Prázdninové úrazy detí? Máme pre vás desať rád, ako sa im vyhnúť
Prázdniny sú snáď najobľúbenejším obdobím každého školopovinného dieťaťa. Deti majú veľké množstvo voľného času, no najmä tie staršie sú mnohokrát bez dohľadu dospelej osoby, čo so sebou nesie riziko, že sa dostanú do nebezpečných situácií. Ak berieme do úvahy celý rok, približne každý piaty úraz sa stane práve počas letných prázdnin. Preto máme pre vás zopár rád, ktoré sa oplatí deťom počas prázdnin pripomenúť.
1. Nebezpečné nafukovacie atrakcie a trampolíny
Táto na prvý pohľad neškodná atrakcia stojí za vznikom početných úrazov ako sú zlomeniny, podvrtnutia či otrasy mozgu. V tomto prípade sú rizikovými aktivitami najmä pád mimo atrakciu a riziko zrazenia sa, ak sa na nej nachádza väčší počet detí súčasne.
Deťom zábavu netreba zakazovať, je im však potrebné vysvetliť, ako si pri skákaní dať pozor. Zbaviť sa môžeme topánok aj ponožiek (hrozí skĺznutie) a úplne bezpečne skákať naboso alebo prípadne v naozaj pevných topánkach.
Neodporúča sa voľné oblečenie ani oblečenie (napr. nohavice) s háčikmi, ktoré by sa pri výskoku mohli zachytiť o sieťku či gumičku. Pred skákaním je vhodný strečing. Skáčeme najskôr zvoľna, postupne môžeme zvyšovať dynamiku a tým aj výšku výskoku. Pri skákaní sa treba držať stredu trampolíny.
Rozhodne neskáčeme z trampolíny či atrakcie na zem – tvrdý povrch môže zraniť! Každý dopad by mal byť plynulý a s prehnutými kolenami.
2. Najčastejšie sú pády
Až 66 % prázdninových úrazov je podľa štatistík poisťovne Generali spôsobených následkom pádu alebo spadnutia dieťaťa. Najčastejšou príčinou úrazov v domácnosti sú najmä pády zo schodov, okien alebo nábytku, ale časté sú aj úrazy zapríčinené zakopnutím pri naháňačke alebo inej hre.
U starších detí sú to aj pády z nezabezpečených vyšších terás alebo rebríkov. Pred vaším odchodom sa preto ubezpečte, že deti nebudú mať k takýmto miestam prístup.
3. Kolieskové korčule, bicykel a kolobežka
Do najpočetnejšej skupiny úrazov spôsobených pádom jednoznačne patria tie úrazy, ktoré vznikli následkom pádu z kolieskových korčúľ, kolobežky alebo bicykla. Deťom preto zabezpečte chrániče na najzraniteľnejšie časti tela ako sú kolená a lakte. Dnes je už samozrejmosťou aj prilba, ktorá nesmie na detskej hlave chýbať.
4. Autá a dostatočná obozretnosť
Prípady, kedy deti utrpeli úraz následkom zrážky s dopravným prostriedkom, majú počas leta stúpajúcu tendenciu. Pred každou hrou na ulici preto deťom prízvukujte dostatočnú obozretnosť pred vstupom na cestu. Pred jazdou na bicykli či kolobežke si zase s deťmi zopakujte pravidlá cestnej premávky.
5. Nože, zápalky a chemikálie
Počas leta sú deti veľakrát bez dozoru rodičov a pripravené objavovať zákutia vášho príbytku. Nenechávajte preto v dosahu dieťaťa zbrane, nože, zápalky, zapaľovače, sviečky, horľaviny a predmety, ktoré mu môžu spôsobiť zranenie. Zvláštnu pozornosť venujte rôznym chemikáliám, kyselinám a čistiacim prostriedkom, ktoré môže dieťa vypiť alebo sa nimi obliať.
6. Lieky uzamknite
Lieky vždy uchovávajte v uzamknutej lekárničke na mieste, kam sa dieťa nedostane.
7. Zámena obalov
Nepoužívajte obaly potravinárskych výrobkov na uchovávanie iných prípravkov. Dieťa tak môže nevedomky zjesť alebo vypiť niečo, čo nebolo určené na konzumáciu.
8. Záhrada plná nástrah
Aj v záhrade číha na deti kopec nástrah. Najväčším rizikom sa javí používanie kosačky na trávu. Deti sa však často pokúšajú aj o samostatné aktivity s inými technickými „pomocníkmi“ pri starostlivosti o záhradu alebo okolie domu, ako sú napríklad vysokotlakové čističe, drviče dreva a podobne.
Tieto veci je potrebné držať mimo dosah detí. Rovnako zabezpečte všetky neupevnené časti, ktoré by dieťa na seba mohlo zhodiť. Približne každá desiata poistná udalosť z úrazového poistenia detí sa stala následkom pádu predmetu alebo jeho zavalenia.
9. Pozor na zvieratá!
Aj domáci miláčik alebo susedov psík vie spôsobiť nepríjemné zranenie. Prízvukujte preto deťom, aby nepristupovali a nehladkali cudzie zvieratá. Aj váš psík alebo mačka môže dieťaťu ublížiť, ak ho dieťa vystraší, ale aj vtedy, ak sa zviera počas hry príliš rozblázni alebo sa teší z vášho návratu domov.
Vysvetlite preto deťom, že na spiace zviera netreba skákať ani k nemu pristupovať odzadu a nebrať mu jeho hračky či pochúťky. Zakázané je aj rušiť psa počas žrania. Tiež dbajte na ostražitosť pri venčení, keď dieťa drží vôdzku.
10. Kúpaliská a jazerá
Deti je potrebné poučiť o bezpečnom správaní sa pri návšteve kúpalísk. Vyvarovať ich treba pred behaním po mokrých plochách. Obzvlášť nebezpečné pre deti je skákanie do rybníkov s neznámou hĺbkou vody.
Pri skoku do miesta, v ktorom je jazero plytké alebo má kamenisté dno, si dieťa môže spôsobiť vážne zranenie. Upozornite dieťa, aby skákalo len do vôd, ktoré dobre pozná. Tiež je dôležité sa pred skokom do vody v teplom počasí schladiť, aby sa predišlo teplotnému šoku pre telo.
Leto a prázdniny si vieme s deťmi užiť aj s troškou obozretnosti a vyvarovať sa tak nepríjemným dôsledkom.