projekt poisťovne logo generali

9 vecí, ktoré by mal vedieť každý začínajúci vodič

04. 11. 2020

Tešíte sa na ten skvelý pocit slobody za volantom? Nič sa nevyrovná tomu, keď prejdete skúškou v autoškole a konečne môžete jazdiť sami! Prvých šesť mesiacov však môže byť pre začínajúcich vodičov náročných, predsa len chvíľu trvá, kým sa vodič zabehne. Preto sa oplatí dodržiavať niekoľko bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým sa vyhnete dopravným priestupkom a nehodám. Šťastnú cestu!

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme rôznym motoristickým témam a bezpečnosti na cestách. Jazdite zodpovedne a chráňte tým seba aj svoje okolie. Ochrániť vás pomôže aj havarijné poistenie poisťovne Generali, ktoré si môžete prispôsobiť na mieru podľa svojich predstáv.

1. Myslite na mŕtvy uhol

Ak ste si nevšimli, že k vám prichádza auto, zrejme sa to môže mŕtvy uhol. Ide o priestor, ktorý nevykrývajú vonkajšie ani vnútorné zrkadlá. Mŕtvy uhol je pri každom vozidle iný, a preto sa pred odbočením, zmenou jazdného pruhu alebo vydaním sa na cestu vždy pozrite cez rameno.

2. Do pruhov vchádzajte rozumne

Keď sa pripájate k ceste, upravte svoju rýchlosť tak, aby zodpovedala ostatným vozidlám okolo vás – samozrejme okrem tých, ktoré prekračujú povolenú rýchlosť! Uistite sa, že ste v jazdnom pruhu, ktorý zodpovedá rýchlosti, pri ktorej sa cítite bezpečne. Keď prechádzate do iného jazdného pruhu, nezabudnite dať znamenie o zmene smeru jazdy.

3. Naštudujte si bezpečnostné požiadavky vášho vozidla

Pri autách starších ako 4 roky odporúčame aspoň raz za rok podrobiť svoje vozidlo bezpečnostnej kontrole, aby ste sa uistili, že je spôsobilé na jazdu. Vytvorte si vo vašom kalendári pripomienku a choďte do servisu vždy, keď sa vám niečo na vašom vozidle nezdá.

4. Nešoférujte neskoro v noci

Nízka viditeľnosť či únava – existuje veľa dôvodov, prečo je jazda v noci nebezpečná. Ak je to možné, presúvajte sa v noci radšej iným spôsobom alebo prenechajte šoférovanie skúsenejšiemu vodičovi.

5. Nešoférujte s viacerými pasažiermi

Možnosť zviezť kamarátov môže byť lákavá, ale k nehodám často dochádza práve vtedy, keď máte na zadných sedadlách cestujúcich, ktorí vás rozptyľujú! Prvé mesiace trénujte radšej s pasažierom, ktorý vám môže odovzdať cenné  rady skúseného šoféra a nebude vás zbytočne rozptyľovať ako partička kamarátov. Nebojte, aj na vozenie kamarátov príde, keď sa zabehnete.

6. Držte sa známych trás a kratších ciest

Šoférujte hlavne v okolí vášho domu, choďte na kratšie cesty a zatiaľ sa nepúšťajte do jázd na veľké vzdialenosti. Na trénovanie jazdných zručností odporúčame menej frekventované časy ako napríklad víkendy či sviatky.

7. Na telefóne si zapnite tichý režim

Počas jazdy vás môžu rušiť aj hovory cez hlasitý odposluch, a preto telefón radšej odložte. Nastavte si na svojom smartfóne možnosť tichého režimu, vďaka ktorému eliminujete možnosť, že vám telefón počas jazdy zazvoní či zavibruje.

8. Nerozptyľujte sa

Líčenie sa počas čakania na semafore, kontrolovanie účesu v zrkadle, ladenie rádia, odpisovanie na správy na mobile… Vykonávanie viacerých činností naraz vás v istých situáciách môže zachrániť, pri šoférovaní to však ani zďaleka nie je dobrý nápad! Dávajte pozor na cestu a nerozptyľujte sa ničím naokolo, ani keď práve stojíte v zápche. Potrebujete mať aktívne všetky zmysly – zrak aj sluch – takže slúchadlá radšej nechajte doma. Hlasná hudba, rušivý rozhlasový program alebo podcast môžu zabrániť tomu, aby ste počuli trúbenie iného auta, krik chodcov či nebodaj húkačky sanitiek alebo hasičov. Prvé týždne, či mesiace po obdržaní vodičského preukazu šoférujte radšej bez rádia a v 100 % strehu.

9. Buďte pripravení na všetko

Hoci sme pre vás pripravili rôzne tipy a rady, vďaka ktorým budete opatrným vodičom, vždy existuje šanca, že sa situácia vymkne spod vašej kontroly. Našťastie, dnes sa technológie vyvíjajú závratnou rýchlosťou a dokážu poradiť alebo zachraňovať životy aj na cestách. Aj keď sa budete držať dobre známych trás a budete sa vyhýbať jazde v noci, je užitočné mať pri sebe dôveryhodného partnera, ktorý vám môže v núdzových situáciách pomôcť, ako je napríklad SOS partner od Generali. Ten dokáže privolať pomoc automaticky sám alebo vy stlačením jedného tlačidla. Navyše odmeňuje zodpovedných vodičov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.