projekt poisťovne logo generali

5 tipov, ako zostať fit aj po päťdesiatke

21. 09. 2022

Všetci vieme, že by sme sa mali hýbať. Pohyb nielenže udržuje naše telo v kondícii, ale aktivuje mozog a dodáva energiu. S pribúdajúcim vekom sa môže zdať, že cvičenie je fyzicky náročnejšie, no o to je dôležitejšie. Aktívny pohyb pomáha chrániť srdce, zlepšuje náladu a zmierňuje prejavy choroby a bolesti.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému zdraviu nášho srdca a ciev. Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov, nepodceňujte preto ich prevenciu. Pre prípad závažného ochorenia sa chráňte životným poistením La Vita  od poisťovne Generali, ktoré vám v náročných chvíľach podá pomocnú ruku.

Nedávna štúdia dokonca zistila, že fyzická aktivita vám pridáva roky života a je hlavným faktorom, ktorý prispieva k dlhovekosti. Musíme si ale uvedomiť, že začať s novým fitness režimom sa nedá zo dňa na deň. Ak máte cez 50 rokov a začínate cvičiť, nebojte sa! Predstavíme vám jednoduché spôsoby, ako sa dostať do formy.

1. Monitorujte svoje cvičenie

Po prvé si ujasnite, aký máte denný harmonogram. Ste na dôchodku alebo ešte pracujete? Bez ohľadu na váš životný štýl si počas jedného týždňa zapisujte, keď sa dostanete k cvičeniu, ktoré trvá aspoň 20 minút. Pomôže vám to naplánovať najvhodnejší čas na cvičenie na základe vašej časovej vyťaženosti.

2. Zvýšte trvanie alebo frekvenciu

V druhom kroku si ujasnite, aké cvičenie je zahrnuté do vášho harmonogramu. Následne porozmýšľajte, kedy by ste mohli robiť viac. Skvelým začiatkom je nadviazať na aktivity, ktoré už robíte. Ako príklad si zoberme chôdzu. Je to jednoduché, ale účinné aeróbne cvičenie. Nezaťažuje svoje kĺby, ale precvičuje väčšie svaly a zlepšuje kardiovaskulárne zdravie. Dajte si za cieľ predĺžiť prechádzky každý týždeň o pár minút. Pokiaľ sa na prechádzky vyberiete s priateľom či priateľkou, nielenže sa zabavíte, ale absolvujete aj tzv. test rozprávania: dodržiavanie rýchlosti, pri ktorej ste schopní viesť rozhovor.

shutterstock_1136229542.jpg

3. Socializujte sa vďaka cvičeniu

Ak máte malé deti alebo vnúčatá, zapájajte ich do rôznych pohybových aktivít. Raz týždenne ich vezmite plávať a cez víkend sa zahrajte s loptou na záhrade. Pokiaľ máte radi spoločenské aktivity, zapíšte sa na kurz tanca. Je to skvelá a zábavná forma aeróbneho cvičenia, pri ktorom máte šancu spoznať nových ľudí. Pridajte sa do vášho miestneho kurzu cvičenia. V Bratislave sa môžete napríklad zapísať ku komunite Strieborných líšok v Biomedicínskom centre SAV, kde si môžete pravidelne zacvičiť pod vedením kvalifikovaných trénerov a pod dohľadom vedcov.

👉Prečítajte si rozhovor so seniormi z OZ Strieborné líšky.

Socializácia je dôležitá pre zachovanie dobrého fyzického a mentálneho zdravia. Pestrý spoločenský život pomáha redukovať pocity samoty a izolácie a taktiež udržiava v kondícii pamäť a kognitívne funkcie. Jedna štúdia naznačuje, že u ľudí, ktorí majú častý kontakt s inými, sa kognitívne funkcie zhoršujú až o 70 % pomalšie.

4. Malé zmeny majú veľký význam

Jemné ranné alebo večerné naťahovanie udrží vaše kĺby pružné a zabráni zraneniam. Na tento účel je obzvlášť vhodná hatha yoga. Práve tieto malé denné návyky ovplyvňujú vašu celkovú kondíciu. Skúste vymeniť výťah za schody, viac pracovať v záhrade, venovať sa aktívnej dobrovoľníckej činnosti alebo vymýšľať kreatívne domáce projekty. Riaďte sa podľa týchto krokov a udržiavajte si dobrú kondíciu aj v staršom veku.

A keď sa vám práve nechce cvičiť, pripomeňte si, nakoľko dôležité pre vaše zdravie je prekonať sa. Pravidelný pohyb totiž zásadne spomaľuje, či môže dokonca zvrátiť, mnohé civilizačné ochorenia, ktoré medicínskou cestou nie je možné liečiť. Vďaka tomu si môžete užívať kvalitný život a venovať sa svojim koníčkom a rodine naplno aj v staršom veku.

shutterstock_1422159878.jpg

5. Pre zdravý mozog

Okrem trénovania tela by sme mali trénovať aj hlavu, čím si udržíme zdravý mozog. Pozrite si naše tipy na ochranu zdravia mozgu.

Ako však potvrdili profesorka Ukropcová a doktor Riečanský v podcaste Generali Balans, najdôležitejším faktorom aj pre zdravie nášho mozgu je celková fyzická zdatnosť a dobrá kondícia. Najlepšou prevenciu aj pri neurodegeneratívnych ochoreniach, akými sú napríklad aj Alzheimerova či Parkinsonova choroba je práve pravidelné cvičenie a vhodná strava.

Poisťovňa Generali je tu aj pre aktívnych seniorov. Ak uvažujete o životnom poistení vo veku 55 až 70 rokov, máme pre vás ideálne riešenie, ktoré vám poskytne výhodné krytie úrazov do 85 rokov a EXTRA asistenčné služby.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.