projekt poisťovne logo generali

Rozhovor s horským záchranárom a kynológom Zdenom Fedorom o partnerstve človeka a psa pri záchrane ľudí

27. 08. 2020

Pes je nielen najlepší priateľ človeka, ale aj skvelý kolega. Vie o tom svoje aj horský záchranár Zdeno Fedor, ktorému robí spoločnosť doma aj v práci čierny nemecký ovčiak Bony. Bonyho čuch a nebojácnosť pomáhajú pri pátraní po nezvestných osobách v horách v každom ročnom období a v každom teréne. Vedeli ste napríklad, že záchranárske psy nestopujú, ako to robia tie poľovnícke? V našom rozhovore sa dozviete, aké plemená sú na túto prácu najvhodnejšie, koľko taký pes stojí, čo je odmenou za jeho prácu, ako označuje miesto nálezu, ale aj to, koľko psov v súčasnosti pracuje v radoch Horskej záchrannej služby.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečnosti v horách pri príležitosti spustenia mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom a získate prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Hrdým partnerom aplikácie je poisťovňa Generali s jej poistením do hôr.

Ako dlho ste záchranárom, kde pôsobíte a ako dlho je vaším parťákom pes? 

Záchranárom som od roku 2004. Začal som ako dobrovoľný záchranár a od roku 1998 som pôsobil ako figurant pre kynológiu Horskej záchrannej služby. Môjho prvého psieho kamaráta som mal v roku 2007.

Ako sa stane záchranár psovodom a ako sa stane pes záchranárskym psom? Koľko stojí taký záchranársky pes? Cvičí sa od úplného šteniatka?

Záchranár sa stane psovodom vtedy, ak prejaví veľký záujem o túto prácu a zotrvá dva roky ako figurant na jednotlivých kynologických seminároch a cvičeniach. Psov si vyberáme z overených súkromných chovných staníc. V sume cca 500 eur vykupujeme psov s rodokmeňom. Cvičenie prebieha už vtedy, keď psovod dostane šteniatko do svojej opatery.

Používajú sa len špecifické plemená psov? Mám stále pred očami typické obrázky z Álp, kde sa zobrazoval ako záchranársky pes bernardín so súdkom na krku.

V kynológii HZS preferujeme pracovné plemená nemeckých ovčiakov, ale máme aj iné plemená ako napríklad borderskú kóliu a belgického ovčiaka Malinoisa.

Povedzte nám, prosím, niečo o vašom štvornohom partnerovi – ako sa volá, koľko má rokov, aké je to plemeno, aké je jeho obľúbená aktivita?

Mám mladého nemeckého ovčiaka čierno pálenej farby. Má 4 roky a špeciálne sa venuje vyhľadávaniu v lavínach, plochách a ruinách. Volá sa BONY a je veľký aportér, čo nám veľmi vyhovuje.

1.jpg

Chodíte na záchranné akcie aj sami alebo vždy ide s vami aj Bony?

Na záchranné akcie chodia všetci kynológovia aj sami, kvôli tomu, že sú v prvom rade záchranármi, no keď je potrebný pes, tak, samozrejme, idú spolu.

Odkedy sa začali využívať psy na záchranu v horách?

História kynológie HZS začala prvým poriadne vycvičeným psom UDOM. Bolo to plemeno nemeckého ovčiaka a majiteľom bol zakladateľ kynológie pán Štefan Závacký. Tento pes bol kúpený v roku 1964 v Česku.

Koľko má v súčasnosti HZS záchranárskych psov a psovodov?

Kynológia HZS má v súčasnosti 30 psov vrátane dobrovoľných kynológov.

Koľko osôb sa vám podarilo nájsť a koľko zachrániť? Dostávajú psy po úspešných akciách nejakú špeciálnu odmenu? Čo je ich „platom“?

Môj prvý pes bol úspešný pri vyhľadávaní stratených osôb v dvoch prípadoch. Bohužiaľ, našli sme už len mŕtve telá hľadaných. Zachránených živých je veľmi málo. No keď sa podarí a máme šťastie, je to pre nás veľká udalosť.  Odmenou pre môjho psa je veľká pochvala a, samozrejme, aport.

IMG-1335.JPG

Býva Bony s vami doma? Sú záchranárske psy aj domáci maznáci alebo skôr pracanti? 

Psi sú naši rodinní príslušníci a trávia s nami čo najviac času, ako v súkromí, tak aj pracovne. Každý psovod má svojho psíka doma a stará sa oň celá rodina.

K akým záchranným akciám sa najčastejšie psy využívajú? Je to skôr v zime, pri lavínach, alebo sú rovnako často nasadzovaní aj v lete?

Na záchranné akcie sa chodieva viac v jarnom a letnom období ako v zime. Ľudia sa strácajú čoraz častejšie a stávajú sa veľké rodinné tragédie. Často spolupracujeme pri pátraní aj s policajtmi, ktorí nás čoraz viac žiadajú o spoluprácu.

Akým rizikám sú psy vystavované?

Psy sú neustále niečomu vystavované v teréne. Ale najväčším strašiakom sú genetické a vrodené ochorenia jednotlivých plemien. U nemeckých ovčiakov sú to napríklad ochorenia kĺbov.

Ako vyzerá štandardná záchranná akcia – ako sa pes dostane na miesto v horách?

Pátracia akcia začína požiadavkou od polície alebo od oznamovateľa, ktorý je svedkom nehody. Podľa charakteru pátracej akcie sa zvolávajú kynológovia z oblasti, v ktorej pátracia akcia začína. Na akcie sa presúvame terénnym autom, vrtuľníkom, snežným skútrom alebo na lyžiach. Všetko závisí od ročného obdobia a charakteru počasia.

6.jpg

Ako označuje psík miesto nálezu?

Miesto nálezu pes označuje hlavne štekaním a v zimnom období aj hrabaním.

Sú nejaké okolnosti, ktoré môžu negatívne ovplyvniť výkon psa – napríklad rýchla strata stopy v daždi? 

Vplyvov na výkonnosť psov je strašne veľa. No tým, že sú trénovaní počas celého roka a hlavne v rôznych podmienkach, sa nám darí to zvládať aj v ťažkých pátracích akciách. Naše psy nestopujú, ale riadia sa pachom, ktorý sa voľne šíri vzduchom, či už na lavíne, lesnom poraste, hladinách vôd, rumoviskách alebo zboreniskách.

4.jpg

Tak ako záchranári musia byť vo výbornej fyzickej forme – ako sa udržiava vo forme záchranársky pes? Trénuje s vami? Má nejakú špeciálnu stravu?

Starostlivosť o psa zabezpečuje náš veterinárny lekár. Stravu máme granulovanú, no veľa z nás si vie zabezpečiť kvalitné mäso, vďaka čomu nie je strava psa stereotypná. Kondíciu psovoda a psa preveruje samostatná záchranná akcia, a preto sa každý snaží udržiavať fit ako aj seba, tak aj svojho psa. Dvakrát do roka sa konajú skúšky psov. V letnom a zimnom období sú preverovaní kondične a hlavne vo vyhľadávaní nezvestných osôb.

Spomínate si na nejakú výnimočnú záchranársku akciu?

Spomínam si akciu v lete, keď sme v Batizovskej doline po troch dňoch hľadania so psami našli živého turistu, po ktorom bolo vyhlásené pátranie. Bol to obrovský úspech a hlavne výsledok našej dlhoročnej práce so psami.

Sú aj nejaké hviezdy medzi záchranárskymi psami a psovodmi?

Hviezdami sú všetci naši štvornohí kolegovia, ktorí s nami zdieľajú ťažké životné situácie pri vykonávaní tohto poslania. Im patrí veľká vďaka za oddanosť a nesmiernu ochotu urobiť pre vás čokoľvek, o čo ich požiadate.

Máte okrem psa aj iné zviera? 

Máme doma ešte lavínového škrečka. 🙂

3.jpg

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.