projekt poisťovne logo generali

Vhodná športová obuv ťa ochráni pred zraneniami. Podľa čoho ju vyberať a čomu sa vyhnúť?

01. 08. 2023

Veľká časť športov si okrem zvládnutia správnej techniky pri ich vykonávaní vyžaduje aj adekvátne príslušenstvo. Sem patrí aj vhodný výber športovej obuvi. Tá je totiž pre bezpečnosť často kľúčová a môže nás chrániť pred zraneniami či bolesťou. Navyše dokáže do veľkej miery zlepšiť pôžitok zo športovej aktivity.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Pre mnohých je ale správny výber veľkou neznámou, keďže pri ňom môžu spraviť hneď viacero chýb, ktoré si neskôr odnesú kĺby, šľachy a naše fyzické zdravie. Na čo teda dbať pri výbere primeranej športovej obuvi a čomu sa naopak vyhnúť, radí športový lekár MUDr. Pavel Malovič, PhD, MPH.

Váha, materiál aj povrch

Pri výbere športovej obuvi stačí dodržať základné pravidlá. Vo všeobecnosti by si mal/-a hľadieť na váhu športových tenisiek, ktorá je pri dlhodobom používaní kľúčová. Spravidla by mali byť topánky čo najľahšie, no zároveň pevné, aby fixovali chodilo. V súčasnosti už viacero výrobcov zapája do obuvi objímky klenby, ktoré ho pomáhajú stabilizovať. Nesprav však chybu, že siahneš po ťažkej obuvi len za cenu atraktívneho dizajnu či ceny. Investícia do kvalitnej obuvi sa ti totiž vráti na zdraví a komforte počas športu.

shutterstock_1448893946.jpg

Ďalšou chybou je nesprávny výber materiálu. Platí totiž, že športová obuv by mala byť čo najviac vzdušná, aby si zabránil/-a poteniu nôh. Nadmerné potenie bez odvetrávania ti môžu pri aktívnom športe spôsobiť veľké problémy, ako napríklad otlaky, ale aj chronické problémy, akými sú plesne.

Častou chybou je tiež neprispôsobenie výberu obuvi povrchu, na ktorom budeš športovať. Rôzne povrchy si vyžadujú aj rôzne typy podrážok. Ak trénuješ na tvrdom povrchu, zvoľ odolnejšiu podrážku a odpruženie, ktoré je stavané na opakované nárazy. Práve preto sa do tenisiek pridáva vzduchové odpruženie, gélové výplne, no tiež medzipodrážky.

Športovú obuv treba skúšať večer

Dôležitým faktorom pri výbere obuvi je aj jej veľkosť. Nohy by mali mať v topánkach dostatok priestoru na pohyb, no zároveň by mali byť topánky dostatočne pevné. „Športová obuv, najmä tá na beh, by mala byť trochu voľnejšia ako tá, ktorú nosíme denne. Ideálne je, ak v topánke zvýši asi 0,5 cm až 1 cm voľného miesta,“ vysvetľuje MUDr. Pavel Malovič, PhD, MPH.

Ak sa rozhodneš zmerať si veľkosť chodidla alebo si tenisky priamo vyskúšať na nohe, mal/-a by si tak urobiť vo večerných hodinách alebo ku koncu dňa, a to z jednoduchého dôvodu. Vtedy sú totiž chodidlá po celom dni najviac natečené a opuchnuté. Predídeš tak tomu, že obuv, ktorá ti ráno sedela, ti už po celom dni nemusí padnúť a bude ťa omínať.

Rovnako by si mal/-a pri skúšaní zvoliť vhodné ponožky, ideálne podobné tým, ktoré budeš nosiť aj počas športu. Iný typ totiž môže ovplyvniť pohodlie tenisiek, ktoré budú s inou ponožkou príliš úzke alebo príliš široké.

shutterstock_1282860727.jpg

Aký šport, taká obuv

Nie nadarmo v predajniach športovej obuvi nájdete tenisky rozdelené do kategórií aj podľa športov. Najdôležitejším faktorom pri výbere je totiž typ športovej aktivity, ktorú chceš vykonávať. Nie je totiž rozumné kúpiť si športovú obuv a jeden pár používať na viaceré aktivity.

„Pokiaľ neprispôsobíme typ obuvi danému športu, prvé si to odnesú kĺby a šľachy. Napríklad keď bežeckú obuv použijeme na squash, tenisovú do posilňovne, turistickú na behanie a podobne. Je to zásadná zmena pre nohu, ktorá sa začne správať panicky a následkom toho dôjde k jej poškodeniu,“ varuje MUDr. Malovič.

Basketbal, tenis a halové športy

shutterstock_2326332521.jpg

Ak hľadáš vhodnú basketbalovú obuv, v tomto prípade je dôležité vybrať tenisky s väčšou podporou členkov, ktorá zabraňuje ich vyvrtnutiu. Takéto tenisky majú často podrážku, ktorá je protišmyková, čo ti umožní robiť rýchle a svižné pohyby.

„Platí to tiež pre squash, bedminton, stolný tenis, hádzanú, floorball, teda športy, pri ktorých sú veľmi časté zmeny smeru, ktoré pri výbere nesprávnej obuvi môžu spôsobiť vážnejšie zranenia šľachového a väzivového aparátu. Rovnako je potrebné zvážiť druh obutia do posilňovne pre namáhavé cviky. Musí byť pevná a zároveň pružná,“ vysvetľuje Pavel Malovič.

Obuv na halové športy by mala byť tiež ľahká a obsahovať aj gumenú nefarbiacu a protišmykovú podrážku. Mala by byť najmä vzdušná z priedušného materiálu, ktorý odvádza vlhkosť a nedochádza tak k prehrievaniu chodidla.

Populárnym športom je aj tenis, od ktorého je odvodený aj názov tenisky. Práve tento dynamický šport kladie veľký dôraz na stabilizáciu chodidla a tlmenie nárazov. V súčasnosti existuje tenisová obuv, ktorá sa delí podľa toho, či plánuješ hrať na antuke, tvrdom povrchu alebo na trávniku. Výber teda prispôsob najmä povrchu, na ktorom sa chystáš hrať.

Bežecká obuv

shutterstock_1024691620.jpg

Medzi obľúbené športy patrí beh, kde pri výbere obuvi chybujeme najčastejšie. „Bežecká topánka musí byť pohodlná, ale funkčná. Na tvrdých povrchoch, ktoré dominujú hlavne v mestách, sa budú skvele hodiť mäkké modely s hrubšou a pružnejšou podrážkou. Zato pri behu po lesných chodníčkoch budú vhodnejšie terénne topánky s členitejším dezénom, ktorý vám zaručí lepšiu priľnavosť k podložiu,“ objasňuje doktor Malovič.

Existuje aj univerzálna, takzvaná all-round bežecká obuv, ktorá je vhodná na oba povrchy. No ak chceš pre svoje nohy len to najlepšie, prispôsob obuv terénu, na ktorom budeš behať. Ak sa chystáš behať pravidelne, je lepšie zvoliť tenisky s vyššou mierou tlmenia, s medzipodrážkou, aby tvoje kĺby a šľachy netrpeli. Takéto topánky disponujú aj technológiou drop, čo znamená, že päta je vyvýšená od špičky topánky pre ešte väčšie pohodlie.

Vo všeobecnosti platí, že čím je drop nižší, tým je pohyb nôh pri behu prirodzenejší. Drop vyšší ako jedenásť milimetrov je vhodný pre bežcov, ktorí zatiaľ neovládajú správnu techniku behu, keďže drop tieto nedostatky kompenzuje. Výška dropu medzi šiestimi až desiatimi milimetrami dokáže poskytnúť na jednej strane komfort počas behu a na druhej strane zabezpečí aj prirodzený pohyb nôh. Drop pod šesť milimetrov je vhodný už pre skúsených bežcov, pretože bez dokonalej znalosti techniky pri behu môže takýto nízky drop skôr uškodiť.

Čo sa týka výberu veľkosti, pri bežeckých teniskách platí známe pravidlo, že si vždy kupuj o pol až jedno číslo väčšie od bežných tenisiek na každodenné chodenie. Je to z toho dôvodu, aby nedošlo k odreninám prstov a nechtov, keďže noha v úzkych teniskách naráža na jej steny.

Turistická obuv

shutterstock_756023044.jpg

Druhým najčastejším športom, pri ktorom výber obuvi volíme nesprávne, je turistika. Tá má tiež vlastnú kategóriu trekingových a turistických topánok, ktorých výber závisí od toho, či ich plánujete používať na vysokohorskú turistiku, bežné prechádzky alebo zimnú turistiku.

„Ľahké topánky s nízkym strihom sú ideálne na nenáročné denné túry. Keď však nosíte ťažší batoh v nerovnom teréne, má zmysel obuť si niečo, čo ponúka väčšiu podporu, ako napríklad stredné alebo vysoké topánky. Turistické topánky musia byť pohodlné na dlhé vzdialenosti, ale tiež odolné, vodotesné a ľahké,“ dopĺňa Pavel Malovič.

Na nenáročné túry je vhodná aj bežná turistická obuv, no na zimnú turistiku siahni radšej po nepremokavej trekingovej obuvi s goratexovou membránou a vibramovou podrážkou. Pri turistickej obuvi je dôležité aj vetranie, a to nielen v lete, ale aj v zime.

„Nedostatok vetrania nedovolí uniknúť vlhkosti von z topánky. To vedie k mnohým kožným problémom, ako sú pľuzgiere, vyrážky a infekcie. Je veľmi dôležité mať dostatočne vetranú obuv, aby vaše nohy zostali v suchu, a to v každom ročnom období a za každých okolností,“ ozrejmuje MUDr. Pavel Malovič, PhD, MPH.

Na vysokohorské náročné túry je vhodná trekingová obuv nad členky s pevnou špičkou, zhotovená z kože v kombinácii so syntetickými materiálmi. Najväčšou výhodou kože je jej odolnosť, trvácnosť a dobrá odpudivosť vody. Na druhej strane koža nie je až taká priedušná, preto v kombinácii so syntetikou alebo umelou kožou získate aj lepšiu priedušnosť a nižšiu hmotnosť.

„Všeobecným trendom je čo najviac znížiť hmotnosť obuvi bez obetovania výkonu, ochrany a iných vlastností. Turistickou mantrou je, že kilo na topánke je ako päť až šesť kíl na chrbte. Je to preto, že chodidlo a topánka sú v najväčšej vzdialenosti od osi bedier. Akákoľvek pridaná váha si tak vyžaduje oveľa väčšiu svalovú silu na jej pohyb,“ dodáva športový lekár.

Výber obuvi netreba podceňovať

Nesprávny výber športovej obuvi môže spôsobiť aj vážnejšie zranenia. „Objavujú sa najmä námahové nekompletné zlomeniny článkov prstov a priehlavkových kostí, zápaly šliach chodidla najmä pod pätou alebo uzlíkové bolestivé deformácie na bočnej strane úponov achiloviek,“ opisuje Malovič.

Existujú však aj problémy, ktoré sa neobjavia hneď a devastujú nohy potichu. „Chodidlo vydrží dlho bez prejavov bolesti alebo zreteľného zranenia. Ale každý náraz v nesprávnej obuvi znamená mikrotraumu, miniaturizované poškodenie s chronickými následkami, stres jednotlivých kĺbových spojení nohy. A práve tak sa stane, že dôjde k zraneniam a poškodeniam, ktoré sa ukážu v najnevhodnejší čas,“ vysvetľuje doktor Malovič.

shutterstock_1389972251.jpg

Spoľahni sa na odborníkov

S nesprávnou obuvou ide aj ruka v ruke deformácia chodidiel. Tie často aj následkom ďalších vplyvov môžu časom zmeniť svoj tvar a spôsobiť rôzne dysfunkcie. Pri výbere športovej obuvi je to najčastejšie typ došľapu, ktorý síce nemusí výrazne ovplyvniť zdravie chodidiel, no jeho správna diagnostika a následné prispôsobenie vhodnej športovej obuvi pomôžu podávať lepšie športové výkony. Typy došľapu rozdeľujeme do troch kategórií:

  • Pronačný došľap: Pri pronačnom došľape dopadáš chodidlom na vnútornú stranu päty a členok sa rotuje do vnútornej strany.
  • Supinačný došľap: Pri supinačnom došlape naopak dopadáš na vonkajšiu stranu päty a členok rotuje do vonkajšej strany.
  • Neutrálny došľap: Ideálny je neutrálny došľap, keď chodidlo dopadá rovnomerne na obe strany zároveň.

Dnes už existuje možnosť nechať si spraviť diagnostiku došľapu chodidla, napríklad pomocou skenovania chodidiel na tlakovej doske. Najvhodnejšie je ale absolvovať špeciálne vyšetrenie u renomovaného podiatra (podológa).

„Ide o experta na pohyb nohy a ich zmeny či úpravy. Vyšetruje najprv bez záťaže kĺby chodidla a dĺžku dolných končatín. Potom v záťaži sleduje statiku nohy adekvátnymi testami a dynamickým vyšetrením fázy cyklu chôdze. Séria testov je pomerne rozsiahla a významne špecifická aj individualizovaná,“ objasňuje proces diagnostiky Pavel Malovič.

Toto zistenie ti následne môže pomôcť aj pri výbere vhodnej športovej obuvi, keďže v súčasnosti sa už vyrába obuv pre všetky typy došľapu. No ani tá najvhodnejšia športová obuv nedokáže vyriešiť nesprávnu techniku a nesprávne pohybové stereotypy pri športe.

Riešením je teda okrem diagnostiky pohybu aj návšteva fyzioterapeuta, podiatra či iného športového odborníka, ktorý ti pomôže so správnou technikou pri týchto aktivitách, vďaka čomu môžeš zamedziť opakovaniu pohybových stereotypov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.