projekt poisťovne logo generali

Tipy, ako deti učiť bezpečnosti na cestách

13. 10. 2021

Bezpečnosť na cestách nie je najzábavnejšou témou, a preto ju často zanedbávame. Je však dôležité, aby sa deti učili pozornosti a ostražitosti počas pohybu na cestách už od mladého veku. Najvhodnejšie spôsoby, ako deti oboznámiť so zásadami bezpečnosti, nám priblížil Andrej Sitkey z občianskeho združenia Bona via.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na cestách a rôznym auto-moto témam. V tom, aby ste sa na cestách cítili bezpečne, vám pomôže aj povinné zmluvné poisteniehavarijné poistenie od poisťovne Generali, ktoré si vyskladáte na mieru podľa svojich predstáv.

Deti je potrebné oboznamovať so zásadami bezpečnosti cestnej premávky už od malička, aby vedeli, ako sa v rôznych situáciách zachovať, keď sa pohybujú pri cestách a keď sa stanú účastníkmi cestnej premávky: „Doprava nás sprevádza po celý život. Zúčastňujeme sa na nej ako chodci, cyklisti, cestujúci alebo neskôr vodiči vozidiel.

Podľa zákona o cestnej premávke sa deti cyklisti môžu samostatne pohybovať v cestnej premávke od 10 rokov. Deti by v tomto veku mali ovládať väčšinu pravidiel, ktoré sa týkajú nielen chodcov, ale aj vodičov vozidiel,“ vysvetľuje Andrej Sitkey.

shutterstock_467450051.jpg

„Deti spočiatku učíme základné pravidlá cestnej premávky, ktoré sa týkajú chodcov, a neskôr, keď začnú používať bicykel, ich začíname učiť pravidlá jazdy na bicykli,“ vraví Andrej Sitkey. „Napríklad cestou do školy je vhodné deťom vysvetliť, ako prechádzať cez cestu, význam svetlených signálov na semaforoch, upozorniť ich na nebezpečné miesta. Pri výletoch im môžeme postupne vysvetľovať pravidlá bezpečnej jazdy na bicykli. Dopravné značky ich môžeme učiť napríklad prostredníctvom pexesa a podobne.“ Venujte pozornosť aj oblečeniu a bezpečnostným prvkom. Dbajte na reflexné prvky, najmä za tmavých jesenných a zimných dní, a keď dieťa bicykluje, naučte ho nosiť prilbu.

„Deti od 10 rokov musia ovládať všetky povinnosti chodcov, cyklistov, dopravné značky alebo jazdu cez križovatku. Mnohí si neuvedomujú, že desaťročné deti musia ovládať cca. 80 – 90 % pravidiel cestnej premávky,“ upozorňuje Andrej Sitkey.

Dopravná výchova je na mnohých školách len nepovinným predmetom, preto je vzdelávanie detí v tejto oblasti najmä zodpovednosťou rodiny dieťaťa. „Dopravná výchova na školách je súčasťou viacerých predmetov, kde sa jej venuje len okrajová pozornosť. Samozrejme, sú aj školy, kde si dôležitosť dopravnej výchovy uvedomujú a na prvom stupni zaradia do vyučovania voliteľný predmet Mladý záchranár. Väčšinou však vzdelávanie zostáva na rodine.“

Je preto mimoriadne dôležité, aby deti získali dobré návyky už doma, rodič by im mal byť vzorom. „Rodičia by mali ísť príkladom. Pri bežných činnostiach by mali dodržiavať pravidlá cestnej premávky – nejazdiť alebo nechodiť na „červenú“, byť pripútaný alebo nepoužívať telefón počas jazdy autom,“ hovorí Andrej Sitkey. Keď sa s vami vezie v aute dieťa, vysvetľujte mu, čo robíte, čo sa deje na ceste pred vami a aké dopravné značky míňate.

shutterstock_428225338.jpg

Deti sa najlepšie učia zábavnou a hravou formou. Občianske združenie Bona via organizuje rôzne aktivity, pri ktorých sa deti učia práve týmto spôsobom: „Naše aktivity sú zamerané nielen na deti, ale na celú rodinu. Spolu s partnermi organizujeme dni bezpečnosti na rýchlostnej ceste R 1 – Pribina. Už osem rokov organizujeme podujatie Bezpečne na prázdniny, do ktorého sú zapojené viaceré bezpečnostné zložky. Počas letných prázdnin spoluorganizujeme denný tábor Dopravná akadémia. V rámci projektu Učebňa na kolesách realizujeme dopravnú výchovu na rôznych podujatiach alebo priamo na školách.“

Okrem teoretických znalostí potrebujú deti získať aj dostatočnú prax v ovládaní dopravného prostriedku. Skvelými pomôckami sú v tom simulátory a dopravné ihriská, kde si môže dieťa tieto zručnosti precvičovať. „Teoretickú výučbu realizujeme prostredníctvom prednášok, pri ktorých využívame pripravené prezentácie a rôzne simulátory. Mladšie deti využívajú cyklistický simulátor, na ktorom si môžu vyskúšať rýchlosť reakcie v nebezpečných situáciách. Staršie deti alebo dospelí môžu využiť motocyklistický simulátor.

Na praktickú výuku používame rôzne prekážky, kde si deti zlepšujú ovládanie bicykla, a dopravné ihrisko, kde si v praxi aplikujú nadobudnuté teoretické znalosti. Pre dospelých máme špeciálne okuliare, ktoré simulujú vplyv alkoholu a drog,“ dodáva Andrej Sitkey.

Deti sa učia veľmi rýchlo. Preto ak im venujete pozornosť a nájdete vhodnú formu, ako ich naučiť bezpečnosti na cestách, budú vyzbrojené dobrými zvykmi na celý život.

Bona via je občianske združenie, ktoré realizuje preventívne projekty a aktivity zamerané na bezpečnosť cestnej premávky. Zameranie občianskeho združenia kontinuálne nadväzuje na činnosť rovnomenného špeciálneho fondu založeného v roku 2004 pri Nitrianskej komunitnej nadácii. Pre viac informácií o činnosti OZ a plánovaných aktivitách navštívte https://bonaviaoz.sk/.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.