projekt poisťovne logo generali

Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného bicykla a ako ho správne servisovať

05. 06. 2023

Pokiaľ zvažuješ kúpu bicykla a nepotrpíš si na tom, aby bol úplne nový z predajne alebo máš obmedzený rozpočet, dobrou voľbou môže byť aj ojazdený bicykel. Avšak mysli na to, že aj tento proces kúpy nemusí byť úplne jednoduchý, stále sa totiž jedná o investíciu na dlhšiu dobu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cyklistike, aby sme si užili bezstarostnú a bezpečnú jazdu na dvoch kolesách. V prípade krádeže bicykla či nehody sa môžeš spoľahnúť na poistenie bicyklov od poisťovne Generali.

Nerob unáhlené závery a radšej si poriadne naštuduj, na čo si máš dať pri kúpe pozor, ako sa o takýto bicykel starať, a ďalšie podstatné informácie, aby si sa nenechal oklamať a predišiel tak zbytočným nákladom navyše.

Ako a kde hľadať ojazdený bicykel?

V prvom rade, si urob nejaký rešerš bicyklov alebo ich typov, o ktoré máš záujem. V dnešnej urýchlenej a digitálnej dobe je najrýchlejším spôsobom hľadať takéto kúsky online, prostredníctvom rôznych online bazárov, kde si jednoducho vyklikáš svoje preferencie, na základe ktorých ti vyhľadá bicykle. Taktiež môžeš využiť aj rôzne online platformy, akou je napríklad Facebook Marketplace alebo si pozri špecializované diskusné fóra, kde členovia kupujú alebo predávajú ojazdené bicykle.

👉 Ako si správne vybrať bicykel a doplnky? Radí odborník

Pokiaľ však preferuješ osobné stretnutie, môžeš sa ísť pozrieť do bazárov, ktoré predávajú ojazdené bicykle alebo sa opýtaj známych či nepoznajú niekoho, kto rozmýšľa nad predajom. V tomto prípade budeš mať väčšiu šancu, si kúpiš skutočne zachovalý bicykel. Možností na kúpu máš skutočne veľa, ale podstatné je to, na čo si musíš dávať pri kúpe pozor.

Stav bicykla si nezabudni preveriť. Čo musíš pred kúpou skontrolovať?

Ako sa hovorí, “dôveruj, ale preveruj.” Tu to platí na 100%. Pokiaľ sa ti bicykel páči a zvažuješ, že si ho kúpiš, nezabudni na kontrolu jednotlivých častí. Čo teda skontrolovať?

shutterstock_2305181733.jpg

  • Rám a komponenty – v tomto prípade skontroluj, či na ráme nie sú známky prasklín, preliačení alebo hrdze. Uisti sa, že súčasti bicykla vrátane vidlice, riadidiel a stĺpika sedadla sú bezpečne upevnené a v dobrom stave.
  • Pohon – pozri sa na stav ozubených koliesok. V prípade, že sú ojazdené príliš, môže sa stať, že si to bude vyžadovať kúpu novej kazety, a tá nie je lacná.
  • Kolesá a pneumatiky – roztoč kolesá a skontroluj, či sa nekývajú alebo či nie sú nerovnomerné, čo by mohlo znamenať poškodenie. Pozri sa tiež aj na dezén plášťa, či nie je zodratý. Pretože ak si potrpíš na kvalitu, nový plášť by mohol byť drahý.
  • Brzdy – vyskúšaj brzdy a zameraj sa na to, či dostatočne dobre fungujú. Skontroluj tu tiež, či brzdové doštičky nie sú opotrebované, a over, či laná nie sú roztrhnuté alebo poškodené.
  • Reťaz – pri reťazi sa zameraj na to, či nie je zhrdzavená, nadmerne opotrebovaná alebo či nie sú napnuté články.
  • Odpruženie – pokiaľ je bicykel odpružený, prever, či z neho netečie olej, a otestuj či je správne funkčná vidlica a tlmič.
  • Lak – toto je skôr len kozmetická kontrola. Daj si však pozor na to, aby nebol bicykel zhrdzavený.

Aké dokumenty alebo potvrdenia, by si mal od kupujúceho žiadať?

Pri kúpe ojazdeného bicykla si od predávajúceho vyžiadaj príslušnú dokumentáciu, napríklad originálny doklad o kúpe, doklad o vlastníctve, servisné záznamy alebo záručný list. Tieto dokumenty pomáhajú zistiť legitímnosť a históriu bicykla. Odporúča sa tiež zaznamenať sériové číslo bicykla a overiť si ho v miestnych databázach, aby si sa uistil, že nebol nahlásený ako odcudzený.

Ak kupuješ drahý bicykel z druhej ruky, v tomto prípade nezabudni na kúpno-predajnú zmluvu, aby si mal nejaký doklad v prípade, že by sa objavili nejaké problémy.

Ak predaj prebehol hladko, nezabudni sa o bicykel dobre starať

Na udržanie bezporuchovej prevádzky vášho ojazdeného bicykla je nevyhnutná pravidelná údržba. Tu je niekoľko tipov na domácu údržbu bicykla:

  • Staraj sa oň – pravidelne ho čisti jemnou kefkou, špongiou, vodou a prípravkom na to určeným. Potom ho dôkladne vysuš, aby nezhrdzavel.
  • Mazanie – na zníženie trenia a predĺženie životnosti reťaze, prehadzovačky a iných pohyblivých častí pravidelne nanášaj mazivo.
  • Tlak v pneumatikách – pravidelne kontroluj tlak v pneumatikách a udržiavaj ho v odporúčanom rozmedzí, aby si optimalizoval výkon a zabránil defektom.
  • Pravidelné kontroly –  z času na čas skontroluj bicykel, či nie je opotrebovaný, či nie sú uvoľnené skrutky a či sa nevyskytujú známky poškodenia. Všetky problémy rieš okamžite, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.
  • Opravy v autorizovanom servise – zatiaľ čo základnú údržbu si môžeš vykonať aj doma, na základe tvojich zručností, niektoré opravy si vyžadujú odbornú pomoc. V prípade zložitých problémov alebo potreby špecializovaného servisu je vhodné vziať bicykel do autorizovaného servisu. Vyškolení mechanici zvládnu zložité opravy, zabezpečia správne nastavenie a poskytnú ti odborné poradenstvo týkajúce sa bicykla.

shutterstock_694621738.jpg

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.