Nakopnúť sa k fyzickej aktivite prospieva nielen zdraviu, ale aj celkovej životnej motivácii
Denne bežne presedíme aj niekoľko hodín. Práca, obed, gauč. Ak vám tento scenár pripomína vašu každodennú rutinu, zbystrite pozornosť. Vieme, že meniť zaužívané návyky nie je vôbec jednoduché. S trochou vôle a tej správnej inšpirácie sa to však dá. My sme o motiváciu požiadali Mareka Hamšíka a spustili na Generali Balans jeho 5 zdravých výziev „Nakopni sa s Hamšíkom!”. Okrem talentu na futbal sa ukázalo, že Marek je aj výborným motivátorom. Do svojich výziev zapojil množstvo ľudí a spolu sme rozhýbali Slovensko. Slovo spolu je tu kľúčové, keďže začať sa hýbať prospieva nielen zdraviu, ale prináša so sebou aj veľa príležitostí stretnúť nových ľudí a zdieľať tak svoje odhodlanie či zážitky s tými, čo sú na rovnakej vlnovej dĺžke.
Dostali sme množstvo dôkazov o tom, že ľudia sa vedia odhodlať k zmene, nabúrať svoju pasívnu rutinu a posilniť tak nielen svoje zdravie, ale napokon aj samých seba. Nakopnúť sa môžete aj vy. Netvrdíme, že to bude ľahký oriešok, ale výsledok naozaj stojí za to. Nejde tu totiž o nič menej ako o čo najdlhší zdravý a kvalitný život.
Zmena je život alebo naopak
Najťažšie je začať. Toto pravidlo nemá výnimku a platí takmer na všetko. Postaviť sa na cvičiacu podložku. Dať si porciu ovocia namiesto mliečnej čokolády. Obuť si bežecké tenisky. Akonáhle sa vám však podarí prekonať prvotný odpor, máte polovicu úspechu za sebou.
Rozhodne nebudete ľutovať, aj keď popasovať sa s vlastnou vôľou môže byť tou najväčšou výzvou. Že nie ste športový typ? Nemusíte byť. Šport sa dá naučiť rovnako ako hra na gitaru alebo konverzácia v cudzom jazyku. Všetko stojí a padá na vnútornej motivácii, ktorá vás ženie za každých okolností vpred.
Spoznajte, ktorá aktivita rozvíja vašu psychickú pohodu a zmení sa vám nielen vnímanie samého seba a vlastného života, ale aj vnímanie vášho okolia.
Rozhýbte telo, rozhýbete aj svet okolo vás
Ako začať? Jednoducho. Proste začnite! Mnoho ľudí odrádza fakt, že k športu potrebujú množstvo doplnkov od oblečenia až po náradie. Z faktu sa však razom stáva mýtus. Skúste odstrániť počiatočné bariéry, ktoré vás brzdia spraviť prvý veľký krok. Ak sa vám nechce za športom presúvať autom či MHD, najjednoduchšou možnosťou je čoraz populárnejší beh.
Dá sa robiť celoročne a nepotrebujete k nemu až tak veľa. Na začiatok stačia jedny spoľahlivé tenisky a zopár kúskov oblečenia z funkčných materiálov. Prečítate si niečo o správnej technike, obujete sa a bežíte. Výhodou je pestrá paleta možností a terénov a nezáleží na počasí, ročnom období ani na tom, či bývate na vidieku alebo v meste.
Ak vám vyhovuje behať sólo, je to v poriadku a zároveň výborný spôsob, ako si dokonale utriediť myšlienky. Ak sa však cítite lepšie v kolektíve, na sociálnych sieťach sa môžete zapojiť do rôznych bežeckých skupín, ktoré svojou energiou, príspevkami a plánmi postupne nakazia aj zarytého skeptika. Existuje dokonca aj koučing či terapia behom.
O svoje zážitky z behu sa môžete takto deliť v spriaznených komunitách. Ak vám prestane stačiť behať „len tak”, pokojne dajte svojmu behu aj súťažný rámec. Pretekov a bežeckých podujatí je po celom Slovensku neúrekom. Vychytať muchy pomôže aj certifikovaný bežecký tréner, ktorý vás okrem motivácie posunie aj v technike behu.
Hýbe sa celá rodina
Začnite od seba a strhnite aj svoje okolie. Najväčšou motiváciou sú vždy tí najbližší. Keď im pôjdete príkladom, pridajú sa. Stačí, ak uvidia vaše prvé pozitívne výsledky. Pretože odhliadnuc od zdravotných benefitov, ktoré šport prináša, športom sa zlepšuje aj komunikácia, vzťahy a celková nálada, a tým sa zase eliminuje nežiaduci stres.
Deti, navyše, vnímajú pohyb ako prirodzenú súčasť svojho života a vývoja. Stačí im dať do ruky loptu a vedia, čo s ňou. Niekedy sa úlohy vymenia a deti strhnú na šport aj rodičov. Socializácia v tomto smere je na nezaplatenie a odrazu sa z „gaučových atlétov” práve vďaka deťom stávajú športovci, ba dokonca rekordmani v strednom veku.
Aj keď si to v bežnom toku životu uvedomujeme menej, deti podvedome preberajú rodičovské vzorce správania a to sa, samozrejme, týka aj pohybu. Ak vediete s deťmi už od ich útleho veku aktívny život s dostatkom pravidelnej fyzickej aktivity a rôznych športových aktivít, je veľká pravdepodobnosť, že si tieto vzorce prenesú do dospelosti.
Motivovať deti byť už od detstva aktívnymi je jedna z najlepších vecí, ktoré im ako rodičia môžete dať. Je to doslova investícia do ich budúceho zdravia a kvality života.
Najjednoduchšie sa za zdravím ide pešo
Ak sa k intenzívnejšej fyzickej aktivite predsa len neviete „dokopať”, vedzte, že športová hobby „kariéra” častokrát začína obyčajnou chôdzou. Stačí začať používať viac verejnú dopravu, prepravovať sa do práce peši (prípadne na bicykli) a kompenzovať sedavé zamestnanie a boľavú chrbticu pravidelnými dávkami pešej turistiky.
Už 10-tisíc krokov, ako v jednej z Marekových výziev, stačí na to, aby ste dostali chuť hýbať sa viac. Ak budete chcieť obyčajnú chôdzu posunúť na vyššiu úroveň, vyskúšajte jej efektívnejšiu sestru vhodnú pre všetky vekové kategórie – severskú chôdzu.
Pre zaneprázdnených: dá sa aj z obývačky
Argumenty ako nedostatok času, pracovné vyťaženie a stres, ale napríklad aj finančná náročnosť, málokedy obstoja. V dnešnom svete bohatého video obsahu a rôznych programov na cvičenie či mobilných aplikácií sa dá cvičiť skutočne kdekoľvek. Či ste doma, alebo v hoteli na služobnej ceste, už vám nič nebráni.
Výskumy dokazujú, že už 30 minút cvičenia denne výrazne prospieva vášmu telu a zlepšuje váš fyzický stav. Ak nemáte chuť cvičiť podľa návodu, pokojne si zostavte vlastnú sériu obľúbených cvikov.
Drepujte počas umývania zubov, sledujte film v pozícii dosky alebo si zacvičte tzv. Päť Tibeťanov či s vlastnou váhou (video). Nájsť typ cvičenia, ktorý vám vyhovuje, je základ, na ktorom môžete stavať. Ľahšie naň postupom času poukladáte tehličky z iných cvičebných programov a získate rutinu v podobe každodenného pohybu.
Pohyb + zdravá strava = kvalitnejší život
Je to tisíckrát opakovaná fráza, na ktorej pravdivosti sa však rokmi prakticky nič nemení. Naopak, vedci čoraz podrobnejšie rozumejú tomu, prečo dostatok pravidelného a intenzívnejšieho pohybu prospieva nielen nášmu telu, ale aj mysli. Spolu so zvyšovaním fyzickej kondície sa znižuje aj riziko závažných a čoraz viac rozšírených ochorení akými sú napríklad Parkinsonova či Alzheimerova choroba.
Druhým, avšak nemenej dôležitým pilierom udržateľnej kvality života je aj zdravá strava. Presne ako v jednej z Marekových výziev, jedna porcia zeleniny či ovocia ku každému jedlu počas dňa má potenciál pozitívne ovplyvniť náš zdravotný stav.
Kvalitnejšou skladbou stravy bohatou na zeleninu a ovocie si zvýšite príjem dôležitej vlákniny, vitamínov a minerálov, ale zároveň aj redukujete riziko mnohých civilizačných ochorení od obezity cez srdcovocievne ochorenia až po onkologické diagnózy.
Zrátané a podčiarknuté, aktívny a pravidelný pohyb má ruka v ruke so zdravou stravou pozitívny vplyv na naše telo, užitočné fyziologické procesy, ale aj na našu myseľ, úroveň stresu či emócie a náladu. V konečnom dôsledku zdravý životný štýl mení k lepšiemu nielen spôsob, ktorým vnímame sami seba, ale aj svet okolo nás.
Tak čo, nakopnete sa k zdravšiemu životnému štýlu?