Svetový deň bez mobilu – čo všetko sa dá robiť a zažiť
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Ak zmeníme v tomto prísloví slovo oheň za mobil, zostane rovnako platné a naliehavo aktuálne. Bez mobilu či tabletu si nevieme predstaviť náš život až do takej miery, že nám častokrát nahrádza osobný kontakt s ľuďmi. Aspoň raz za čas je dobré si pripomenúť, že toto čoraz múdrejšie zariadenie by malo byť najmä pomocníkom, ale život by sme nemali prežiť len jeho držaním v ruke. 6. februára si pripomíname Svetový deň bez mobilu. Viete si predstaviť, že by ste fungovali jeden deň bez neho?
Za vznikom Svetového dňa bez mobilu je francúzsky spisovateľ Phil Marso (vlastným menom Philippe Marsollier), ktorý sa okrem písania venuje aj zvyšovaniu povedomia o stúpajúcej závislosti na mobilných zariadeniach. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2001 a postupne sa z Francúzska rozšíril do celej Európy, Severnej Ameriky a ďalej do sveta.
Prečo byť občas bez mobilu vôbec neuškodí
Podľa viacerých prieskumov až 40 % z aktívnych používateľov smartfónov bez nich nevydrží ani jeden deň a denne sa na mobil pozrieme v priemere až stokrát. Okrem vzniku psychických závislostí dokáže tento šikovný pomocník dlhodobo aj škodiť najmä pôsobením elektromagnetického poľa (EMP), ale aj nadmerným zaťažením krčnej chrbtice. Jeho následky dlhodobo skúma napríklad Svetová zdravotnícka organizácia.
Svetlo, a predovšetkým to z modrej časti spektra, brzdí tvorbu melatonínu, ktorý pomáha regenerovať telo a zároveň je silným antioxidantom.
Modré svetlo, ktoré mobily emitujú, nie je samé od seba škodlivé, no vo večerných hodinách môže narušiť biorytmus a cirkadiánny (denný) rytmus človeka a spôsobiť poruchy spánku. Organizmus je farbou svetla dezorientovaný a netvorí dostatočné množstvo spánkového hormónu melatonínu. Svetlo a predovšetkým to z modrej časti spektra totiž brzdí jeho tvorbu.
Melatonín však pomáha regenerovať telo a zároveň je veľmi silným antioxidantom. Mobilné zariadenia sa odporúča odložiť minimálne hodinu pred spánkom.
Svetový deň bez mobilu pripadá tento rok na pracovný deň, čo znamená, že väčšina ľudí svoj mobil určite neodloží z objektívnych príčin. Dôležitosť symboliky tohto dňa však spočíva najmä v tom, aby sme si uvedomili, že takýto deň si môžeme urobiť kedykoľvek. Kľúčové je, aby sme to robili pravidelne. Ideálne, keď sa na takomto dni vedia dohodnúť všetci v rodine, povedzme, aspoň raz za mesiac.
OK, čo teda robiť bez toho mobilu
Ak sa vám nechce vymýšľať, ako naplniť deň bez mobilu, inšpirujte sa viacerými dobrými tipmi či nápadmi, ktoré nájdete v našich blogoch na Balanse.
…čo tak chutne navariť?
Skúste si niečo dobré navariť. Napríklad chutnú hubovú polievku podľa receptu Veroniky Čopíkovej z foodblogu Lenivá kuchárka. Ako hlavný chod navrhujeme cícerové ragú s ryžou podľa receptu Natálie Spišiakovej z foodblogu Zdravie na tanieri. Pri pomyslení na dezert sa inšpirujte zdravými pistáciovými snackmi podľa receptov šéfa Powerlogy známeho blogera a biohackera Dušana Plichtu. Ak máte chuť len tak si niečo zobnúť, odporúčame chrumkavé parmezánové krekry s paprikou a bylinkami. Ak sa chcete dozvedieť o bylinkách aj niečo viac, prečítajte si článok od Silvie Horeckej z foodblogu Terapia jedlom. Chceli by ste sa naučiť bylinky pestovať aj na terase či balkóne? O svoje skúsenosti sa s vami ochotne a radi podelia Dobrožrúti Dada a Matúš Zvalovci.
…čo tak zašportovať si?
Deň bez mobilu sa dá výborné stráviť aj športom, vtedy nám naozaj nechýba. Skúste cvičenia, ktoré odbúravajú stres alebo cviky na chrbticu podľa fitness trénerky Jany Earl. Pustite si k tomu navyše aj jej obľúbený playlist na cvičenie. Ak chcete začať behať, prečítajte si, čo všetko by ste mali predtým o behu vedieť. Ak už pravidelne športujete a nechcete zanedbať svoju kondíciu ani v zimnom období, nechajte sa inšpirovať triatlonistom Richardom Vargom, ktorý vám poradí, ako trénovať aj v chladnejšom či nepriaznivom počasí. Ak sa vám predsa len nechce von, skúste si zacvičiť s vlastnou váhou. Odpoveď na otázku, ako si život vďaka pohybu predĺžiť, vám dá vo svojej prednáške a rozhovore vedkyňa Barbara Ukropcová z Biomedicínskeho centra SAV.
…čo tak objaviť nové miesta?
V prípade, že hľadáte nápady na výlety, inšpirujte sa tipmi na výlety v dojazde z Bratislavy, Banskej Bystrice či Košíc. Objavovať môžete aj ďalšie miesta na Slovensku, o ktorých ani možno netušíte, že existujú. Sprevádzať vás budú cestovatelia Hanka a Jožko Orgonášovci z travel blogu #cestujemespolu. K tomu si môžete pre podporu cestovateľskej nálady pustiť aj ich cestovateľský world music playlist. Ak sa vám máli inšpirácie, dajte si poradiť od ďalších travel blogerov, ktorí vám dajú tipy, ako výhodne cestovať. Inšpirovať sa môžete aj nápadmi na domácu zimnú dovolenku či lyžovačku v blízkom okolí alebo sa potúlať po zaujímavých zákutiach hlavného mesta. Ak máte však chuť len tak relaxovať pozeraním na hviezdy, objavte parky tmavej oblohy.
…čo tak robiť niečo praktické?
Deň bez mobilu je zvyčajne dňom, kedy má človek viac času. Ideálna príležitosť na vytriedenie nepotrebností! Inšpirujte sa našimi nápadmi, ako správne nakladať s nepotrebným šatstvom a vecami. Ak ste rodič a hľadáte radu, ako na deti alebo či vaše ratolesti naozaj potrebujú toľko hračiek, skúste si inšpirovať Dadou a Matúšom Zvalovcami, ktorí sú známi ako Dobrožrúti a svoj život zasvätili filozofii zero waste. Ak máte chuť niečo majstrovať, prečítajte si aj ich tipy na upcycling. Ak však chcete len tak vypnúť hlavu a poodhadzovať sneh pred domom, prečítajte si predtým, na čo všetko by ste nemali pri zimnej údržbe zabudnúť. Upratujete komoru či garáž a našli ste prebytočné zaváraninové poháre? Máme pre vás zopár tipov, čo s nimi. Voľný čas môžete stráviť aj údržbou vášho automobilu. Okrem jeho umytia a skontrolovania tlaku pneumatík sa nezabudnite pozrieť aj do lekárničky, či tam máte všetko, čo patrí do povinnej výbavy. Ak máte v domácnosti štvornohého priateľa, prečítajte si, na čo všetko by ste mali pri starostlivosti o psíka myslieť a potom spolu vybehnite na prechádzku.
Život bez mobilu nemusí byť vôbec nudný. Naučme sa preto zabávať aj bez neho. Ideálne v rodinnom či kamarátskom kruhu, nie každý sám len so svojou obrazovkou. Dobrá nálada síce nevyrieši všetky problémy sveta, ale aj z pohľadu vlastného zdravia stojí za to si ju pravidelne udržiavať.
Tak čo? Skúsite si aj vy z času na čas urobiť svoj vlastný deň bez mobilu?