projekt poisťovne logo generali

Idete na hory? Pozor na úrazy, ktoré najčastejšie postihujú turistov

23. 06. 2021

Na Slovensku máme množstvo krásnych pohorí, ktoré v sebe skrývajú rôzne zaujímavé turistické trasy. Než sa ich ale vyberiete objavovať, nezabudnite na jednu dôležitú vec – poistenie do hôr.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme bezpečnému cestovaniu. O to, aby ste si dovolenku v zahraničí aj v slovenských horách užili bez zbytočných starostí, sa postarajú cestovné poisteniepoistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu a bezpečie.

Každý správny turista vie, že pred odchodom do hôr je potrebné venovať dostatok času dôslednej príprave – od naplánovania celej túry až po správne zbalený batoh, ktorý by mal obsahovať všetky dôležité veci, no zároveň by nemal byť ťažký, keďže pri výstupe ucítite každý gram v ruksaku navyše. Okrem vhodného oblečenia, turistickej obuvi, plne nabitom mobilnom telefóne so stiahnutou aplikáciou HZS, základnej lekárničky, proviantu a dostatku tekutín, však nezabudnite ani na poistenie do hôr.

Najčastejšie úrazy na horách

Zo štatistík poisťovne Generali vyplýva, že turistov na horách postihujú najčastejšie úrazy, ako sú poranenia hlavy, hrudníka či chrbtice, ale aj podvrtnutia členkov a zlomeniny končatín. Početné sú však aj prípady nevoľnosti, vyčerpania a dehydratácie. Výnimkou nie sú ani kolapsy a problémy so srdcom.

  • Vykĺbenie a vyvrtnutie

Najbežnejšími úrazmi na horách sú najmä podvrtnutia členkov či vykĺbenia končatín. Preto je dôležité, aby ste sa na turistiku vybrali vždy len vo vyššej turistickej obuvi, ktorá ochráni vaše členky v prípade zlého našliapnutia či zvrtnutia. K takýmto úrazom dochádza najčastejšie práve v popoludňajších hodinách pri zostupe. Môže za to jednak únava, ale aj falošný pocit už dosiahnutého cieľa v podobe vrcholu štítu. Pri ceste nadol si vraj už tak veľmi nedávame pozor na to, kde šliapeme. Opatrní preto buďte až do úplného konca vašej túry.

  • Úraz chrbtice alebo hrudníka

Stačí len chvíľa nepozornosti alebo zlé našliapnutie na nespevnený či klzký povrch a môžete vážne spadnúť. Horskí záchranári každoročne zasahujú pri množstve prípadov, keď si turisti následkom pádu vážne poškodili hrudník či chrbticu. Takýto prípad zaznamenala aj poisťovňa Generali. Klient sa počas turistiky pošmykol na chodníku a vážne spadol, pričom si pomliaždil hrudník. Terénnym automobilom bol odvezený do nemocnice na ďalšie ošetrenie. Zásah horských záchranárov v tomto prípade stál 500 eur. Na horách preto vážte každý krok.

  • Poranenie hlavy

Poranenia hlavy sú vo vysokohorskom prostredí pomerne časté. Príčinou môžu byť pády, ale aj poranenia následkom uvoľneného kameňa či iného predmetu. Preto, ak sa chystáte na vysokohorskú turistiku, nezabudnite si so sebou vziať aj turistickú prilbu, ktorá ochráni vašu hlavu pred poranením pri páde alebo náraze. Nezabúdajte, že aj malá uvoľnená skala dokáže na horách spôsobiť nepríjemný úraz. Obzvlášť obozretní by ste preto mali byť najmä pri nestabilnom teréne, napríklad pod hrebeňom či štítom. Ak pri výstupe alebo zostupe uvoľníte kameň, okamžite naň upozornite turistov pod vami hlasným zvolaním, napríklad: Pozor, skala!

  • Nevoľnosť a vyčerpanie

Precenenie síl je častou príčinou zásahu horských záchranárov, pritom reálnym odhadnutím svojich síl sa môžeme tejto situácii jednoducho vyhnúť. Nezabúdajte, že cestu aj cieľ si stanovujete vy sami, preto sa vyberte na turistiku, ktorá odpovedá vaším schopnostiam. Do ruksaka si vždy pribaľte dostatok tekutín a proviant bohatý na rýchle cukry (hroznový cukor, proteínová tyčinka a pod.), ktoré vás v náročnej chvíli podržia, aby ste nedopadli ako turista, ktorý pri výstupe na Kôprovský štít podcenil svoje schopnosti a z dôvodu vyčerpania nebol schopný pokračovať v zostupe. Našťastie mal uzatvorené poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktorá záchranu HZS v hodnote 800 eur uhradila.

Prečo “pribaliť” poistenie do batoha?

Znie to ako samozrejmosť, no mnoho turistov vyráža do hôr bez toho, aby si vopred uzavreli poistenie. Viacerí sa pritom spoliehajú na zdravotné poistenie, to vám ale na horách nepomôže. Ak sa na túre zraníte alebo zídete z chodníka a stratíte sa v lese, budete potrebovať pomoc horských záchranárov. Zásah Horskej záchrannej služby však nie je hradený z bežného zdravotného poistenia a tak akékoľvek náklady vynaložené na vašu záchranu, budete musieť bez poistenia do hôr platiť z vlastného vrecka. A nejde pritom o zanedbateľné položky. Len samotný transport vrtuľníkom môže stáť aj niekoľko tisíc eur, znos zraneného sa zasa pohybuje od 500 do 800 eur.

Nech už sa toto leto vyberiete na turistiku kamkoľvek, nezabudnite si pred odchodom uzavrieť  poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vás kryje v prípade zásahu Horskej záchrannej služby, a stiahnuť aplikáciu Horskej záchrannej služby, s ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.