projekt poisťovne logo generali

Výber správnej výbavy na zimnú turistiku

21. 12. 2023

Výber správnej výbavy na zimnú turistiku je kľúčom k pohodlnému a bezpečnému dobrodružstvu. Turistika v chladnom počasí je vynikajúci spôsob, ako spoznávať prírodu a vychutnávať si krásy zasneženej krajiny. Vyžaduje si to však špeciálnu výbavu na zaistenie pohodlia a bezpečnosti. Čo zahŕňa správna výbava, ako si ju vybrať a ako sa obliecť na turistiku v tomto ročnom období?

Tento článok vznikol v rámci špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a zdraviu v zimných mesiacoch. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. A keď vás vaše zimné aktivity privedú na slovenské kopce, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr.

Základné vrstvy oblečenia na zimnú turistiku

Správna technika vrstvenia oblečenia je rozhodujúca pre pohodlný prechod medzi rôznymi teplotnými podmienkami.

Prvá vrstva: Funkčné tričko alebo termoprádlo. Prvá vrstva by mala byť elastická, rýchloschnúca a príjemná na dotyk. Ideálne je funkčné tričko alebo termoprádlo. Táto vrstva má za úlohu odvádzať pot od tela, udržiavať teplo a minimalizovať vlhkosť.

Druhá vrstva: Druhá vrstva je hrejivá a izolačná. Pri tejto vrstve sú vhodné materiály ako flísová mikina alebo izolačné bundy, ktoré zachytávajú teplo a sú ľahké na nosenie.

Tretia vrstva: Vonkajší plášť, ktorý je nepremokavý a priedušný. Kľúčové je vybrať správnu bundu, ktorá chráni pred vetrom a zrážkami.

Aký materiál je vhodný na turistiku v zime?

Pri výbere materiálov sa uprednostňujú tie, ktoré zachytávajú teplo a sú ľahké na nosenie. Umelé vlákna ako polyester alebo merino vlna sú skvelou voľbou, pretože udržiavajú teplo aj pri vlhkosti. Ako ďalší je vhodný flísový alebo mikroflísový materiál ktorý perfektne zatepluje a chráni pred vetrom a vlhkosťou.

Turistické topánky

Topánky sú úplným základom pri turistike. Pri dizajne treba dbať hlavne na funkčnosť. Aké sú vhodné turistické topánky a čo všetko by mali obsahovať? Turistické topánky by mali byť nepremokavé s dobrým gripom a tepelnou izoláciou. Materiál by mal byť prispôsobený na pohodlný pohyb v chladnom teréne. Základný prvok je kvalitná a pevná podrážka najlepšie z materiálu Vibram Titus. Tento materiál zvláda aj náročné túry v horskom teréne. Zvyšok topánky by mal byť z nepremokavého materiálu. Ideálna je koža kombinovaná so semišom s membránou Gore-Tex. Tento materál je odolný a poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi.

Turistické rukavice

Výber správnych rukavíc je taktiež dôležitý. Mali by mať odolnosť voči vlhkosti a zároveň chrániť pred chladom.

Pri nákupe výstroje je kľúčová kvalita. Investícia do vyššej kvality znamená väčšiu odolnosť voči nepriaznivým podmienkam ale zároveň vám takéto oblečenie dlhšie vydrží. Funkčnosť výstroje, ako priedušnosť a schopnosť odvádzať vlhkosť, by mala byť tiež na prvom mieste.

Tipy na doplnkovú výbavu počas zimnej turistiky

Čo si nesmiete zabudnúť v zime na turistiku?

Turistické slnečné okuliare

Turistické okuliare sú dôležitou súčasťou turistickej výbavy z niekoľkých dôvodov.

Ochrana pred slnečným žiarením: Počas turistiky, najmä v horských oblastiach, býva slnečné svetlo intenzívnejšie. Súvisí to s odrážaním slnečných lúčov od snehu. Dôležité je mať turistické okuliare s UV ochranou. Tie chránia vaše oči pred škodlivými slnečnými lúčmi, čím zabraňujú možnému poškodeniu zraku.

Ochrana proti vetru: Okuliare na turistiku chránia oči pred vetrom, prachom a nečistotami, ktoré sa vyskytujú v horskom prostredí.

Lepšie videnie: Špeciálne navrhnuté turistické okuliare zlepšujú vaše videnie v rôznych svetelných podmienkach, čo môže byť užitočné v rôznych terénoch a poveternostných podmienkach. Predovšetkým ide o nadstavbový filter polarizácie.

Viditeľnosť, ktorú poskytujú turistické okuliare, a ich schopnosť chrániť oči pred škodlivými faktormi prostredia z nich robia dôležitú súčasť výbavy na bezpečnú a príjemnú zimnú turistiku.

shutterstock_521841616.jpg

Čelovka

Všetci veľmi dobre vieme, že v zimnom období sa nám stmieva o niekoľko hodín skôr ako v lete. Preto je čelovka neoddeliteľnou súčasťou turistickej výbavy. Poskytuje praktické osvetlenie počas horských výstupov alebo v obmedzených svetelných podmienkach. Čelovka umožňuje turistom bezpečnejší a pohodlnejší pohyb na chodníkoch, v lesoch alebo v jaskyniach. Je nepostrádateľná pri aktivitách v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok v zime na horách. Zabezpečuje dostatočnú viditeľnosť, ktorá je rozhodujúca nielen pre orientáciu, ale aj pre bezpečnosť.

Jednou z ďalších výhod čelovky je jej všestrannosť. Možno ju použiť nielen na osvetlenie cesty, ale aj na iné praktické účely, napríklad na opravu zariadenia. Jej praktická hodnota a schopnosť prispieť k bezpečnosti a pohodliu robia z čelovky nevyhnutný doplnok turistickej výbavy.

5 Tipov na krásnu zimnú turistiku na Slovensku:

Vysoké Tatry: Téryho chata, 2.015 m.n.m.

Nízke Tatry: Chopok, 2.024 m.n.m.

Slovenský raj: Pohorie Galmus – Červené skaly, 735 m.n.m.

Malá Fatra: Malý Kriváň, 1 671 m.n.m.

Kysuce: Biely Kríž, 903 m.n.m.

Posilnite svoje zdravie zimnou turistikou a vydajte sa na objavovanie prírody. Zimná turistika na Slovensku ponúka širokú škálu krásnych a rôznorodých lokalít, kde môžete objavovať nádhernú prírodu a zažiť naozajstné dobrodružstvo.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.