projekt poisťovne logo generali

Kvíz: Naša istota

24. 11. 2022

Rastúce ceny energií, no aj zdražovanie kvôli inflácii – to všetko významne zaťažuje rodinný rozpočet. V našej téme mesiaca sme preto priniesli tipy, ako ušetriť na energiách, spravovať svoj rodinný rozpočet či investovať v čase inflácie. Otestujte svoje nové poznatky v našom kvíze.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému plánovaniu rodinného rozpočtu. Majte svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. V poisťovni Generali vám poradíme, ako optimalizovať svoje poistenie či nájsť vhodné finančné produkty pre vás na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

#1. Aké percento vášho mesačného rozpočtu by ste s, podľa odporúčania odborníkov mali vyčleniť na nevyhnutné výdavky (nájom/hypotéka, splátky pôžičiek, energie, potraviny...)?

Na nevyhnutné výdavky by ste si mali vyčleniť 50 % svojho rozpočtu.

Viac tipov, ako si zostaviť rodinný rozpočet a nastaviť šetrenie, nájdete v našom novom článku.

#2. Ktorá z týchto investícií do domova pomáha predchádzať tepelným stratám?

Predchádzať tepelným stratám pomáha zateplenie vonkajších stien.

O tom, aké investície do domova vám pomôžu ušetriť na energiách, sa dočítate viac v našom článku. Nájdete v ňom aj informácie o Pláne obnovy rodinných domov a o postupe, ako žiadať o dotácie na staršie rodinné domy.

#3. Mrazením či konzervovaním ovocie a zelenina strácajú nejakú časť živín. Pri ktorom z uvedených úprav ich však strácajú menej?

Ovocie a zelenina strácajú menej živín pri mrazení ako pri konzervovaní.

Ako sú na tom mrazené a konzervované potraviny s nutričnými hodnotami v porovnaní s čerstvými? Na túto tému sme sa pozreli tu.

#4. Ak chcete šetriť na energiách, oplatí sa vám sledovať aj vlhkosť v miestnostiach. Pri vyššej vlhkosti je pocitová teplota...

Pri vyššej vlhkosti stačí vykurovať na nižšiu teplotu a pocitová teplota je vyššia ako pri nízkej vlhkosti. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a 23 °C pociťujeme rovnaký komfort ako pri vlhkosti vzduchu 60 % a teplote 21 °C.

Ďalšie tipy, ako ušetriť na energiách optimalizáciou svojej domácnosti a pomocou smart zariadení, získate tu.

#5. V treťom štvrťroku tohto roku (2022) cena nehnuteľností medziročne vzrástla o ...

Podľa Národnej banky Slovenska vzrástli v treťom štvrťroku ceny nehnuteľností medziročne o 21,9 %.

Oplatí sa aj v dnešných časoch investovať do nehnuteľností? Odpoveď nájdete v rozhovore s Michalom Bernáthom z finančného riadenia poisťovne Generali.

#6. Ktoré z týchto úkonov štandardne zdravotné poisťovne nepreplácajú?

Úkony, ktoré sú vyžiadané pacientom a nie sú indikované lekárom, si pacient hradí sám.

Zdravotné komplikácie môžu významne zaťažiť váš rodinný rozpočet. Na čo si dať pozor a ako problémom predísť, sa dozviete v našom článku, ktorý sme pre vás pripravili v spolupráci s ekonómom a vedcom Miroslavom Beblavým.

#7. Pacient, ktorý je práceneschopný (PN), má nárok na náhradu príjmu po dobu 10 dní od zamestnávateľa a od jedenásteho dňa vypláca pacientovi nemocenské Sociálna poisťovňa vo výške...

Od jedenásteho dňa PN vypláca Sociálna poisťovňa pacientovi nemocenské vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu.

Viac informácií aj o tom, na akú náhradu príjmu máte nárok v prípade krátkodobej či dlhodobej PN a pri starostlivosti o člena rodiny, sa dozviete tu.

#8. Rodiny by si mali robiť pre krízové situácie tzv. finančný vankúš a sporiť si napríklad pre prípad väčších výdavkov (oprava auta) alebo pre prípad straty zamestnania. Z akého násobku mesačných výdavkov by podľa analytika Martina Lindáka mal tento „vankúš“ pozostávať?

Finančný vankúš by mal pozostávať z 3 až 6 mesačných výdavkov.

V našom podcaste s Martinom Lindákom sme vám priniesli užitočné tipy, ako spravovať svoj rodinný rozpočet.

#9. Aké percento mesačných výdavkov Slovákov tvoria alkoholické nápoje a tabakové výrobky?

Podľa Eurostatu tvoria alkoholické nápoje a tabakové výrobky 5.3 % mesačných výdavkov Slovákov.

Viac o tom, ako svoje výdavky zredukovať, sa dozviete aj v podcaste s analytikom Martinom Lindákom z platformy Ekonómia ľudskou rečou.

#10. Ak na jednej poistnej zmluve pri životnom poistení poistíte viacerých členov svojej rodiny, celková suma je ...

V prípade životného poistenia od poisťovne Generali, ak na jednej zmluve poistíte celú svoju rodinu, môžete získať zľavu z poistného až 25 %.

Ako optimalizovať svoje poistenie, vám poradí odborník v našom článku.

Dokončiť kvíz

Results

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.