projekt poisťovne logo generali

12 tipov, ako bezpečne ťahať za autom karavan

16. 08. 2022

Ak uvažujete o kúpe karavanu či prívesu alebo si ho len prenajímate na letnú dovolenku, pravdepodobne viete, že šoférovanie auta bude s týmto novým pohyblivým domovom trochu zložitejšie. Je preto dobré vopred sa pripraviť.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému kúpe auta. Buďte na cestách zodpovední a opatrní, aby ste vždy šťastne dorazili do cieľa. V poisťovni Generali vám radi pomôžeme nájsť to vhodné poistenie, ktoré bude vaše auto kryť v každej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Nižšie nájdete užitočné informácie na bezpečné ťahanie karavanu.

1. Doplňte si vodičský preukaz

Váš štandardný vodičský preukaz má obmedzenia na to, čo môžete ťahať, takže možno budete musieť absolvovať kurz ťahania a skúšku. Nezávisle od toho sa vždy oplatí takýto kurz absolvovať. Budete sa s karavanom cítiť istejšie a jazda bude bezpečnejšia.

2. Nechajte sa zmerať

Musíte poznať kombinovanú dĺžku, výšku a šírku vášho karavanu a ťažného vozidla, aby ste sa mohli držať na cestách s bezpečnou šírkou a, čo je dôležité, vyhli sa príliš nízkym mostom. Ak sa vám zdá plánovanie náročné, môžete si kúpiť špeciálne navigácie, ktoré vypočítajú bezpečné trasy pre vašu konkrétnu kombináciu karavanu a ťažného vozidla.

3. Potrebujete poistenie

Okrem toho, že je dôležité mať poistené svoje auto, je potrebné myslieť aj na poistenie karavanu, na ktoré sa tiež vzťahuje povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. PZP vás ochráni v prípade, že by ste spôsobili svojim karavanom škodu niekomu inému. Ak chcete mať karavan komplexne chránený aj pred škodami, ktoré by vznikli na ňom, je vhodné si uzatvoriť aj havarijné poistenie.

shutterstock_1702254841.jpg

4. Dôležité je správne ťažné vozidlo

Čím ťažší je karavan, tým ťažšie musí byť aj ťažné vozidlo, aby sa dalo ovládať a malo priľnavosť. Navyše, ak vozidlo nie je dostatočne výkonné, na cestách budete slimákom.

5. Kontroly

Pozrite si príručku k vášmu karavanu a skontrolujte odporúčaný tlak v pneumatikách. Nedostatočný tlak by mohol spôsobiť prepichnutie pneumatiky, nehovoriac o nebezpečnom kývaní karavanu.

Váš karavan by mal mať svoje vlastné brzdy, ktoré je potrebné denne kontrolovať. Na vykonanie kontroly začnite karavan posúvať dopredu a následne zatiahnite brzdovú páku. Ak sa karavan nezastaví bez bočného kývania, dajte si brzdu skontrolovať odborníkom čo najskôr.

Tiež sa uistite, že sú všetky svetlá karavanu zapojené a že fungujú synchronizovane so svetlami vášho vozidla.

6. Nezabúdajte na zrkadlá

Pre lepší výhľad si na svoje štandardné zrkadlá nechajte namontovať nadstavce. Zvážte, či by sa vám nehodili aj vypuklé spätné zrkadlá. Nevyužijete ich na posúdenie vzdialenosti, ale umožnia vám zmenšiť mŕtvy uhol, vďaka čomu dovidíte aj na kolesá vášho karavanu. Sú praktické pri cúvaní alebo prechádzaní úzkymi zákrutami.

7. Rýchlostné limity pri ťahaní

Povolená maximálna rýchlosť pri ťahaní karavanu či prívesu je väčšinou nižšia a líšia sa aj pravidlá v rôznych krajinách, preto je dobré ich skontrolovať ešte pred tým, ako sa vydáte na cestu. Na Slovensku sa môžete pri ťahaní s karavanom pohybovať v obci maximálnou rýchlosťou 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľnici či rýchlostnej ceste platí limit 90 km/h, pokiaľ nie je dopravným značením určené inak.

shutterstock_723825463.jpg

8. Prechádzanie zákrut

Po prvé je nevyhnutné, aby ste v zákrutách jazdili pomaly. Vyhnete sa tak prevráteniu. Tiež je potrebné si uvedomiť, že karavan zatáča inak, ako automobil, alebo ako dodávka, a pri zatáčaní je potrebné si patrične nadísť.

9. Cúvajte ako profík

Uvoľnite sa a choďte na to pomaly. To je prvý krok na zvládnutie cúvania. Cúvanie si najprv vyskúšajte na málo frekventovanom mieste, aby ste si to v pokoji nacvičili.

Doprajte si náskok tak, že mierne otočíte vozidlo v smere, ktorým chcete ísť, zatiaľ čo sa posúvate dopredu. Potom veľmi pomaly začnite cúvať, pričom otáčajte volantom do opačného smeru, než kam chcete ísť. Kúsok po kúsku sa posúvajte dozadu, pričom kontrolujte všetko dookola.

10. Zaváži aj náklad

Rozložte hmotnosť čo najrovnomernejšie, najťažšie predmety umiestnite na podlahu a ľahké predmety uložte do skriniek. Osobitnú pozornosť venujte priestoru nad ťažným zariadením – príliš veľká alebo príliš malá hmotnosť v porovnaní so zvyškom karavanu môže v oboch prípadoch spôsobiť problémy. Uistite sa, že sú všetky predmety, ktoré sa v karavane nachádzajú, bezpečne upevnené, aby sa vám počas jazdy nepresúvali a nespôsobili vám na karavane škodu.

11. Hladká jazda

Náhle brzdenie je pri ťahaní ťažkého nákladu nebezpečné. Pre čo najplynulejšiu jazdu buďte stále v strehu. V okamihu, keď si uvedomíte, že musíte spomaliť alebo zastaviť, začnite jemne brzdiť. Tiež sa vyhýbajte situáciám, ako je prechádzanie semaforu na poslednú chvíľu alebo riskantné predbiehanie, kde existuje možnosť prudkého brzdenia.

12. Zabráňte hádzaniu a vlneniu

Ak pocítite, že váš karavan preberá kontrolu nad vozidlom, prvým krokom je odolať brzdeniu. Tým by sa situácia len zhoršila. Namiesto toho nechajte brzdenie na samotný motor a pokračujte v riadení v priamom smere, aby ste znovu získali kontrolu.

Ďalším krokom je výber vhodnej destinácie. Inšpirujte sa našimi tipmi na 7 skvelých slovenských kempoch na Slovensku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.