projekt poisťovne logo generali

Naše nápady na upcycling alebo viacnásobné využitie vecí

Dada a Matúš Zvalovci 25. 01. 2019

V tomto smere nám to celkom ide a hlavne nás to aj baví! Najviac zbožňujeme staré retro kúsky nábytku, ktoré si potom s láskou opravíme či s rešpektom upravíme. Tam však naša záľuba dávať veciam ďalší život či neplytvať zdrojmi a surovinami ani zďaleka nekončí. Tu je zopár príkladov.

Dadkina babka je absolútny príklad „nezberateľa“ a má tendenciu vyhodiť či posunúť ďalej snáď všetko, čo nepotrebuje. Je to super, lebo v jej generácii to vôbec nie je štandard. Dôkazom toho je naša druhá babka, ktorá zase vášnivou „zberateľkou“ je. V garáži už zaplnila úplne každý milimeter rôznymi haraburdami so slovami, že „raz sa to určite zíde“. Jasneéé, babi!

Pravdou však je, že medzi všetkými tými vecami sa z času na čas nájde aj niečo užitočné, čo s trochou snahy a materiálu vieme ešte pekne využiť. Tak sa k nám dostala napríklad stará knižnica ešte zo školských čias Dadkinej maminy, ktorú sme vybrúsili, natreli a namontovali jej nožičky. Už poslúžila v našom bývalom Dobropriestore, uskladnila Zizi jej prvé hračky a teraz sa pripravuje na veľkú úlohu v našej novej predajni v Novej Cvernovke.

Tak isto používame aj starý perinák, s ktorým navyše nebolo treba robiť absolútne nič!

Naše nápady na upcycling alebo viacnásobné využitie vecí

Ako je možné, že nábytok, ktorý má cez 30 rokov je stále rovnako krásny a nadčasový a skrinka, ktorú vidíme v obchode, už po roku stráca lesk a rozpadáva sa? Je to zrejme tým, že pri dnešnom nábytku sa ráta s tým, že je len na pár sezón, po ktorých ho človek vymení. Starý poctivý nábytok vyrobený z masívu bol však zväčša urobený tak, aby vydržal aj niekoľko generácií. To nám chýba.

Ďalším našim nábytkovým skvostom je retro kreslo, ktoré máme od svokry a dva super stolíky. Jeden je v kuchyni. Už je natretý, ale čaká ho ešte brúsenie a lakovanie. Noóó, a ten druhý, páni, to je kúsok! Nádherný masívny, ktorý mal byť pôvodne jedálenský. My sme mu však skrátili nohy. Stále je parádny, len z jedálenského je teraz už konferenčný!

Za nás teda platí, že nábytok sa skutočne dá použiť viackrát.

Upcyklujeme však aj zvyšky látok.

Naše nápady na upcycling alebo viacnásobné využitie vecí

Vždy, keď prichádza koniec jari a treba tričká s krátkym rukávom a kraťasy pre Zoe, odstrihnem ich z tričiek a teplákov, ktoré som jej kúpila na zimnú sezónu. Väčšinou sú jej stále dobré. Ak by sme ich však len odložili, ďalšiu zimu by jej už boli malé.

Takto vieme tričká a tepláky využiť celoročne. No a z rukávových odstrižkov sme vyrábali čudné zvieratká. Vyrobili sme zajaca, mačku aj macka. Výplň sme spravili z nadrobno nastrihaných kúskov látky (mimochodom, strihať látku ostrými nožnicami je pre deti veľká zábava!) a ako oči sme im našili gombíky.

Takže upcyklácia ako lusk!

Tiež si odkladáme zaváraninové poháre a okrem bezobalového nakupovania z nich vyrábame sviečky alebo lampášiky (zopár ďalších dobrých a užitočných nápadov na využitie zaváračiek nájdete aj v tomto blogu).

Výborný spôsob upcyklovania napríklad v kuchyni je použitie šupiek zeleniny na vývar.

Naše nápady na upcycling alebo viacnásobné využitie vecí

Je to veľká zábava, keďže v podstate z odpadu ešte vyčarujete zázrak. Odporúčame to robiť hlavne so zeleninkou z trhu (kuk, kde nakupujeme my), pri ktorej poznáte jej pôvod. Postup je jednoduchý. Ošúpete zeleninu a všetky šupky dáte do hrnca. Napríklad cibuľové, mrkvové, ale aj petržlenové, zelerové, kalerábové či cuketové.

Zalejete vodou. Nedajte jej však veľa, len tak, aby bola zeleninka ponorená. Môžete pridať bylinky, ak máte, alebo soľ. My však soľ nepridávame, aby sa nám nestalo, že použijeme vývar a zabudneme, že už je osolený. Potom stačí preliať vývar do prenosky a vývar na ďalšiu polievku alebo rizoto máte dopredu pripravený.

Občas sa nám tieto vývarové zvyšky podarí odniesť aj kamošom, od ktorých kupujeme vajíčka, ale to už je naozaj high level.

Jednoducho, keď človek chce, vymyslí všelijaké možnosti, ako ešte dať šancu tomu, čo by iný vnímal už ako odpad. Stačí len zmeniť uhol pohľadu – v našom prípade uhol odpadu.

Upcyklácia je krásny príklad cirkulárnej ekonomiky, keď sa odpad stáva zdrojom.

Naše nápady na upcycling alebo viacnásobné využitie vecí

A je skvelé vidieť, že aj v dnešnej dobe už vznikajú rôzne koncepty napríklad v móde, ale aj v iných oblastiach, v rámci ktorých sa práve „odpad“ stáva novým zdrojom surovín.

Všetko sa dá!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.