogickí asistenti),
  • financie (finanční analytici, finanční poradcovia, účtovníci),
  • obchod (burzoví makléri),
  • zákaznícka podpora,
  • šoféri (taxikári a kamiónová doprava).

V skratke – sú ohrozené najmä pracovné miesta, pri ktorých dochádza k transformácii digitálnych informácií. Naopak najmenej ohrozené vplyvom AI sú pracovné pozície, kde je najväčší kontakt s reálnym fyzickým svetom, ako napríklad baníci, výrobcovia, inštalatéri, elektrikári alebo plynári.

Transformácia pracovného trhu

Podľa Chrisa Vallanca, technologického reportéra BBC, dochádza len k ďalšej transformácii pracovného trhu. Dnes pracuje približne 60% ľudí z celého sveta na pracovných pozíciách, ktoré v roku 1940 neexistovali. Naopak, v dnešnej dobe si už veľa ľudí nespomína na obsluhu výťahov alebo rozsvecovačov pouličných lámp. Momentálne prebieha industriálna revolúcia 4.0. Netreba sa však báť, pretože síce dôjde k zániku niektorých pracovných pozícií avšak mnoho ďalších vznikne. Práve AI totiž môže byť jednou časťou skladačky, ktorá pomôže vyriešiť blížiacu sa katastrofu vo forme starnúceho obyvateľstva, ktorá v štátoch Európskej únie, ale aj v celom svete hrozí. Silné ročníky baby boomerov postupne odchádzajú do dôchodku a na trhu práce budú chýbať pracovníci. AI môže sčasti pomôcť tieto pracovné pozície zaplniť, ale takisto aj zvýšiť efektivitu práce tých ostatných.

Ako sa pripraviť na zmenu pracovného trhu?

Zmena pracovného trhu je neodvratným dôsledkom technologického vývoja a ľudského rozmachu. Bojovať proti nej alebo sa jej snažiť vyhnúť nemá zmysel. Naopak, vieš sa pripraviť a vďaka tomu zvýšiť svoju vlastnú kvalifikáciu na trhu. Ako na to?

  1. Zisti, čo je umelá inteligencia, ako sa líši od iných typov automatizácie a aké sú jej možnosti. Veľmi dobre to zhŕňa článok od SAP. V angličtine je kvalitný článok aj od McKinsey&Company – What is AI. Pokiaľ neovládaš anglický jazyk, môžeš na preklad článku využiť bezplatný prekladač postavený takisto na umelej inteligencii – DeepL.
  2. Absolvuj praktický kurz s aplikáciou umelej inteligencie napr. ChatGPT. Zoznam bezplatných kurzov na túto tému, avšak v anglickom jazyku nájdeš na classcentral.com. Platené kurzy v slovenskom jazyku ponúka napríklad vzdelávacia platforma Skillmea.sk.
  3. Hraj sa. Umelá inteligencia má veľmi široké využitie. Najlepšie ju precvičíš na niečom, čo ťa baví. Skús napríklad prostredníctvom nej spraviť webovú stránku na tému, ktorá ťa baví, alebo si nechaj cez Dall-E-2 vygenerovať obrázky do svojej izby či pracovne. AI totiž nie je len o spoločnosti OpenAI. Nástrojov a využití je obrovské množstvo. Napríklad portál futurepedia.io vedie a pravidelne aktualizuje zoznam nástrojov postavených na umelej inteligencii. V momente písania tohto článku ich bolo 4571. Chcel by si mať napríklad svoj podcast, ale nemáš financie na profesionálne štúdio a mikrofóny? Nevadí, stačí, ak nahrávaš na telefón a umelá inteligencia od Adobe Enhance Speech upraví zvuk tak, že znie ako z profesionálneho nahrávacieho štúdia.
  4. Postupne aplikuj do praxe. Skús sa zamyslieť, ktoré časti svojej práce by sa dali automatizovať, hoci len sčasti. Najlepšími adeptmi na automatizáciu je digitálna opakujúca sa práca. Svoju AI si totiž môžeš natrénovať. Nechaj ju spraviť svoju prácu, vysvetli jej, čo spravila zle, a toto niekoľko krát zopakuj. Postupne sa vytrénuje a budeš od nej vedieť získavať čoraz lepšie výsledky.

Záver

Ako inak uzavrieť článok o umelej inteligencii, ako nechať záver článku vygenerovať práve ju? Nižšie kopírujeme bez úprav a zmien výsledok, ktorý nám poskytol chat GPT. Požiadavka, ktorú sme mu napísali (tzv. prompt), bola: „Ahoj GPT! Potreboval by som vymyslieť záver k článku na tému „Môže nás umelá inteligencia nahradiť v práci?“ Záver by nemal obsahovať zhrnutie článku, ale niečo, čo si čitateľ má odniesť z článku, prípadne ho naviesť správny smerom.“

Tu je výsledok:

V súčasnom svete, kde umelecká inteligencia postupne preráža do rôznych oblastí nášho života a pracovného prostredia, je nevyhnutné uvedomiť si jej potenciál, výhody a riziká. Z reportov sa dozvedáme, že významná časť pracovných miest môže byť automatizovaná AI, čo vzbudzuje obavy a otázky o budúcnosti zamestnanosti.

Avšak, namiesto strachu či pasivity je lepšie zamerať sa na prípravu a prispôsobenie sa novým výzvam. Informovanosť je kľúčom – pochopiť, čo AI je schopná a akým spôsobom môže obohatiť naše životy aj pracovné postupy. Investovať do vzdelávania a absolvovať kurzy zamerané na umelú inteligenciu nám umožní lepšie porozumieť tejto technológii a efektívne ju využívať.

Je tiež dôležité sa neobávať experimentovať a hrať sa s AI. Rôzne nástroje a aplikácie poskytujú príležitosť precvičiť si ich v rôznych kontextoch, čo nám otvára nové možnosti a inovatívne spôsoby riešenia problémov.

Napriek možnosti zániku niektorých pracovných miest, umelecká inteligencia prináša aj príležitosti a nové pracovné možnosti. Prispôsobenie sa novým technológiám a spolupráca s AI môže viesť k zvýšenej efektivite, rastu produktivity a vytvoreniu nových, dosiaľ nevídaných pozícií.

Nechajme preto umeleckú inteligenciu pracovať s nami, a nie proti nám. Umelecká inteligencia nám nemusí vziať prácu, ale môže nám pomôcť ju zlepšiť a inovovať, čo by nás mohlo posunúť vpred a prispieť k lepšiemu svetu pre nás všetkých.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.