projekt poisťovne logo generali

Relax pri vode: rady, ako si užiť kúpanie v bezpečí

06. 07. 2023

Leto sa neodvratne blíži a prináša so sebou úžasné príležitosti na oddych a relaxáciu pri vode. Ako milovníci kúpania však musíme pamätať na dôležitosť bezpečnosti pri plávaní. Preto sme pripravili zopár užitočných tipov, na čo si dať pozor, aby sme si mohli užívať vodu bezpečne a bezstarostne.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Nepreceňuj svoje schopnosti

Pri kúpaní je dôležité vedieť odhadnúť svoje plavecké schopnosti. Vždy si uvedomuj svoje limity a vyhýbaj sa nebezpečným situáciám. Na kúpalisku na našu bezpečnosť dohliada plavčík, no na niektorých neoficiálnych prírodných kúpaliskách môže dozor chýbať. Plávanie v prúde rieky, príliš ďaleko od pobrežia alebo v hlbokej vode môže prinášať aj riziká, ktoré nie je hneď vidieť. Buď preto opatrný/-á a drž sa miest, kde sa cítiš pohodlne a bezpečne.

Neplávaj sám/sama

Vždy je lepšie mať pri sebe pri kúpaní spoločníka. Nech už je to priateľ, rodinný príslušník alebo plavčík, druhá osoba v prípade nečakaných situácií zohráva kľúčovú úlohu. V prípade potreby môže poskytnúť pomoc alebo vyhľadať odbornú pomoc.

Rešpektuj značenie a pokyny

Hoci by to malo byť samozrejmosťou, základným pravidlom je dodržiavať bezpečnostné predpisy a značenia. Tie slúžia na to, aby minimalizovali riziko úrazov a nehôd. Nikdy nevstupuj do vody, kde je to zakázané, a rešpektuj výstrahy na plážach.

shutterstock_199652537.jpg

Dávaj pozor na poveternostné podmienky

Predtým ako sa rozhodneš vyraziť na kúpalisko, zisti si predpoveď počasia. Prudký vietor, búrky alebo silný príliv môžu vo vode vytvoriť nebezpečné podmienky. Okrem toho, že je v zlom počasí zradná voda, aj na samotnom kúpalisku či pláži môže dôjsť k poraneniu, napríklad odfúknutými predmetmi v silnom vetre. Hneď ako zistíš, že sa blíži búrka, vráť sa do bezpečia a kúpanie odlož na iný deň.

Používaj ochranné prostriedky

Ak plávate v neznámej či otvorenej vodnej ploche, je vhodné používať plávacie pomôcky, ako napríklad plavecké bójky, ktoré zabezpečia dobrú viditeľnosť vo vode a takisto pomáhajú nadnášať. Ak sa pohybuješ vo vodách, kde sa vykonávajú vodné športy, môžu ťa ako plavca jednoducho prehliadnuť a raz-dva sa môže stať nehoda. Pozor aj na podchladenie – ak vstupuješ do chladnej vody, odhadni ten správny čas, koľko by si sa v nej mal/-a zdržovať. Ak plánuješ dlhší pobyt, použi radšej neoprénový oblek.

shutterstock_2226239161.jpg

Buď opatrný/-á  pri skákaní

Skákanie do vody je skvelá zábava, ale môže byť aj veľmi nebezpečné. Pred skokom si vždy over hĺbku vody a uisti sa, že v blízkosti nie sú žiadne prekážky. V prípade pochybností je lepšie skákaniu do vody sa úplne vyhnúť.

Udržuj si energiu

Plávanie môže byť fyzicky náročné, preto je dôležité udržiavať si dostatočnú energiu. Hoci sa neodporúča plávať s plným žalúdkom, predsa je dôležité niečo ľahké zjesť, aby si mal/-a dostatok energie a aby ti neklesla hladina cukru v krvi. Nezabúdaj ani na pitný režim. Vo vode sa síce natoľko nepotíme, treba sa však pravidelne hydratovať.

Vyhni sa alkoholu

V letných horúčavách mnohých pokúša dať si počas kúpačky zopár pív. Alkohol je však hlavnou ingredienciou mnohých tragédií, preto neohrozujte seba ani ostatných tým, že sa vyberiete do vody pod jeho vplyvom. Môže vám totiž skresliť úsudok a spôsobiť príliš odvážne rozhodnutia, ktoré by ste za triezva nespravili. Okrem toho môže viesť v kombinácii so slnkom aj k dehydratácii a bolestiam hlavy.

shutterstock_768968056.jpg

Pozor na slnko

Aj keď sa zdá, že voda nás chráni pred slnečným žiarením, nemôžeme zabudnúť na ochranu pred slnkom. Používaj opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, chráň svoje oči slnečnými okuliarmi a hlavu vhodnou pokrievkou, aby si predišiel/-la úpalu.

Dbaj na hygienické podmienky

Pred návštevou kúpaliska si zisti informácie o jeho hygienických podmienkach, najmä ak ide o prírodnú vodnú plochu. Mysli na čistotu a kvalitu vody či na prípadné chemické znečistenie. V prípade verejných kúpalísk by mala byť voda pravidelne testovaná a udržiavaná v bezpečných hygienických štandardoch.

Pri plávaní v prírodných vodách sa snaž minimalizovať vniknutie vody do úst a nosa. Mohla by totiž obsahovať baktérie, parazity alebo iné škodlivé látky, ktoré môžu spôsobiť infekcie alebo ochorenia. Po kúpaní sa vždy dôkladne osprchuj, aby si z kože odstránil/-a zvyšky chlóru, soli či akýchkoľvek nečistôt. Ak po návšteve kúpaliska zažiješ akékoľvek neobvyklé príznaky, ako sú podráždenie pokožky, vyrážky, zápaly očí alebo gastrointestinálne problémy, vyhľadaj lekára. Môže ísť o reakciu na nekvalitnú či znečistenú vodu alebo iné faktory, ktoré je potrebné riešiť.

Bezpečnosť musí byť aj pri kúpaní na prvom mieste, či už sa vyberieš na plaváreň, prírodné kúpalisko alebo do mora. Dávaj pozor na niekoľko spomenutých zásad, vyhodnocuj situácie triezvo a užiješ si príjemné osvieženie a relax vo vode.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.