projekt poisťovne logo generali

Pomôžte si pri cvičení hudbou, pozor však na výber tej správnej

14. 09. 2022

Poznáte ten pocit, keď sú vaše svaly také stuhnuté, až sa zdá, že nezvládnete už ani jeden krok. Alebo ste vyčerpali energiu natoľko, že dosiahnuť cieľ sa zdá byť nemožné. No stačí si pustiť tú správnu skladbu a zrazu sa priženie nová vlna energie. A naozaj to funguje! Počúvanie hudby pri športe je jedným z najúčinnejších nástrojov, ktoré môžete použiť na zvýšenie výkonu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému zdraviu nášho srdca a ciev. Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov, nepodceňujte preto ich prevenciu. Pre prípad závažného ochorenia sa chráňte životným poistením La Vita  od poisťovne Generali, ktoré vám v náročných chvíľach podá pomocnú ruku.

Hudba má takú moc, že vďaka nej môžeme spomínať, spojiť sa s ľuďmi či dokonca aj zrelaxovať. Počúvanie hudby pri behu alebo inom športe vám umožní odosobniť sa od tela a tým sa nesústrediť na únavu alebo bolesť svalov. Je to dokonalé prírodné anestetikum a povzbudzovač nálady!

Aká hudba je ideálna pre šport? Aké žánre sa najviac odporúčajú? Ako navrhnúť playlist na tréning? Čítajte ďalej a zistite, ako môžete svoj výkon zvýšiť až o 15 % s tými správnymi skladbami!

Význam počúvania hudby pri športe podľa vedy

Vedecký výskum preukázal, že počúvanie hudby počas tréningu prináša výhody. Prehrávanie určitých melódií môže v skutočnosti spustiť chemické reakcie, ktoré uvoľňujú dopamín, čo vedie k vyššiemu výkonu.

Prínosy hudby pre šport presahujú fyzickú rovinu. Počúvanie hudby počas tréningu vám umožní dosiahnuť povznášajúci stav mysle. Vďaka tomu sa neutralizujú tie najčastejšie prekážky, ako je únava a bolesť svalov.

Tajomstvo spočíva v synchronizácii pohybu a rytmu. Ale ako to funguje? Hudba má dve zložky:

  • Rýchlosť tempa
  • Reakcia na rytmus, t.j. rytmus, ktorý nás pri počúvaní hudby podvedome núti k pohybu

Najprirodzenejšou reakciou pri počúvaní hudby je snaha sa pohybovať do rytmu hudby. Ak teda túto vlastnosť prenesieme do športu, hudba vedecky prispieva k synchronizácii našich pohybov. Výskum ukázal, že počúvanie hudby pri športe zlepšuje výkon o 15 %.

shutterstock_565562074.jpg

Výhody počúvania hudby pri športe

Zvyšuje chemické reakcie v mozgu

Prehrávanie hudby počas behu, posilňovania alebo dokonca plávania zvyšuje produkciu endorfínov v mozgu. Tieto neurotransmitery zvyšujú pozitívne pocity, a zároveň minimalizujú negatívne pocity.

Hudba tiež napomáha uvoľňovaniu serotonínu a dopamínu. Serotonín je zodpovedný za prenos informácií medzi bunkami. Jeho nedostatok sa môže prejaviť depresiami či úzkosťou. Dopamín zase zvyšuje pocit potešenia a uvoľnenia. Okrem toho rytmus piesne tiež znižuje hladinu kortizolu, čím eliminuje nahromadený stres a úzkosť.

Zlepšuje koordinácie tela

Niektoré disciplíny využívajú hudbu ako podporu na uľahčenie koordinácie pohybov. Aquagym, spinning, fitness, zumba, synchronizované plávanie alebo krasokorčuľovanie sa bez rytmu nezaobídu.

Rytmus tiež podporuje rovnováhu a motorickú koordináciu pri vykonávaní cyklických pohybov. Preto je mimoriadne užitočný pri športoch, ako je beh, veslovanie alebo fitbox, kde ide o synchronizáciu mozgu s pohybom.

Pomáha vyčistiť si hlavu

Mnohí ľudia sa venujú fyzickému cvičeniu, aby sa odreagovali od osobných problémov alebo aby im unikli. V tomto zmysle vám počúvanie hudby počas cvičenia pomôže odpútať pozornosť od okolia, aby ste sa mohli sústrediť na cvičenie.

Predlžuje trvanie tréningu

Vedeli ste, že niektoré melódie odďaľujú pocit únavy? Medzi výhody počúvania hudby pri športe patrí zlepšenie srdcovej frekvencie, dýchania a krvného tlaku. To všetko prispieva k zníženiu pocitu únavy. Preto čím stabilnejšie ich budeme udržiavať, tým dlhšie budeme môcť trénovať v tých najlepších podmienkach.

👉Prečítajte si aj o tom, ako sa správne stravovať, ak radi beháte?

Zvyšuje motiváciu

Polovica úspechu tréningu spočíva bezpochyby v motivácii. Vďaka nej sa dokážete podrobiť aj ťažšiemu cvičeniu. Hudba je dokonalým nástrojom, ktorý vo vás prebudí to najlepšie a udrží vašu motiváciu dlhšie.

shutterstock_230760172.jpg

Druhy hudby pre šport podľa disciplíny

Je dôležité určiť správny hudobný žáner pre disciplínu, ktorú chcete praktizovať.

Nie všetky hudobné žánre sú vhodné na šport. Odporúča sa vybrať si ten správny žáner podľa zvolenej disciplíny, typu pohybu, požadovanej intenzity a úrovne koncentrácie. Zistite, aké žánre sa odporúčajú pre jednotlivé športy:

  • Soft rock je motivačný žáner.  Táto menej rušivá a melodickejšia forma rocku je ideálna pre športy, ktoré si vyžadujú stabilné tempo, ako je beh, spinning alebo chôdza.
  • Z optimistických a rytmických melódií popu môžete ťažiť, ak cvičíte disciplíny, ktoré si vyžadujú mierne, ale trvalé úsilie.
  • Heavy rock alebo metal je žáner, ktorý dodáva veľké dávky energie. Neodporúča sa pri dlhodobých tréningoch, pretože je vhodnejší pre disciplíny, ktoré zahŕňajú veľmi krátke a intenzívne série. Je to hudba do posilňovne. Tento žáner si vyberte, ak cvičíte crossfit, fitness alebo silový tréning
  • Reggaeton je hudobný žáner, ktorý sa v posledných rokoch stal populárnym v oblasti športu. Vďaka dynamickému a živému rytmu je ideálny pre disciplíny ako step, zumba, pole dance alebo kangoo jumps.
  • Inštrumentálna hudba je vhodný pre časť tréningu, v ktorej sa nezameriavate na rýchlosť. Počas strečingu by ste mali hľadať skladby, ktoré vás až tak nerozptýlia, ale pomôžu vám postupne spomaľovať tempo po vyčerpávajúcom tréningu.

Dôležité! Existujú určité žánre, ktorým by ste sa mali pri športe vyhnúť. Napríklad jazz sa neodporúča kvôli jeho asynkopickým rytmom. Ak sa chystáte vykonávať opakované cvičenia, nie je vhodná ani valčíková hudba, pretože má ¾ tempo. Klasická hudbaopera sa tiež neodporúčajú.

Objavte náš športový playlist

Dobrý playlist je taký, ktorý kombinuje rôzne rytmy, aby športový tréning nebol príliš lineárny alebo nudný. Navyše, správna kombinácia žánrov vám pomôže zlepšiť výkon a dosiahnuť tréningový cieľ.

Prinášame vám naše dva obľúbené playlisty, ktoré zahŕňajú moderné a dynamické skladby, pri ktorých sa budete baviť. Moderný jogový playlist vás bude sprevádzať pri cvičení jógy či pilatesu a playlist do posilňovne vám pomôže odpojiť sa od okolitého sveta a sústrediť sa na série a opakovania.

👉Viete aké sú najčastejšie mýty o behu? Spolu s odborníkmi sme ich vyvrátili v tomto článku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.