Na čo nezabudnúť doma a v záhrade s príchodom jesene
Premenlivé jesenné počasie je nevyspytateľné. Na jeseň sa, ako každý rok, určite nevyhnete nepriaznivým a daždivým dňom. Čo je potrebné urobiť a na čo si dať pozor? Poradíme vám, ako svoj domov a záhradu pripravíte na nadchádzajúce obdobie.
V akom stave je vaša strecha?
Pred príchodom chladného počasia je potrebné dôkladne skontrolovať strechu, odhaliť prípadné poškodené miesta alebo praskliny. Revíziu strechy určite nezanedbajte, môže vás to zachrániť od rôznych nepríjemností a škôd. V prvom rade urobte vizuálnu prehliadku strechy z vonkajšej aj z vnútornej strany. Zamerajte sa hlavne na miesta okolo komína a miesta spojov. Nezabudnite tiež skontrolovať odvodňovací systém. Dôkladná revízia vám pomôže odhaliť potenciálne škody, ktoré by sa mohli prejaviť v blížiacom sa daždivom či mrazivom období.
Čistý a funkčný odkvap
Odkvap najprv vyčistite od listov a iných nečistôt. Zabezpečte, aby voda prúdila správne, k spodným výbežkom. Ak sa vám odkvap upchá, vzniká riziko, že dažďová voda začne pretekať a tým sa môže poškodiť fasáda vášho domu. Odkvap môžete prekryť sieťkou a zabrániť tak zhromažďovaniu nečistôt.
Kontrola okien a dverí je tiež dôležitá
Pri kontrole okien a dverí sa zamerajte hlavne na to, či správne tesnia. Poškodené tesnenia by mohli byť dôvodom unikania tepla alebo zatečenia počas dažďov. Všetky tesnenia buď ošetrite buď mazivom, alebo vazelínou a v prípade poškodenia ich vymeňte za nové. Pri natieraní nevynechajte pánty a pohyblivé časti okien a dverí.
Trávnik si zaslúži výživu
Prihnojenie trávnika v jesennom období podporí jeho zdravý rast a vyživí korene. Na jar tak bude odolnejší voči burinám a suchám. V záhradníctve siahnite po špeciálnom jesennom prípravku na hnojenie trávnikov a aplikujte ho po poslednom kosení. Ak je váš trávnik zarastený burinou a machom, nezabudnite na vertikutáciu, čiže prevzdušnenie. Váš trávnik sa vám na jar za to určite odvďačí.
Servis kosačky
Ak vlastníte motorovú kosačku, postarajte sa o výmenu oleja, predĺžite tak životnosť motora. V prípade mechanického poškodenia alebo iných nedostatkov vyžadujúcich výmenu náhradných dielov, navštívte servis. Kosačku dôkladne očistite a na jar budete bez starostí.
Ideálny čas na presádzanie
Jesenné daždivejšie obdobie je tým pravým na presádzanie. Pôda má dobrú vlhkosť a zároveň je ešte teplá vďaka nedávnemu letnému počasiu. Nemajte strach na jeseň sadiť aj nové rastliny. Teraz je ten správny čas napríklad na sadenie ruží či zimného cesnaku.
Opravu chodníka či príjazdovej cesty netreba zanedbať
Drobné trhlinky vo vašom betónovom chodníku či príjazdovej ceste sa môžu počas zimy zmeniť na veľké praskliny, čo môže spôsobiť až rozpad povrchu. Preto je dôležité tieto nedostatky na jeseň dôkladne opraviť. Trhlinku najprv vyčistite drôtenou kefou. Pripravte si betónovú zmes vymiešanú s vodou. Ak opravujete príjazdovú cestu, ktorá má odolať väčším váham, primiešajte do betónovej zmesi aj štrk. Trhlinu vyplňte a vyhľaďte špachtľou. Aby nenastalo prasknutie počas schnutia, povrch počas nasledujúcich 5 dní zvlhčujte.
Príprava na vykurovanie
Termostat je potrebné v prvom rade skontrolovať a vyskúšať, či funguje správne. Teplotu nastavte podľa aktuálnej potreby, keďže chladnejšie dni sú už za dverami. Ak plánujete kúriť drevom alebo krbovými briketami, teraz je najvyšší čas urobiť si zásoby. Nezabudnite tiež na odbornú revíziu a čistenie komína. Dôležitým krokom je aj kontrola detektorov dymu. Uistite sa, či všetky dymové hlásiče fungujú, poprípade do nich vložte nové batérie. Majte tiež pripravený funkčný hasiaci prístroj. Pozrite sa na dátum vypršania platnosti. Ak je neaktuálny, zaobstarajte si nový.
Na jeseň je síce okolo domu a záhrady o niečo viac prác, ak ich však nezanedbáte, vráti sa vám to hneď po zime v podobe menšieho množstva jarných prác. Mnohým nie zrovna najlacnejším veciam tým navyše predĺžite život a nebudete musieť investovať toľko do menších či väčších opráv, čo ušetrí aj váš osobný či rodinný rozpočet.