projekt poisťovne logo generali

Adventný kalendár zimných zážitkov pre každého

01. 12. 2023

24 dní do Vianoc znamená 24 možných aktivít a zážitkov, ktoré si môžeme užiť! Inšpirujte sa našimi tipmi a spravte si čakanie na najkrajšie sviatky roka ešte krajšie.

Tento článok vznikol v rámci špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a zdraviu v zimných mesiacoch. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. A keď vás vaše zimné aktivity privedú na slovenské kopce, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr.

A ak ste skôr „grinchový“ typ, možno práve vďaka týmto nápadom si nakoniec tieto sviatky zamilujete. Skvelé na tom je, že takmer každý tip funguje pre rodiny s deťmi, pre páry a aj keď máte chuť na sólo aktivitu.

1.-3. Wellness víkend alebo aktivity

Venujte jeden víkend sebe. Vianoce sú často o tom, že myslíme najmä na svojich blízkych, pred koncom roka potrebujeme dokončiť  veľký projekt a chceme spraviť aj veľké vianočné upratovanie, pečenie, zdobenie, varenie… Načerpajte energiu na všetko, čo so sebou december prináša. Doprajte si pár dní bez práce, bez nakupovania darčekov, bez upratovania. Ak môžete, vybehnite na wellness víkend, skvelé tipy nájdete v tomto článku. Ak máte radi aj typické slovenské kúpele, tento sprievodca vám pomôže vybrať pre vás tie najlepšie. Alebo choďte aspoň do sauny, na masáž, na kozmetiku, zacvičiť si. Vyskúšajte nový šport, čo vás už dlho láka, alebo si doma dajte teplú vaňu, strečing a prioritizujte poriadny spánok.

04. Dobrý skutok

K vianočnému obdobiu patrí aj pomáhanie iným. Je krásne viesť k tomu od malička aj deti. Vyberte si 1-2 charity, ktoré sú vo vašich možnostiach, a pomôžte. Nemusí to byť len finančný príspevok. Môže to byť napríklad aj hmotná pomoc pre útulky vo forme starých diek, v zimnom období sa im poteší každý útulkáč. Ak deky nemáte, môžete im kúpiť krmivo aj online.  Krásny charitatívny projekt je aj Koľko lásky sa zmestí do krabičky, kde do krabice od topánok vložíte drobnosti pre seniorov. Na podobnom princípe funguje aj projekt Vianoce z krabičky, kde tentokrát posielate darček pre deti v detských domovoch. Alebo skúste vo vašom okolí dobrovoľníctvo.

05. Prechádzka za svetielkami mesta a lokálne vianočné trhy

Už ste si stihli poriadne poobzerať vianočnú výzdobu vášho mesta? A najbližšie vianočné trhy k vášmu bydlisku? Vyberte sa tam mimo víkendu a vyhnete sa tak najväčším davom.

06. Mikulášska horúca čokoláda

K tomuto chladnému počasiu sa výborne hodí krémová horúca čokoláda – zahreje telo aj dušu. A ak chcete chutnú alternatívu, ktorá prospeje aj vášmu zdraviu, vyskúšajte ceremoniálne kakao. Je to ferari medzi kakaami – je minimálne spracované pre zachovanie čo najväčšieho množstva antioxidantov. Vyskúšajte napríklad prémiové rituálne kakao od powerlogy aj s receptom.

07. Knižka s vianočnou tematikou

Zimné obdobie je ako stvorené na zababušenie sa s knižkou pod perinou. Vymeňte večerné scrollovanie na mobile za aspoň 15 minút čítania. Prospeje to vášmu spánku, očiam aj duši. Ak si vyberiete knihy s témou zimy a Vianoc, naladí vás to pozitívne na tieto sviatky.

Pre deti vám odporúčame 24 dní do Vianoc, ktoré ich prevedú vianočným obdobím a vysvetlia jednotlivé zvyky a míľniky decembrových dní. Ak chcete príbehovú knižku pre deti, skúste Chlapček a vianočná šiška alebo roztomilé Vianoce v Sniežikove, ak motivačnú knižku pre deti so zameraním na šport, vyskúšajte novinku s Petrou Vlhovou Šibalka na lyžiach.

Romantické duše sa môžu začítať do beletrie – Vianočné kníhkupectvo alebo obľúbené romány od Julie Caplinonovej Hrad v Škótsku či Chata vo ŠvajčiarskuHotelík na Islande.

Kto predsa len chce silnejšiu knihu, z ktorej ho zamrazí, siahnite po Hlbine od Jozefa Karika.

08. Vianočný film v kine

Aj vy sa každý rok tešíte na filmové klasiky ako Sám doma, Pelíšky, S tebou ma baví svet, Tri oriešky pre Popolušku alebo Láska nebeská? Užite si tieto klasiky z pohodlia domova, ale čo tak si zájsť aj do kina?

Od 7. 12. prichádza do kín Jakubiskova nová Perinbaba a dva svety.  Tento film má potenciál stať sa kultovým, rovnako ako bola pre nás Perinbaba z roku 1985. Ak máte chuť na česko-slovenskú komédiu, vyberte si A máme, čo sme chceli s hviezdami ako Bolek Polívka či Anka Šišková. Severské majstrovstvo v rozprávaní príbehov prináša Vianočnú rozprávku, ktorá bude v kinách od 15. 12. Milovníci filmu Láska nebeská si ho môžu tento rok vychutnať aj v kine. Ak sa chystáte do kina aj s deťmi, čakajú tam na vás dve krásne vianočné rozprávky – prvou je Tonko, Slávka a kúzelné svetlo a druhou je Teddyho Vianoce.

09. Vianočné trhy v inom meste

Čo tak vybehnúť na výlet pozrieť trhy v inom meste? Ak nie ste z Bratislavy, určite sa oplatí vybehnúť aj do nášho hlavného mesta. Tento rok časopis Times zaradil bratislavské vianočné trhy na 8. miesto spomedzi najkrajších, ktoré stoja za návštevu. A ak chcete vybehnúť za hranice Slovenska, okrem klasík ako Budapesť, Viedeň či Praha odporúčame aj Vianočné trhy v Schlosshofe, Vianočné trhy v Olomouci a Vianočné trhy v Zágrebe

shutterstock_1526667422.jpg

10. Výroba vianočných ozdôb a dekorácií

Trochu kreativity a jemnej práce rúk je pre preťaženú myseľ relax. Či patríte medzi umelecké typy alebo nie, jednoduché vianočné ozdoby určite zvládnete, dokonca aj s deťmi. Stačí si kúpiť už predpripravený set na dokončenie, existujú aj verzie pre deti alebo môžete ísť úplne naturálnou cestou –pomaranč nakrájať na plátky, vysušiť ho na radiátore, následne pripevniť na nitku a zavesiť. Jednoduchí sú aj papieroví anjelici.

11. Vianočný playlist

Máte opočúvané všetky klasické vianočné pesničky? Na ozvláštnenie si skúste vypočuť vianočné pesničky iných žánrov. Napríklad metalové, hip hopové či rockové vianočné hity. Alebo máte radšej operu či jemné inštrumentálne melódie? A čo vravíte na vianočné funky, reggae, jazz a blues? Možno sa vám niečo zapáči a zaradíte to do svojho osobného vianočného playlistu.

12. Podcast o vianočných sviatkoch

Zamýšľali ste sa niekedy, odkiaľ sa vzali dnešné slovenské vianočné tradície a ako slávili Vianoce naši predkovia? Nosil Mikuláš len čokolády, mandarínky a uhlie? Prečo jeme rybu a šalát? Zavesili by ste si stromček doma zo stropu? Veľmi príjemný a poučný rozhovor o tradíciách si môžete vypočuť v podcaste s etnologičkou Katarínou Nádaskou.

Ak už pociťujete mierny tlak zo všetkého, čo chcete do Vianoc stihnúť, možno vám dobre padne vypočuť si podcast so psychologičkou Romanou Mrázovou o tom, ako zvládať vianočný stres.

13. Kŕmenie vtáčikov

Zima dáva zabrať aj voľne žijúcim zvieratám. Čo tak potešiť aspoň vtákov a nechať im vonku niečo pod zub? V chovateľských potrebách a aj v bežných reťazcoch sa dajú kúpiť semienka v sieťkach na zavesenie na strom (určite nejaké stromy máte aj pred panelákom) alebo to môžete spraviť vo veľkom štýle a dať si klasické kŕmidlo pre vtáčiky na záhradu. Ako bude jedlo z nich ubúdať, váš dobrý pocit bude rásť. A zachytiť aj v zime vtáčí spev a ich prelety je príjemný bonus. Na jar a v lete sa vám odvďačia likvidovaním dotieravého hmyzu.

14. Geocaching

Poznáte Geocaching? Aj z obyčajnej prechádzky spraví kdekoľvek na svete dobrodružstvo. Ak chcete oprášiť detský pocit z tajného hľadania rodičmi skrytých darčekov pred Vianocami, neviete, kam sa vydať na prechádzku, chcete sa zabaviť a vniesť trošku napätia, vyskúšajte tento fenomén pre všetky vekové kategórie. Stiahnete si aplikáciu a pomocou GPS hľadáte rôzne poklady, skrýše, tzv. kešky. Nachádza sa v nich väčšinou nejaká drobnosť a notes na zapísanie tých, ktorí ju objavili. Zároveň môžete aj vytvoriť vlastnú kešku, ktorú budú ostatní hľadať.

15. Stretnutie s priateľmi či susedmi

Pozvite na návštevu obľúbených susedov alebo iniciujte stretávku s priateľmi, na ktorých máte celý rok málo času.

16. Zimné snehové a ľadové aktivity

Ak máte to šťastie, že bývate v končinách, kde je sneh, tak šup zobrať sánky, boby či lyžicu a spustite sa párkrát z kopca. Vaše vnútorné dieťa pookreje. Ak ste konzervatívnejší typ alebo k snehu máte ďaleko, čo tak ísť jazdiť na ľadových korčuliach? Ideálne pod holé nebo. Korčule vám požičajú aj na mieste, pohyb vám prospeje a krasokorčuľovanie je predsa ako zo zimnej rozprávky. Bežkári sa môžu vydať na jednu z top slovenských bežkárskych trás. Ak sa však neviete dočkať lyžovačiek, dávame vám do pozornosti aj menej tradičné destinácie.

shutterstock_1159684246.jpg

17. Pečenie koláčikov

K Vianociam patrí sladká vôňa. Vyvoňajte si svoj domov pri pečení. Ak máte deti, zapojte ich. Bude to trvať dlhšie a nebude to také pokojné, ale na vlastnoručne upečené koláčiky budú deti ešte dlho spomínať.

Ak bežne vôbec nepečiete, skúste tento rok aspoň jeden jednoduchý recept, napríklad kokosky v zdravšej verzii alebo jablkové muffiny či makové muffiny.

Ak radi vypekáte, dávame vám do pozornosti pár netradičnejších receptov na rozšírenie chuťových obzorov – škoricové koláčiky s džemom a ovsenou posýpkou, vegánske perníčky, perníkova tortička s orechovo-ríbezľovou náplňou, hruškový vianočný dezert, kakaová roláda s tiramisu krémom.

18. Vianočný stromček v centre pozornosti

Najvyšší čas vybrať si vianočný stromček, či už umelý z pivnice alebo živý od predajcu. Ak u vás vyhráva voňavý živý, spravte si z toho príjemnú aktivitu s rodinou. A keď ten správny nájdete, nezabudnite pred osadením odrezať cca 1-2 cm, ponechajte však okolo stromu kôru a ideálne je, ak ho ozdobíte až na druhý deň. Osaďte ho do držiaka, v ktorom ho môžete každý druhý deň zalievať, a určite ho umiestnite ďaleko od radiátora.

19. Zdobenie vianočného stromčeka

Toto je tiež ideálna spoločná aktivita pre všetkých členov domácnosti. Každý môže prispieť svojou troškou, aj keď by to bolo len vybaľovanie ozdôb zo škatúľ. A keď má človek zamestnané ruky, tak aj tie spoločné rozhovory idú lepšie.

20. Prechádzka v lese

Pár dní pred Vianocami je správny čas na spomalenie. Aj keď veľa z nás je skôr zvyknutých práve tieto dni fičať na plné obrátky, je čas prepísať staré vzorce. Vydajte sa aspoň na krátku prechádzku do lesa, vytiahnite všetkých členov domácnosti a pozorujte zimnú prírodu. Počúvajte zvieratá, ktoré v ňom žijú. Dýchajte studený vzduch. A ak máte to šťastie, že nasnežilo, počúvajte vŕzganie snehu pod nohami.

21. Vianočné hry

Zabavte sa s vianočnou témou a zároveň strávte kvalitný spoločný offline čas. Ľudia sú predsa hravé bytosti v každom veku. Poskladajte si vianočné puzzle či vyskúšajte špeciálnu edíciu Vianočných aktivít. Skvelá je aj hra Človečina – Vianoce a Nový rok, ktorá kladie tie správne otázky, aby prehĺbila rodinnú sviatočnú atmosféru. Zaujímavá je aj hra Kúzlo Vianoc, ktorá vás prevedie až do Bethlema.

22. Domáci wellness a relax

Dnes je ten správny deň na horúcu sprchu či vaňu, masku na tvár a sladké ničnerobenie.

23. Kreatívne balenie vianočných darčekov a osobné odkazy

Najjednoduchšie je síce šupnúť darček do papierovej tašky, ale čo tak aspoň deťom zabaliť balík kreatívne? Môžete napríklad vytvoriť z balíčkov rôzne zvieratká alebo snehuliaka.

shutterstock_1859346553.jpg

24. ŠTEDRÝ DEŇ

Užite si čas s rodinou bez mobilov, zaslúžený oddych pretkávaný ozdravnými prechádzkami na čerstvom vzduchu a jedzte dobré jedlo bez výčitiek. Krásne sviatky vám praje celý tím Generali Balans 🙂

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.