projekt poisťovne logo generali

Chodec je účastník cestnej premávky – ako byť v bezpečí počas jesene a zimy

25. 10. 2023

Dni sa skracujú, často prší a slnka ubúda. Čoho však neubúda, je našich povinností a aktivít počas jesene a zimy. A tak sme stále v pohybe. Či sa presúvame autom, verejnou dopravou alebo len prebehneme cez cestu na druhú stranu ulice, sme účastníci cestnej premávky – my a aj naše deti či starí rodičia. Preto je dobré zopakovať si základné pravidlá a inšpirovať sa niekoľkými tipmi pre ešte väčšie bezpečie na cestách, aby sa každý z nás večer vrátil k spoločnej rodinnej večeri.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej autám a bezpečným cestám, aby ťa každá tvoja jazda doviedla spoľahlivo do cieľa aj v tomto jesennom počasí. V poisťovni Generali ti radi poradíme poistenie, ktoré bude tvoje auto kryť v každej situácii a vďaka kvalitným asistenčným službám ti pomôžeme vyriešiť každý problém, ktorý ťa po ceste stretne.

V roku 2022 zbytočne vyhaslo 64 životov chodcov pri zrážke s automobilom. Poďme toto číslo rapídne znížiť nielen správaním za volantom, ale aj prevenciou na strane chodcov.

Zopakujme si pravidlá a povinnosti vyplývajúce zo zákona

Keď sa ako chodec ocitneme na ceste, platia pre nás určité pravidlá a povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Niektoré z nich vás možno prekvapia.

  • Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod.
  • Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo.
  • Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách.
  • Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel nemôže bezpečne prejsť cez vozovku.
  • Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez toho, aby bol ohrozený.
  • Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.
  • Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os.
  • Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.
  • Za zníženej viditeľnosti mimo obce a aj v obci musí mať na sebe chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.

Počasie je dôležitý faktor

Vedeli ste, že brzdenie na mokrej vozovke môže aj viac ako zdvojnásobiť brzdnú dráhu? Pridajte si k tomu tmu alebo šero, keď sa zas môže skrátiť vzdialenosť, z ktorej vás vodič zbadá. Pravdepodobnosť nehody počas dažďa sa tak zvyšuje v priemere o 30 – 40 %.

Najklzkejšie sú prvé kvapky dažďa – na povrchu vozovky sa spoja kvapky s cestným prachom, ktorý obsahuje častice oleja, paliva a gumy, a tie vytvoria na ceste tenkú, veľmi šmykľavú vrstvu. Brzdná dráha sa v tejto situácii predlžuje 5- až 10-násobne!

Jeseň a zima sú typické aj výmenou pneumatík na automobiloch. Brzdná dráha vo veľkej miere závisí od rýchlosti auta, no aj dezén pneumatík v kombinácii s mokrou vozovkou, prípadne rannou námrazou môže značne predĺžiť brzdnú dráhu, najmä ak má auto ešte letné pneumatiky.

Preto vždy zbystrite, keď prší alebo je vysoká vlhkosť či hmla. Odložte mobil a venujte sa plnohodnotne situácii na ceste a chodníku.

Farba oblečenia je rozhodujúca

To, ako skoro vás zbadá vodič pri prechádzaní cez priechod, cez cestu alebo na kraji cesty, môže rozhodovať o vašom bezpečí. Farba oblečenia a nosenie reflexných prvkov je rozhodujúce. Rozdiel môže byť v stovkách metrov! Najobľúbenejšia farba jesene – čierna – robí zo svojho nositeľa v tme chodca v neviditeľnom plášti. Chodca v modrom oblečení zaregistruje vodič na približne 18 metrov, v červenom na 24 metrov, v žltom na 37 metrov a v bielom oblečení na 55 metrov. Nosenie reflexných prvkov zabezpečí viditeľnosť už na 200 metrov. Ruku na srdce – kto chodí na jeseň a v zime v bielej bunde?

Najobľúbenejšia farba jesene – čierna – robí zo svojho nositeľa v tme chodca v neviditeľnom plášti.

Brzdná dráha je za ideálnych podmienok vozovky a stavu  pneumatík pri 50 km/h až 28 metrov. Za mokra je to 33 metrov a pri poľadovici 78 metrov. Stačí trochu zvýšiť rýchlosť na 60 km/h a brzdná dráha stúpa na 37 metrov za sucha, 45 metrov za mokra a 110 metrov pri námraze. Ak sa vám zdajú tieto čísla vysoké a myslíte, že vaše auto určite zabrzdí skôr, je to tým, že do brzdnej dráhy sa zarátava aj reakčný čas vodiča. To znamená čas, za ktorý vodič zaregistruje krízovú situáciu, vyhodnotí ju a zareaguje brzdením – môže to byť len sekunda, ale pri nezmenenej rýchlosti auta to predstavuje niekoľko desiatok metrov, ktoré prejde, kým vôbec začne brzdiť.

Matematika je v tomto prípade neúprosná – ak prechádzate cez cestu v tme a máte na sebe modrú bundu bez reflexných prvkov, ktorá je viditeľná na 18 metrov, aj keď by vodič išiel predpisovo 50 km/h, nemusí stihnúť zabrzdiť, keďže brzdná dráha je aj za sucha v priemere až 28 metrov.

Reflexné prvky sa oplatí mať

Od roku 2014 platí, že za zníženej viditeľnosti mimo obce a aj v obci musí mať na sebe chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. V opačnom prípade mu hrozí pokuta a najmä riskuje svoj život.

Pridať extra reflexné prvky a nosiť ich každý deň počas jesene a zimy sa oplatí najmä deťom (platí aj pre kočíky či odrážadlá), seniorom, športovcom – bežcom a cyklistom, ale napríklad aj psom, ktorých venčíte za tmy.

Ideálne je aplikovať si reflexívne prvky ku kolenám, do úrovne pásu a na rameno.

Ak máte menšie reflexné prvky, ako napríklad náramok alebo prívesok či nálepku, majte ich na tej strane tela, ktorá je otočená k vozovke, nie ku krajnici a na vrchnom odeve. Ideálne je aplikovať si reflexívne prvky ku kolenám, do úrovne pásu a na rameno. Deťom označte reflexnými nálepkami a príveskami oblečenie aj školské tašky. O reflexnú nálepku doplňte aj obojky svojich domácich miláčikov.

Reflexné prvky nemusia byť len nevzhľadné pásky

Našťastie v dnešnej dobe má už veľa oblečenia automaticky reflexné prvky, najmä funkčného pre športovcov a detského vrchného oblečenia. Ak také nemáte, doplňte svoj jesenný šatník o reflexívne prvky v rôznej podobe.

Reflexné vesty pre deti

Jednoduchý a lacný spôsob, ako zabezpečiť dobrú viditeľnosť dieťaťa na ceste. Oplatí sa mať doma a v aute detskú reflexnú vestu –  je spratná a ľahko ju priložíte aj do batohu dieťaťa či svojej kabelky, kde nezaberie veľa miesta. Oceníte ju, keď sa budete vracať potme domov alebo sa zarozprávate večer so susedmi pred domom.

Reflexné prívesky a nálepky

Prívesky a nálepky rôznych tvarov a farieb aplikujte na kabelky, detské batohy, nákupné tašky seniorov aj brašne od notebooku.

Reflexné pásky

Ak chcete označiť väčšie plochy, napríklad vozíky, bicykle, kočíky, môžete využiť aj samolepiace reflexné pásky.

Reflexné obojky

Netreba zabúdať ani na domácich maznáčikov. Reflexný obojok je jednoduchý spôsob, ako zabezpečíte viditeľnosť svojmu psovi a aj vám, keď ste s ním na večernej prechádzke.

Mobil odložte

Tak ako nepatrí mobil do rúk vodiča auta, nepatrí do rúk ani chodcovi. Aj ten potrebuje mať prehľad o situácii na ceste, aby vedel zareagovať na prípadné nebezpečenstvo alebo aby nevytvoril nebezpečnú situáciu aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Nestačí len zdvihnúť zrak od mobilu pri prechode cez priechod pre chodcov. V šere, tme či daždi je lepšie naše zmysly nesústrediť na displej obrazovky, ale na skutočné dianie – všetko ostatné počká, kým prídeme v bezpečí domov.

Zdroje:

www.minv.sk
www.autodoc.sk/
www.besip.cz
https://www.autolexicon.net/

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.